Przeważnie narzekamy, że Polska nie nadąża za najbardziej rozwiniętymi państwami świata. Cóż, narzekanie jest cechą narodową. Jednak są dyscypliny, w których znajdujemy się w ścisłej czołówce. Przykładem może być – program leczenia głuchoty, który ma już 25 lat!
Wszystko zaczęło się niepozornie od powołania – z inicjatywny, wówczas, doc. Henryka Skarżyńskiego – Fundacji Rozwoju Medycyny „Człowiek – Człowiekowi”. Jej zadaniem była organizacja kadry i zaplecza dla działań mających w Polsce odmienić los tych, którzy nie słyszeli nigdy, oraz tych, którzy słyszeli, ale stracili słuch. Później powstał Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu. W 1992 roku prof. Henryk Skarżyński przeprowadził pierwsze operacje u osoby dorosłej i dziecka. 10 lat później wykonał pierwszą w świecie operację wszczepienia implantu ślimakowego osobie dorosłej z częściową głuchotą. W 2004 roku po raz pierwszy w świecie przeprowadził taki zabieg u dziecka.
W latach 2007–2016 dokonano ponad 1.000.000 przesiewowych badań słuchu w ramach kilkudziesięciu programów i projektów; samorządowych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Od wielu lat Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu jest jednym z najnowocześniejszych tego typu przedsięwzięć na świecie. Stało się tak dzięki wizjonerowi prof. Henrykowi Skarżyńskiemu, który tej sprawie poświęcił swoje życie.
W ciągu 20 w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu przeprowadzono ponad 3.000.000 konsultacji i badań oraz wykonano blisko 400.000 procedur chirurgicznych. Dzięki tej placówce polscy pacjenci mają dostęp do najnowszych technologii jako pierwsi w kraju lub jedni z pierwszych w świecie. Do tej pory w Instytucie zoperowano największą w świecie grupę pacjentów z częściową głuchotą – ponad 2.500 dzieci i dorosłych. Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu jest dziś głównym ośrodkiem otolaryngologicznym w Polsce, który wykonuje od 14 lat najwięcej zabiegów operacyjnych na świecie.
Międzynarodowy sukces Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu to efekt pracy prof. Henryka Skarżyńskiego i jego zespołu, który przeprowadził wiele pionierskich operacji, tworząc w nauce pojęcie „polskiej szkoły otochirurgii” w leczeniu częściowej głuchoty. Otwarte zaledwie cztery lata temu Światowe Centrum Słuchu stało się marką rozpoznawalną w wielu krajach. Z badań Instytutu korzystają inne placówki medyczne tak w Polsce, jak i zagranicą. W ramach specjalnego cyklu szkoleń Window Approach Workshop (WAW), Cochlear Academy oraz Akademii Otochirurgii specjaliści z całego świata przyjeżdżają do Instytutu na pokazowe operacje i szkolenia.
Każdego roku Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu organizuje międzynarodowe konferencje połączone z warsztatami dla otochirurgów, którzy uczą się m.in. opracowanych przez prof. Henryka Skarżyńskiego minimalnie inwazyjnych procedur chirurgicznych, które pozwalają zachować istniejący nawet w niewielkim stopniu słuch przedoperacyjny oraz strukturę ucha wewnętrznego. Pokazowe operacje są transmitowane „na żywo” w globalnej światowej sieci telemedycznej LION Global Otology – Neurotology Live Surgical Broadcast.
W Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu stworzono i uruchomiono pierwszą w świecie Krajową Sieć Teleaudiologii umożliwiająca przeprowadzanie telekonsultacji z udziałem pacjentów i specjalistów z kilku ośrodków jednocześnie, zdalną rehabilitację oraz telefitting, czyli zdalne ustawianie parametrów w procesorach mowy u pacjentów z różnymi implantami słuchowymi.
