8 lat rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego nauczyło mnie, że każda obietnica zostanie złamana, a każdy dobry pomysł, na etapie realizacji – zepsuty. Dlatego ze strachem zajrzałem na stronę internetową Ministerstwa Zdrowia, gdzie zamieszczono projekt wykazu bezpłatnych leków dla wszystkich osób, które ukończyły 75 lat.

Okazuje się, że projekt wykazu obejmuje leki, które na podstawie obowiązującego obwieszczenia są obecnie wydawane pacjentom za odpłatnością ryczałtową, 30% lub 50%. Znalazło się tam 68 substancji czynnych, w tym 6 cząsteczek z ryczałtowym poziomem odpłatności, co daje szacunkowe oszczędności dla pacjentów w wysokości ponad 30 milionów zł. Leki umieszczone na wykazie pokrywają ponad 81 % zapotrzebowania pacjentów powyżej 75 roku życia, na leki refundowane z poziomem odpłatności 30 %.

Projekt wykazu został opracowany na podstawie danych Narodowego Funduszu Zdrowia z uwzględnieniem opinii Rady Przejrzystości i opinii Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji,  w sprawie oceny efektywności produktów leczniczych, w populacji osób, które ukończyły  75 lat. Wydając opinię  uwzględniono: znaczenie jednostki chorobowej, w ramach potrzeb zdrowotnych pacjentów z populacji 75+, na podstawie podręczników medycznych; dane o chorobie;  jej wpływ na stan pacjenta; skuteczność i bezpieczeństwo stosowania leku na podstawie najnowszych rekomendacji klinicznych i dostępność wskazanych terapii. Prezes AOTMiT podkreślił, że w populacji pacjentów 75 + wystąpienie jednej jednostki chorobowej często zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju innych schorzeń. Z tego względu wytypowano jednostki chorobowe typowe dla pacjentów w podeszłym wieku, które mają znaczący wpływ na jakość życia.

Wśród najczęściej występujących chorób oraz ich przyczyn i czynników ryzyka znajdują się: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, leczenie hormonalne, choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca, udar mózgu, choroba zakrzepowo-zatorowa, astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc, cukrzyca, depresja,  otępienie. I to właśnie one zostały uwzględnione w projekcie wykazu.  Ostateczna lista leków zostanie opublikowana wraz z projektem obwieszczenia refundacyjnego na 1 września 2016 roku.  Stanie się to prawdopodobnie 15 sierpnia 2016 roku i mam nadzieję, że nie będzie istotnych zmian w stosunku do projektu.

Cieszę się, że na zaproponowanym, przez Ministerstwo Zdrowia, projekcie listy znalazły się farmaceutyki najczęściej stosowanie obecnie przez osoby powyżej 75 roku życia, co umożliwi im kontynuację dotychczas stosowanych terapii, przy odciążeniu kosztami leków. To bardzo dobra wiadomość. Objęcie wykazem wszystkich leków zawierających daną substancję leczącą nie faworyzuje żadnych dostawców i nie ingeruje w mechanizmy rynkowe. To rozwiązanie sprawia, że nie powinny pojawić się żadne niedobory leków w aptekach. Jestem pozytywnie zaskoczony roztropnością w decyzjach przyjętych przez Ministerstwo Zdrowia.

Mam nadzieję, że przy dodawaniu nowych leków do listy będą stosowane kryteria przyjęte przy powyższym projekcie wykazu czyli farmaceutyki używane przez seniorów najczęściej, w tym również leki z odpłatnością ryczałtową. Jednocześnie liczę na to, że w nowych wykazach nie zostaną  wykreślone leki obecne na liście, bo byłoby to odbieranie praw nabytych, które mogłoby być źle zrozumiane przez pacjentów.

Wiadomo, że obecnie wielu pacjentów, ze względu na brak pieniędzy, nie korzystało z zaordynowanych terapii lekowych lub je ograniczało. Dlatego jestem ciekaw jak bezpłatne ordynowanie leków dla osób, które ukończyły 75 lat wpłynie na ich zdrowie i jakość życia oraz na ile spowoduje zwiększenie zapotrzebowania? Liczę na zysk.

Komentarze (14):

 1. Avatar
  bm

  To bardzo dajny program, czytałem że w kieszeniach seniorów zostanie docelowo 600 mln zł i że 17 procent ludzi 75+ nie wykupywało z biedy lekarstw. Teraz będą się leczyć zamiast trafiać co parę tygodni do szpitali i co wzmoże produkcję krajowego przemysłu farmaceutycznego a to z koli oznacza wzrost wpływów z podatków.

 2. Avatar
  Zasmucony Zbyszek

  To juz drugi pozytywny projekt rządowy (pierwszy to 500+) w ostatnim czasie. PIS nie przestaje mnie zadziwiać…

 3. Avatar
  Hajs

  W sumie nie wielka łaska, skoro na liście leków bezpłatnych znalazły się te, które do tej pory były refundowane w 30 lub 50 procentach, choć oczywiście każdy grosz się liczy.

 4. Avatar
  Lelum Polelum

  Nie jestem przekonany, że od tych lekarstw ubędzie ludzi w szpitalach. Moim zdaniem miejsc w szpitalach jest po prostu za mało i ludzie umierają zanim tam trafią.

 5. Avatar
  Polon

  Przyznam się szczerze, że obawiałem się tej nowej listy leków, bo mozna ja było tak skonstruować, że praktycznie nikt by się na te leki nie załapał, więc nie kosztowałoby to nic budżetu, a efekt propagandowy również można by odnieść.

 6. Avatar
  Rebus

  Przede wszystkim trudno uznać, że bezpłatne leki dla osób, które skończyły 75 + to działanie dla propagandy, prawdopodobnie połowa z nich nie doczeka do kolejnych wyborów, albo stan zdrowia nie pozwoli im pójść głosować. W tym przypadku działanie PiS można uznać za zupełnie altruistyczne.

  1. Avatar
   Zasmucony Zbyszek

   Połowa zainteresowanych jednak pewnie dożyje do wyborów i na nich zagłosuje, wiec tak całkiem altruistyczni nie są. Ale w tym wypadku nie mam o to żadnych pretensji. Jeżeli Politycy chcą coś dobrego zrobić dla obywateli, to dla mnie nie muszą być wcale altruistami, ważne żeby to robili…:).

 7. Avatar
  SMS

  Kiedy nie wiadomo o co chodzi, wiadomo, że chodzi o pieniądze, w tym przypadku o pieniądze emerytów, lekarzy, służby zdrowia, budżetu i…… koncernów farmaceutycznych – szacuje się, że sprzedaż leków wzrośnie o 20 procent.

 8. Avatar
  Robert Bereza

  Ciekawy jestem ile jest w tym prawdy- moja tesciowa ma 75+ i niestety zadnych darmowych lekow Ona jak i inni znajomi w tym wieku np. na cukrzyce i inne schorzenia nie ma tylko wydaje prawie polowe swojej emerytury na tony lekow wiec gdzie sa te zaoszczedzone pieniadze ? lekarze 1 kontaku nie chca badz boja sie wystawic takowa recepte by pewnie pozniej niemieliby jakis problemow.

 9. Avatar
  mietek

  Odpowiadając SMS – najlepiej gdy i wilk syty i owca cała. W końcu ludzi w wieku 75+ lat będzie przybywać , a nie ubywać, zaś na znaczący wzrost wielkości emerytur nie ma co liczyć (raczej przeciwnie), więc każde działanie, które pozwoli choć trochę zaoszczędzić emerytom – OK.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.