Na zdrowiu nie należy oszczędzać. To oczywisty frazes. Jednak to nie oznacza, że należy przepłacać, albo wydawać pieniądze bezmyślnie.

Do taki rozważań skłoniła mnie sytuacja dotyczącą rozwoju programu 75+ czyli rozszerzania listy bezpłatnych leków dla osób, które ukończyły 75 lat. Od nowego roku na liście mają się znaleźć krótkodziałające rekombinowane insuliny ludzkie produkowane w Polsce oraz krótkodziałające insuliny analogowe produkowane przez zagraniczne koncerny Eli Lilly, SanofiAventis oraz Novo Nordisk. Należy dodać, że obydwa rodzaje insulin mają takie samo działanie terapeutyczne. Różnica polega na tym, że te zagraniczne są kilkukrotnie droższe…..

Poruszam tę sprawę ponieważ istnieje uzasadniona obawa, że wprowadzenie na listę bezpłatnych leków zagranicznych analogów insulin krótkodziałających może zachwiać nie tylko polskimi producentami, ale również funkcjonowaniem całego programu 75+,  a w konsekwencji nawet jego ideą. Lekarz ma dowolność w wyborze insuliny jaką przepisze. Jednak jeśli wybierze lek zagraniczny bardziej obciąży budżet przedsięwzięcia. Im więcej takich decyzji tym mniej pieniędzy na inne leki.

Aktualnie system refundacyjny (niezależnie od wieku pacjenta) przewiduje, w miesięcznym cyklu terapii dla pacjenta wynosi:

 • dla krótkodziałających rekombinowanych insulin ludzkich wynosi 4 złote
 • dla analogów insulin krótkodziałających (zagranicznych) wynosi 32-42 złote

To zestawienie pokazuje jak ryzykowne jest dla budżetu refinansowanie w 1OO procentach zagranicznych analogów insulin. Szacuje się, że decyzja Ministerstwa Zdrowia może spowodować zwiększenie wydatków na bezpłatne leki nawet o 6O.OOO.OOO-1OO.OOO.OOO zł, w sytuacji kiedy na cały projekt 75+ zaplanowano około 56O.OOO.OOO zł.

Polska należy do niewielu krajów, które produkują rekombinowaną insulinę ludzką bardzo dobrej jakości. Konkurencja jest poważna, bo specjalizuje się w tym aż trzech krajowych producentów. Warto zaznaczy, że wśród polskich producentów znajduje się Polfa Tarchomin należąca do Skarbu Państwa. Wygląda to tak jakby Ministerstwo Zdrowia, opracowując listę leków refundowanych, strzelało w kolano Ministerstwu Skarbu.

Jeśli lekarze zaczną masowo wybierać zagraniczne leki na cukrzycę, los polskich przedsiębiorców, zajmujących się wytwarzaniem insuliny, zostanie zagrożony, a tym samym pojawi się utrata wielu miejsc pracy, no i co za tym idzie, zmniejszenie wpływów do budżetu państwa, z którego jest  finansowany program 75+. Jak z tego wynika, może powstać efekt złego domina.

Warto też dodać, że wyniku refinansowania insulin zagranicznych przez budżet Polski, pieniądze z państwowego konta zasilą kasy innych krajów. Poza tym jeśli krajowi producenci przestaną produkować te leki, Polska przestanie, w tej sferze, być samowystarczalna i będzie zdana na dyktat międzynarodowych koncernów farmaceutycznych. Byłoby to bardzo niekorzystne z punktu widzenia bezpieczeństwa zaopatrzenia pacjentów, interesu polskiej gospodarki i podatnika.

 

 

Komentarze (63):

  1. Avatar
   Klient

   To nie PiS, a jakis urzędniczyna w Ministerstwie Zdrowia. Tam niestety od wyborów niewiele się jeszcze zmieniło i co rusz wychodzą takie kwiatki.

 1. Avatar
  Prometeusz

  Jak insuliny zeżrą 1/6 budżetu na program 75+ to albo pomysł padnie, albo trzeba będzie dodrukować pieniądze, tego się obawiam.

 2. Avatar
  Trzeźwy

  Jak to mówią, diabeł zawsze tkwi w szczegółach, oto przykład jak mechaniczne działanie może przynieść skutki odwrotne do zamierzonych.

 3. Avatar
  Wolt

  Jak rynek insuliny w Polsce przejmą zachodnie koncerny to nigdy go juz nie odzyskamy.
  Od zagranicy będzie uzależnione życie 2,5 miliona Polaków. To nie są żarty.

 4. Avatar
  Klient

  A który to trzeci polski producent insuliny? O Polfie i Biotonie słyszałem, ale trzeciego sobie nijak nie przypominam.

 5. Avatar
  Rafał Jakło

  No i proszę. Kolejny przykład „dobrej zmiany”. Zamiast dbać o własny kraj, o obieg pieniądza wewnątrz, sprzedają się jak tanie dzi*ki doprowadzając kraj do ruiny.

 6. Avatar
  lamor

  Ciekawe jak długo pociągnie jeszcze nasza gospodarka? Ile jeszcze takich „przemyślanych” decyzji potrzeba żeby to wszystko padło?

