Coraz częściej klienci uważają, że polskie wyroby to sznyt i jakość. To zmiana bo kiedy, były postrzegane jako obciach i tandeta. Wiele produktów i usług powstających w kraju jest najwyższej jakości, nawet lepszej od oferty zagranicznej. Można nawet chyba już mówić o modzie na polskie wyroby.

Z pewnością obserwujemy narodziny patriotyzmu konsumenckiego, zwanego też ekonomicznym, gospodarczym lub etnocentryzmem. Generalnie jest to zachowanie klienta polegające na świadomym preferowaniu zakupu produktów lub usług rodzimego pochodzenia, mając do wyboru oferty pochodzące z rynków zagranicznych.

W czasach wspólnego rynku Unii Europejskiej często trudno się zorientować,  gdzie powstaje konkretny produkt lub usługa. Sytuację komplikuje też fakt, że często surowce, podzespoły, technologia, know how, pochodzą z innego kraju już ostateczna oferta skierowana do konsumenta. Jednak w patriotyzmie konsumenckim ważna jest nie tylko jakość i prestiż, ale również świadomość, że w ten sposób konsumenci chcą wspierać się krajowa gospodarkę.

Drogowskazem, który pomaga klientom, kierującym się patriotyzmem konsumenckim, odnaleźć to co jest ich kryterium zakupowym jest logo Godła „Teraz Polska”, które jest od blisko trzydziestu lat przyznawane produktom i usługom o najlepszych walorach jakościowych, technologicznych i użytkowych.  Wyróżnienia otrzymują laureaci Konkursu organizowanego  przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego. Jest on realizowany  w trzech kategoriach: dla produktów i usług, dla gmin oraz dla przedsięwzięć innowacyjnych. Laureatami zostają zarówno małe, rodzinne firmy, jaki i największe polskie przedsiębiorstwa. Wnioski konkursowe do tegorocznej edycji można zgłaszać do 23 stycznia 2017 r. Aby wziąć udział w konkursie należy wypełnić ankietę rejestracyjną, która znajduje się na stronie www.terazpolska.pl

Dla ponad 70 % konsumentów Godło „Teraz Polska” jest gwarancją najwyższej jakości, a ponad 80 % ankietowanych decyduje się na zakup produktów oznaczonych właśnie tym znakiem. Laureaci konkursu zyskują prawo posługiwania się Godłem „Teraz Polska”. Legitymowanie się tym logo ma charakter prestiżowy. W czasach budzącego się patriotyzmu konsumenckiego decyduje też o przewadze konkurencyjnej, a to ma wpływ realne przychody i prosperitę krajowych przedsiębiorstw. Oczywiście w tym przypadku mówię o zysku.

Komentarze (60):

  1. Avatar
   Janusz

   Przy wyborach konsumenckich należy się kierować nie tylko przy wyborze produktów i usług, np. telekomunikacyjnych, dlatego warto korzystać z Polkomtela, a nie T-Mobile czy Orange.

   1. Avatar
    Nihil novi

    Orange jest nie tylko francuską siecią telekomunikacyjną, ale również antypolską, kiedy podczas zawodów narciarskich wydzwaniali do Adama Małysza po nocy, w wyniku czego następnego dnia był niewyspany i nie był w formie

  1. Avatar
   justPhoto

   Czy ten nasz krajowy ser jest jakoś szczególnie oznaczony? NIE!! Ja się z tym nie spotkałam.
   Za mało promocji PL produktów

 1. Avatar
  marioK

  Dlaczego jak Polak zrobi coś dobrego -stworzył sieć sklepów biedronka żabka, to zaraz to sprzedaje? Bo jest łasy na kasę i tu jest tez problem

 2. Avatar
  Megi

  Uważam że Polski produkt jest za mało promowany, proszę przeprowadzić sondę nawet uliczną, mało kto bedzie znał choć jeden produkt typowo Polski

 3. Avatar
  Joaśka

  „Teraz Polska” to świetna akcja i promocja/ jednak zgadzam z przedmówcami. Za mało jest tego rozgłosu tzw reklamy.
  Tutaj trzeba zrobić Boom!!! „Niech każdy się dowie, co Polskie jest dobre, tańsze i zdrowe” takie hasło przyszło mi do głowy 🙂

 4. Avatar
  ireneusz

  spotykam z wizerunkiem Teraz Polska coraz częściej, jestem zwolennikiem kupowania naszych Produktów, nie tylko produkty spożywcze wchodzą w grę. Zachęcam wszystkich Polskich producentów do konkursu

 5. Avatar
  Irina

  niestety wielu ludzi nie stać na naszą jakość i wybierają tanią chińszczyzne, którą często jest słabej jakości.

 6. Avatar
  Scyta

  Hmm, ale jak tu wspierać polskie produkty jak kilogram polskich jabłek, które są na miejscu jest często droższy, niż kilogram bananów, które płyną tysiące kilometrów.

 7. Avatar
  Zenon górnik

  Też staram się wybierać polskie produkty, ale często wybieram jednak zagraniczną jakość, bo w wielu dziedzinach nie nadążamy za technologiami.

 8. Avatar
  Janina Kościaniak

  patriotyzm konsumencki jest dobrą opcją na rozkręcenie gospodarki, dobrze gdyby rząd w miarę możliwości, też jakoś wspierał nasze firmy. Jednak często to zagraniczni inwestorzy mają większe przywileje i prawa.