Najlepszą miarą sukcesu programu leczenia głuchoty w Polsce są sukcesy pacjentów z głębokimi wadami słuchu, którzy dzięki leczeniu polegającemu na wszczepieniu implantów mogą rozumieć mowę, komunikować się swobodnie z innymi – normalnie żyć i pracować, wiele osiągając w swoich dziedzinach.
Wszystkie to sukcesy i osiągnięcia sprawiają, że przeszedł czas na Galę z okazji jubileuszu 25-lecia programu leczenia głuchoty w Polsce i 20-lecia Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. Będzie ona miała miejsce 7 listopada 2016 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W uroczystości zapowiedzieli udział artyści, m.in.: prof. Krzesimir Dębski, prof. Janusz Gajos, prof. Ignacy Gogolewski, prof. Mariusz Grzegorzek, Rafał Królikowski, Maciej Miecznikowski, Robert Rozmus, Ryszard Rynkowski, Irena Santor, prof. Jerzy Stuhr, Hanna Śleszyńska, prof. Marcin Wawruk, dr Alicja Węgorzewska-Whiskerd, Jacek Wójcicki i Dominika Zdrojewska.
Już nie wiem, czy ta polska służba zdrowia jest taka beznadziejna czy taka wspaniała?
Raczej jest beznadziejna, a wyjątki takie Centrum Słuchu, potwierdzają regułę.
Prof. Henryk Skarżyński jest wielkim bohaterem.
Wygląda na to, że otolaryngologia to zupełnie nowy wielki świat.
telefitting – świat nie przestaje mnie zadziwiać!
Dzieło Prof. Skarżyńskiego, bo moim zdaniem, to zarówno Jego wizja, jak i upór w dążeniu do celu, jest imponujące!
Przywracanie słuchu ludziom, a zwłaszcza dzieciom to piękna sprawa.
3 miliony konsultacji i badań, to z jednej strony niesamowity wynik, a z drugiej strony przykra wiadomość ile osób ma problemy ze słuchem……
Telemedycyna jest bardzo ciekawym rozwiązaniem dla wielu pacjentów, które obniża koszty konsultacji i leczenia.
I pomysleć, ze mało brakowało aby Arłukowicz kiedy był ministrem, odwołał profesora Skarzynskiego i wsadził tam swoich ludzi.
Tylko dzieki oporowi środowiska i pacjentów udało sie powstrzymać ten plan.
Gdyby takich Skarżyńskich było więcej niż tych Misiewiczów, świat byłby piękny.
Krytyka Misiewicza, to pijarowska zagrywka PO i Nowoczesnej. Zwłaszcza w przypadku tej ostatniej to wyjątkowa bezczelność, jeśli się pamięta, że jej lider Petru mając 23 lata był prawą ręką Wicepremiera i Ministra Finasów Leszka Balcerowicza. Wtedy się mówiło, że Leszek stawia na młodych. Dlaczego Minister Obrony nie może stawiać na młodych nie jestem w stanie zrozumieć.
I zeby było jasne, nie krytykuje Leszka Balcerowicza. Ja tez uważam, że trzeba stawiać na młodych, jeśli sie chce cos zmienić na lepsze. Dziwie sie tylko obłudzie dzisiejszych krytyków Misiewicza z Nowoczesnej i PO.
Mało się o tym mówi, że największym światowym osiągnięciem prof. Henryka Skarżyńskiego jest opracowanie minimalnie inwazyjnych procedur chirurgicznych, które pozwalają zachować istniejący, nawet w niewielkim stopniu, słuch przedoperacyjny oraz strukturę ucha wewnętrznego.
Taka jest prawda, że mieliśmy i mamy w systemie ochrony zdrowia ludzi wybitnych, którzy rozwijają go skokowo. Na pewno prof. Skarżyński ciągnie polską medycynę na światowy poziom, podobnej klasy fachowcem był Religa. Co prawda nie lekarzem, ale człowiekiem, który też ma bardzo duży pozytywny wpływ jest Jerzy Owsiak – dla polskiej pediatrii zrobił ogromnie dużo.
Chapeau bas dla osiągnięć profesora!