 7. Avatar
  Zenon

  Niby jest program refundacji. A ja zostawiam 1/3 renty miesięcznie w aptece, nie kupując witamin czy suplementów tylko leki konieczne do przeżycia. Brak słów!

 8. Avatar
  student

  Nie ma to jak refundować zagraniczne produkty. Ciekawe czy jest jeszcze jakieś inne państwo, które jest tak nieprzyjazne dla swoich przedsiębiorstw i fabryk.

 9. Avatar
  Aneta Kotek

  Ministerstwo zdrowia robi wodę w mózgu przede wszystkim tym pacjentom , ponieważ wykupując insulinę w aptece będzie ciągle miał z tyłu głowy pytanie czy lekarz wypisał receptę na droższą czy tańczą insulinę?.

 10. Avatar
  Tomek Stachura

  Ktoś powinien za to odpowiedzieć. To jest jawne działanie na niekorzyść kraju. Skoro mamy swoich producentów, dajmy refundację na ich produkty, a nie zagraniczne, które są dodatkowo kilkukrotnie droższe.

 11. Avatar
  Arkadiusz Kowalski

  Moim zdaniem jest to zbędne wydawanie pieniędzy po co kupować droższą insulinę skoro jest tańsza oraz obie mają takie samo działanie?

 12. Avatar
  Mar_Wegi

  Taka to sztuczna pomoc rządu. Przyznają darmowe leki, godząc się na konkurencyjne, zagraniczne, kilkukrotnie wyższe. Lecz pula na rok pozostaje taka sama. Jednocześnie przy tej samej ilości, gdy lek zostanie przepisany droższy, zmniejszy on pulę na resztę leków, automatycznie skazując na brak środków pod koniec roku. Czyli pomaga, ale jednocześnie też zabiera. No brawo.

 13. Avatar
  Taki On

  Czy nie można było od razu ograniczyć dotowanie tej insuliny tylko do Polskich producentów? Wyeliminowałoby to problem wyboru i zwiększyło ilość leków refundowanych. Lekarz przepisujący receptę, nie będzie przecież myślał o tym, czy ten lek jest tańszy, czy droższy, bo i tak on za to nie zapłaci.

 14. Avatar
  HARRY1

  Stare pytanie jak świat – Jak żyć ? Dziś insulina, jutro leki na raka będą kamieniem dla budżetu…. To może poprawcie te warunki bytowe na Śląsku będzie mniej zachorowań na raka czy astmę Nauczcie ludzi jak mają o siebie dbać

 15. Avatar
  Kuba Pork

  Czy my kiedyś dożyjemy czasów, w których rządzący będą dbali o nasz kraj? Przecież kierowanie budżetem Państwowym jest jak kierowanie budżetem domowym, lecz nieco rozbudowanym, ale na ten samej zasadzie. Pozwalam sobie na to, na co mnie stać, aby wystarczyło mi pieniędzy do końca miesiąca, a szczęściem jest, gdy coś odłożę. Jakby normalny człowiek kierował budżetem rodzinnym, tak jak rządzący kierują Państwowym – społeczeństwo żyłoby bez mediów i możliwe, że ba bruku, bo miesiąc kończyłby się długami.

 16. Avatar
  Tomasz

  Jak zwykle ktoś zapomniał w Ministerstwie o Polskim budżecie i firmach krajowych produkujących wysokiej jakości insuliny.
  Działając na szkodę Skarbu Państwa i wszystkich podatników.

 17. Avatar
  Radosław

  Ciekawe kto kontroluje takich urzędników, którzy wydają nie potrzebnie znowu naszą kasę z podatków na coś z zagranicy jak mogą wydać na Polski produkt i dużo tańszy i jeszcze produkowany w PL.

 18. Avatar
  politanMat

  Gdzie jest ta pomoc rzadu? Jak narazie wielkie zamieszanie niby coś dostaniesz, ale nie za darmo.
  Tak więc jest DOBRA ZMIANA, tylko dla kogo, komu ma służyć?

 19. Avatar
  Piotr O.

  Ciekawe po jakich studiach ktoś z Ministerstwa Zdrowia bo chyba nie ekonomi obliczał koszty zakupu insuliny.
  Bo nie trzeba być ekonomistą żeby nie zobaczyć różnicę w cenie między Polskim produktem i zagranicznym i jeszcze działając na szkodę Skarbu Państwa.

 20. Avatar
  Radosław

  Ciekawe kto kontroluje takich urzędników, którzy wydają nie potrzebnie znowu naszą kasę z podatków
  na coś z zagranicy jak mogą wydawać na Polski i dużo tańszy i jeszcze produkowany w PL.

 21. Avatar
  Alicja

  Jest dużo potrzeb w służbie zdrowia na które potrzebne są środki finansowe i znowu na nie zabraknie w kontraktach na badania specjalistyczne, a będą wydane nie potrzebnie znowu na dużo droższe insuliny. Czy polityka finansowa i wspieranie obcego kapitału w Polsce musi być zawsze taka nieprofesjonalna. Zamiast kupno tańszych polskich leków o takim samym działaniu to finansujemy z budżetu firmy zagraniczne.

