Obok Welconomy Forum w Toruniu, Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, Forum Ekonomicznego w Krynicy, w Świnoujściu jest organizowane, przez stowarzyszenie Europe North East International Association, Baltic Business Forum w Świnoujściu. Najbliższa, już ósma, edycja tego wydarzenia już w dniach 14 – 16 września 2016 roku.

Każde spotkanie przedsiębiorców, inwestorów, decydentów i polityków ma swój profil. Baltic Business Forum to jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Forum ma charakter międzynarodowy, jest miejscem spotkań przedstawicieli świata biznesu i polityki z obszaru państw Europy i Azji. Każdego roku w konferencji biorą udział aktualni i byli przywódcy państw świata, ministrowie, przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, szefowie agend rządowych, a także znani i cenieni eksperci oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Gościem honorowym VIII. edycja Baltic Business Forum będzie Republika Turcji, reprezentowana przez delegację rządową oraz licznych inwestorów i menedżerów. W ramach BBF 2016 odbędą się posiedzenia Krajowej Izby Gospodarczej i jej tureckiego odpowiednika TOBB oraz Polsko Tureckiej Izby Biznesu i jej partnera DEIK. Forum zostało podzielone na bloki tematyczne, m.in. Inwestycje, Rynek, Przemysł i energia, Samorządy. Dyskusję rozpocznie temat dotyczący obecności polskich i tureckich firm na rynkach zagranicznych, a także doświadczenia polskich przedsiębiorców, którzy inwestują w Turcji. Na półwyspie Azji Mniejszej obecne są takie firmy jak Selena, Polpharma, Grupa Azoty czy Rafko. W efekcie zaangażowanie polskiego kapitału w Turcji znacząco przewyższa inwestycje tureckie w Polsce, co sprawia, że Turcja jest ważnym partnerem gospodarczym dla Polski.

Turcja jest zaliczana do tzw. krajów nowo uprzemysłowionych, które cechują się dynamicznym rozwojem przemysłów zaawansowanych technologii, ogromnymi zasobami taniej siły roboczej, korzystną polityką podatkową dla obcych inwestorów oraz bardzo dużym tempem wzrostu PKB. Obecnie państwo to, po dziwacznej, nieudanej próbie zamachu stanu, nie mogąc doczekać obiecywanych przywilejów przez Unię Europejską, gwałtowne zbliżyło się do Rosji. W ten sposób kraj ten podważył zaufanie do siebie jako do członka NATO. Ta zmiana w polityce zagranicznej Turcji z pewnością stanie się również żywym tematem wielu dyskusji w Świnoujściu.

Kolejnym ciekawym tematem Forum będzie współpraca gospodarcza portów adriatyckich, bałtyckich i czarnomorskich w regionie, w którym krzyżują się najważniejsze arterie transportu surowców energetycznych, a wraz z nimi – interesy polityczne wielu mocarstw. Organizatorzy Forum dużo miejsca poświęcą też na dyskusję o przyszłości Europy, do której zaprosili młodych przedsiębiorców. W ramach Baltic Youth Forum prelegenci będą się zastanawiać, jak pobudzać przedsiębiorczość i kreatywność młodych.

Dopóki ktoś nie weźmie udziału w jakimś forum gospodarczym, może uważać, że tego typu imprezy to strata czasu i pieniędzy. Kto był takich myśli z pewnością nie ma. Prawda jest też taka, że uczestnicy tego typu imprez to ludzie, którzy bardzo dokładnie umieją liczyć zarówno pieniądze i czas, a co więcej nienależną do rozrzutnych, więc dla nich takie przedsięwzięcia muszą, przynajmniej per saldo, oznaczać zysk.

 

Komentarze (23):

  1. Avatar
   Zasmucony Zbyszek

   Turcja moze byc naturalnym sojusznikiem i wsparciem w naszych trudnych relacjach z Rosją. Ma silną i liczną armię. Szybko rozwijającą się gospodarkę. Ze nie boi sie postawić Rosjanom pokazuje przykład zestrzelonego rosyjskiego bombowca.
   Chwilowym taktycznym sojuszem Turcji z Rosją bym się nie przejmował. Ich interesy w regionie są na tyle rozbieżne, a polityka Rosyjska tak agresywna, że to zbliżenie długo nie moze potrwać.

 1. Avatar
  Lelum Polelum

  Polska potrzebuje nowych rynków zbytu, podobnie jest z Turcją, więc mam wrażenie, że interesy obydwu krajów są sprzeczne.

 2. Avatar
  nihil novi

  Świnoujście to doskonała lokalizacja międzynarodowych imprez, potwierdzająca, gdzie kończą się zachodnie granice Polski.