 9. Avatar
  miły

  Mieszkam w Berlinie i nawet tutaj spędzając chwile dłużej w supermarkecie, można wspomóc naszą gospodarkę i znaleźć polskie produkty.

 10. Avatar
  bacha

  Chętnie kupiła bym odzież polską, ale nie stać mnie na nią. Pozostają mi wszystkie sieciówki. Jak to jest, że w innych krajach przy tylko nieco niższych kosztach produkcji produkty są 2-3 razy tańsze? Nie wspominając już o transporcie, który podobno jest taki znaczący, bo gdy cena ropy się zmienia wszystko drożeje z automatu.

 11. Avatar
  -angel

  U mnie informacja skąd pochodzi produkt jest na drugim miejscu, pierwsza sprawa to skład produktu- wybieram te jak najmniej przetworzone- niezależnie skąd pochodzą.

 12. Avatar
  Aneta Kotek

  Dla mnie osobiście ważna jest informacja skąd pchodzi produkt jest ważną informacją. Przy zakupie twaru zawsze czytam etykiety.

 13. Avatar
  Colin Niezwykły

  Wg mnie nawet tańsza żywność powinna być dobrej jakości, ponieważ ta słabsza jakość w konsekwencji odbija się na naszym zdrowiu.

 14. Avatar
  Eliza Grządkiewicz

  Polskie produkty są dobre, ale często ich cenna zmusza nas do zakupu tańczego produktu innego producenta a co za tym idzie często słabszej jakości.

 15. Avatar
  Filip Wawerczak

  Polska słynie przecież z dwóch rzeczy 1 to gościnność a 2 t smaczne, pyszne jedzenie dlatego nasze produkty są bardzo cenione

 16. Avatar
  Julia Kosińska

  Polska żywność i nie tylko jest bardzo dobrej jakości tylko należało by pomyśleć o obniżeniu ceny, tak aby każdego z nas było stać na jej zakup

 17. Avatar
  justyna Fajtek

  Nie od dziś wiadomo że polskie produkty są dobrej jakości tylko niestety cena odstrasza często od ich zakupu.

 18. Avatar
  Ryszard Pączek

  Biorąc pod uwagę produkt niższej jakości ale z zagranicy i ten sam o wyższej jakości z Polski większość Polaków wybierze produkt z zagranicy bo jest tańszy

 19. Avatar
  Piotr O.

  Dla mnie zawsze było oczywiste, że Godło „Teraz Polska” na produktach stanowi o dobrej jakości.
  Jak mam wybór to kupuję PL produkty na szczęście ponownie polski konsument doszedł do wniosku że warto powrócić
  do krajowego rynku.

 20. Avatar
  Patryk Wesołek

  Produkty zagranicznych producentów nie są d końca, aż tak złe ale myślę sobie, że gdyby stać nas było na kupowanie polskich produktów byłoby jeszcze lepiej.

 21. Avatar
  Wiktor Gołaszewski

  Gdy widzę na etykiecie produktu godło „Teraz Polska” – wiem że dokonałem słusznego wyboru kupując produkt

 22. Avatar
  Alicja

  Polacy już na szczęście mają dosyć chemii zwłaszcza holenderskiej. Co z tego że tańsze ładne wg. norm UE a do domu jak przyniosłam kupując kilka lat temu w sieciówce niemieckiej marchewkę musiałam wywalić do śmieci tak śmierdziała.
  Od tamtego czasu nie kupuję nić z Holandii.

 23. Avatar
  Radosław B.

  Szkoda że wiele firm PL sprzedano po to tylko konkurencji z obcym kapitałem, żeby je zlikwidować i nie produkować polskich wyrobów. Na szczęście sami Polacy w końcu docenili krajowe marki co stanowi do ponownej odbudowy gospodarki dzięki polskiemu kapitałowi.

 24. Avatar
  Tomasz :)

  Coraz więcej PL produktów jest na pólkach w sklepach z godłem „Teraz Polska” a co nie mniej ważne już w marketach są półki z wyrobami regionalnymi. Wracamy w końcu do krajowego rynku i dobrej jakości.

 25. Avatar
  Robert

  Godło „Teraz Polska” to duży sukces dla promocji polskiej gospodarki, krajowych producentów i ich wyrobów.
  Dzięki takiej promocji zmieniła się świadomość Polaków i mając wybór wolą kupić dobrą jakość .

 26. Avatar
  Kuba Pork

  Oczywistym jet fakt, że kupowanie produktów wyprodukowanych przez Polskie firmy wspiera naszą gospodarkę, a jak gospodarka kwitnie, to cały kraj się rozwija. A chyba każdy Polak chce tego dla swojego kraju?

 27. Avatar
  Mar_Wegi

  Kupując zagraniczne produkty wyprowadzamy pieniądze poza teren naszego kraju. Patriotyzm gospodarczy jest jak najbardziej właściwy, lecz w odpowiednich proporcjach. Import i eksport musi kwitnąć. Samowystarczalny kraj zamyka się na wymianę handlową, co nie jest pozytywnym zjawiskiem.

 28. Avatar
  Tomek Stachura

  Ktoś, kto uważa, że patriotyzm gospodarczy to głupota, niech później nie marudzi, że nasz rząd nie ma pieniędzy na jedno, czy drugie. Ludzie muszą zrozumieć cały ten mechanizm obiegu pieniądza, bo inaczej, na nic to się zda.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.