 22. Avatar
  Joanna

  Chciałabym aby zostały mi przedstawione korzysci dla pacjenta jak dla gospodarki ponieważ osobiście nie widzę w tym nic pozytywnego.

 23. Avatar
  IrekZak

  Kto w tej sytuacji sprawdzi lekarzy, którzy bedą przepisywać recepty? Na jakiej poddostawie będą przepisywane leki tańsze lub droższe, polskie lub zagraniczne?

 24. Avatar
  justa

  Obawiam się, iż pod uwagę nie zostały wzięte wszystkie za i przeciw – gdzie tu wsparcie dla polskiego przemysłu farmaceutycznego, jeżeli po drodze pojawia się „logo” droższych zagranicznych

 25. Avatar
  Robert

  Znowu pieniądze wyrzucone w błoto, jakby Ministerstwo Zdrowia miało za dużo środków finansowych którymi może szastać w każdą stronę. Ciekawe na co innego przez takie decyzje zabraknie finansów na kontrakty ze szpitalami i zwalczanie kolejek do specjalistów. Czy kiedyś zaczną urzędnicy imiennie odpowiadać za swoje bezsensowne decyzje, które narażają Polskie Państwo
  na straty .

 26. Avatar
  marioK

  możliowść wyboru dla mnie jako pacjenta jest czymś co od dawna powinno mieć miejsce, znam leki zagraniczne, które są lepiej przyswajalne przez mój organizm. Mam tylko nadzieję, że nie spotkam się z narzucaniem leku ze strony lekarza

 27. Avatar
  Gregor

  Idziemy drogą Chin? PKB wzrasta bo budujemy „powierzchnie pod wynajem” A gdy państwo zaliczy upadek to ludzie będą bez dachu nad głową….

  To samo teraz z lekami Zagraniczny kapitał be nasze lepsze…. Im więcej PiS chce oszczędzić, tym więcej dokłada do interesu

 28. Avatar
  Denis Kwiatkowski

  Po przeczytaniu tego artykułu zastanawiam się czemu sami w ministerstwie zdrowia utrudniają sobie życie.

  1. Avatar
   Klient

   Urzędnicy są nauczeni myśleć tylko w swoim ograniczonym zakresie, brak im wyobraźni i umiejętności wyciągania wniosków.

 29. Avatar
  HARRY1

  No ale ja mam jeszcze pytanie A co z osobami np mającymi 17lat albo 30 Procent cukrzyków w tej grupie wiekowej rośnie

 30. Avatar
  Dominik Rządek

  Zastanawiam się po przeczytaniu komu będzie potrzebna zagraniczna, skoro ma polską o takim samym działaniu. TOTALNY ABSURDT

 31. Avatar
  Julia Kosińska

  Osoby starsze raczej są przywiązane bardziej do swojego kraju więc wg mnie jeśli będą miały do wyboru Polską bądź zagraniczną wybiorą tą naszą.

 32. Avatar
  Szymon Bułka

  Moim zdaniem rządzący w ministerstwie zdrowia powinni zapytać same osoby zainteresowane jaką insulinę chcą stosować polską czy zagraniczną

 33. Avatar
  Patryk Wesołek

  Ja uważam że każdy pacjent powinien mieć prawo wyboru jaką insulinę chce stosować i lekarza obowiązkiem powinno być poinformowanie pacjenta o tym iż oba rodzaje insuliny mają takie same działanie, różnica jest tylko w cenie zakupu.

 34. Avatar
  Wiktor Gołaszewski

  Jak w ministerstwie zdrowia nie mogą się zdecydować na jeden rodzaj insuliny, to niech zrobią głosowanie.

 35. Avatar
  Korwin Jastrzębcki

  Po przeczytaniu artykułu przyszła mi do głowy jedna myśl że to co czytałem to jakiś „insulinowy cyrk” Masakra co to się dzieje.

 36. Avatar
  Julian Kaczka

  Kolejny powód do niep­okoju o losy naszych ­wydatków budżetowych.­ Program 500+ to­ mocne obciązenie dla­ tychże wydatków, bo ­jak wiadomo osób korzy­stających z tego świa­dczenia jest znacznie­ więcej niż zamierzan­o.
  Dlatego z wyjątkową o­strożnością dobierałb­ym leki, które mają si­ę znależć na liście l­eków bezpłatnych, zwł­aszcza że w kolejce c­zeka kolejny projekt ­mieszkanie plus.

 37. Avatar
  Cynk

  1 stycznia 2017 roku przestało istnieć Ministerstwo Skarbu. Uprawnienia właścicielskie w stosunku do spółek wykonywać będą ministrowie, pełnomocnicy rządu lub państwowe osoby prawne, na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów. Rozporządzenia jeszcze nie są znane, ale można się spodziewać, że Polfa Tarchomin trafi pod czułą opiekę ministra Radziwiłła, co będzie oznaczać, że lista leków refundowanych odnośnie insulin będzie strzałem nie w kolano Skarbu Państwa tylko w czułą skroń Ministra Zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.