 3. Avatar
  Polon

  To bardzo dobrze, że w Polsce odbywają się aż 4 takie ważne imprezy biznesowe, jak do tego dodamy jeszcze szczyt NATO i Światowe Dni Młodzieży, to już naprawdę super!

 4. Avatar
  Armagedon

  To brzmi jak ponury żart: „Prelegenci będą się zastanawiać, jak pobudzać przedsiębiorczość i kreatywność młodych?” Tego nie trzeba pobudzać, przedsiębiorczość i kreatywność albo jest albo jej nie ma. Moim zdaniem wyjachała z Polski w ciągu ostatnich pięciu lat.

 5. Avatar
  Blondi

  Posiedzenia Krajowej Izby Gospodarczej i jej tureckiego odpowiednika TOBB oraz Polsko Tureckiej Izby Biznesu i jej partnera DEIK na Baltic Business Forum w Świnoujściu świadczą, że to poważna impreza.

 6. Avatar
  Her

  W kontekście tegorocznych wydarzeń w Turcji i napiętej sytuacji na Ukrainie, to może być jedno z najważniejszych spotkań polityczno-gospodarczych. Mówię serio.

 7. Avatar
  Miranth

  Jeśli wierzycie że Turcja pomoże nam w kontaktach z Rosją to jesteście w błędzie. Przypomnę że Turcja z Rosją mieli nie tak dawno konflikt odnośnie naruszenia granic i zestrzelenia myśliwca… Rosja ocygani Turcję tak jak to robi z resztą „Niby sojuszników” Dlaczego Chiny odmówiły Putinowi Unii Azjatyckiej?
  Dlaczego Rosja zaproponowała Grecji spłatę jej długu ?

  Szanowni państwo Trwa rozstawianie pionków na wojennej szachownicy …

 8. Avatar
  Julian Kaczka

  Tego typu spotkania t­o nie tylko szansa na­ pozyskanie nowych ry­nków zbytu czy kontra­któw, to również bezc­enna wymiana doświadc­zeń!

 9. Avatar
  Robert

  Jak na wielu spotkaniach międzynarodowych biznesowo-gospodarczych, może uda się coś zawsze sprzedać . Turcja na pewno
  angażując się w wojnę np. teraz w Syrii będzie potrzebowała sprzętu wojskowego więc może coś zakupią od producentów naszych, oby nie odwrotnie że my będziemy tylko inwestować u nich.

 10. Avatar
  Mar_Wegi

  Spotkania na arenie międzynarodowej są potrzebne. I te duże i te mniejsze. Trzeba się spotykać i trzeba rozmawiać, bo jest o czym. Wspólne rozwiązywanie problemów zawsze jest łatwiejsze.

 11. Avatar
  bm

  Im więcej rozmów i kontaktów gospodarczych tym większe szanse, że Turcja jednak pozostanie w związkach z Europą, a nie z Rosją. Turcja prawdopodobnie zaproponuje nam zakup świetnych śmigłowców bojowych z dobrym offsetem, a skorzystanie z tej oferty tym bardziej zacieśni związki. Dobrze, że nasza KIG włącza się w takie spotkania.

 12. Avatar
  magda_ros

  Turcja skupiła na sobie dużą uwagę poprzez „zbliżenie” się do Rosji, w moim prywatnym odczuciu, może ty być zagranie celowe, ponieważ w tym momencie jako członek NATO wie, jak wiele jest warta i w ten sposób próbuje manipulować UE, a „ona” szczerze mówiąc jest między młotem, a kowadłem. Więc bardzo cieszy mnie informacja, że temat ten będzie ostro poruszony na dyskusji w Świnoujściu.

 13. Avatar
  IrekZak

  Turcja faktycznie jest krajem uprzemysłowionym cechującym się dynamicznym rozwojem przemysłowym, ale ostatnie przedsięwzięcia dają wile do myślenia czy faktycznie nie połączy swojej siły z przeciwnym nam sąsiadem, a to nie będzie dobra wiadomość

 14. Avatar
  Mar_Kosa

  Rozmowy, współpraca portów morskich to wielka przyszłość dla Europy, a młodzi przedsiębiorcy niech pokażą swoją kreatywnoś

 15. Avatar
  Mateusz

  Turcja to jeden z najbogatszych krajów regionu, ma niezliczone bogactwa naturalne, gdzieś czytałem, że w górach posiadają tak duże złoża złota, jedne z największych na świecie ale z uwagi na technologię wydobycia i pózniejszego oczyszczania wstrzymują się z wydobyciem tego kruszcu. UE zrobi wielki błąd przyjmując Turcje do UE jeżeli w ogóle do tego dojdzie to jest idealne pokazanie jak wygląda Turcja naprawdę http://www.blasty.pl/8424/turcja tykająca bomba, która może odpalić w każdym momencie..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.