Niedawno było mi dane doświadczyć weekendowych korków na autostradzie Gdańsk – Łódź. To, prawdę mówiąc, paranoja, że kierowcy mają płacić dodatkowe pieniądze za wielogodzinne stanie do bramki poboru opłat. Z tego punktu widzenia autostrady stały się po prostu absurdem. 

Rządy Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego nie potrafiły znaleźć żadnego rozsądnego remedium. Dlatego głupcy wymyślili, że będą sponsorować weekendowych podróżnych na autostradach w okresie wakacyjnym. Czegoś bardziej złodziejskiego, demoralizującego i niesprawiedliwego już wymyślić się nie dało. Tymczasem, prostym rozwiązaniem, znanym w wielu krajach, jest elektroniczny system poboru płat za przejazdy. Dlaczego politycy z PO i PSL nie chcieli skorzystać z tych rozwiązań? Rozumiem. Dlaczego PiS nic w tej sprawie nic nie robi? Jest dla mnie zagadką, przykrą, bo chciałbym widzieć różnicę pomiędzy tymi partiami.

Zarządzający autostradą A4 między Katowicami i Krakowem już chyba nie wytrzymał nerwowo w kwestii zatorów samochodowych. Od 20 lipca na tej trasie kierowcy nie będą musieli stać w korkach przed  bramkami. Umożliwi im to urządzenie A4Go, dzięki któremu można uiścić opłatę elektronicznie – czyli można! Dlaczego nie skorzystał z najbardziej powszechnego system viaTOLL, tylko wprowadził inny jest zagadką.

Kierujący pojazdów o masie powyżej 3,5 ton nie mogą skorzystać na tym odcinku z posiadanego już urządzenia viaBOX, które pozwala płacić za przejazd zarówno na płatnych drogach krajowych, jak i na autostradach, bez konieczności zatrzymywania się. Kierowcy ciężarówek, którzy chcą bez korków przejechać po całej autostradzie A4 muszą, więc posiadać dwa urządzenia pokładowe. viaBOX, dzięki spółce Kapsch, która zarządza systemem viaTOLL, na ponad 3,1 tys. km dróg krajowych i autostrad w Polsce, nie wystarczy by przejechać na prywatnym odcinku A4.Tak oto na gruncie paranoi i absurdu rodzi się chaos.

Dzięki elektronicznemu systemowi poboru opłat zwiększa przepustowość na płatnych odcinkach autostrad, gdyż skraca czas oczekiwania na bramkach – samochód zwalnia, a szlaban podnosi się automatycznie. Według analiz na pasach, na których opłata pobierana jest manualnie, przepustowość wynosi ok. 120 pojazdów na godzinę. W przypadku korzystania z urządzeń pokładowych w ciągu godziny może przejechać nawet 500.

Skąd się bierze takie radykalne rozróżnianie kierowców ciężarówkę i aut osobowych, co do sposobu regulowania należności za korzystanie z płatnych odcinków dróg? Dlaczego kierowcy samochodów nie mogą płacić elektronicznie? Dla mnie cała ta sytuacji wygląda bardziej na zmowę niż niekompetencję. Żeby było jasne, na dotychczasowych rozwiązaniach tracą kierowcy (czas) operatorzy dróg i państwo (ponieważ zarabiają mniej). Nie wiem czy jest ktoś kto zyskuje?

 

Komentarze (12):

 1. Avatar
  Zoltan

  Finansowanie weekendowych przejazdów przez PO i PSL (za pieniądze podatników) na autostradzie to był pokaz bezradności i jednocześnie rozpaczliwy krzyk w obronie lemingowego elektoratu!

 2. Avatar
  Doris

  Chyba chodzi o to, że urządzenia do elektronicznego poboru opłat są drogie? Jak ktoś jeździ zawodowo i stale, to mu się to kalkuluje, a jak ktoś jeździ okazjonalnie to mu się nie opłaca.

  1. Avatar
   Zasmucony Zbyszek

   Jakby system działał na wszystkich autostradach, to każdemu opłacałoby sie zamontować te urządzenia…

 3. Avatar
  fraktal

  Na prawdę nie wiecie, dlaczego nie chcą wprowadzić elektronicznego poboru opłat? Dzięki korkom część kierowców rezygnuje z jazdy autostradami, dzięki temu oszczędzają swoje pieniądze. Oni to wszystko robią dla dobra ludzi.

 4. Avatar
  Helenka

  W wielu sprawach istnieją proste i oczywiste rozwiązania i w jakiś magiczny sposób trudno je zastosować…….

 5. Avatar
  Julia

  W Niemczech autostrady są bezpłatne i nikomu to nie przeszkadza. W Szwajcarii winieta na cały rok kosztuje bodaj 150 franków! Tyle co nic w porównaniu z cenami w Polsce. 🙁

 6. Avatar
  Peter

  Kiedy nie wiadomo o co chodzi, to przeważnie chodzi o pieniądze. Prawdopodobnie Kapsch nie chce komuś dać łapówki, a bez tego system nie zostanie uruchomiony. Ciekawe, że mimo zmian politycznych, nic się nie zmienia, to bardzo smutne.

 7. Avatar
  Zasmucony Zbyszek

  Widocznie komuś zależy, zeby w Polsce nie było sprawnie działajacego systemu poboru opłat drogowych. Samą niekompetencja urzędników nie da sie tego wyjaśnić.

 8. Avatar
  BoB

  Pewnie niedługo inni koncesjonariusze postąpią ponownie. Oby tylko dało sie te wszystkie systemy w przyszłości zintegrować w jeden cały

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.