Ministerstwo Sprawiedliwości  przygotowuje ważne zmiany w ustawach dotyczących pożyczek i kredytów konsumenckich. Chodzi w nich o zabezpieczenie potencjalnych korzystających przed krytycznymi ryzykami z tym związanymi. Zbyt restrykcyjne ograniczenia mogą, wbrew woli autorów, pogorszyć sytuacje.

Dobry zwyczaj, nie pożyczaj” – mówi mądre przysłowie. Jednak gdyby nie pożyczki wiele przedsięwzięć by się w ogóle nie udało. Dotyczy to zarówno przedsiębiorców jak i osób indywidualnych. W pożyczkach najważniejszymi sprawami jest to oprocentowanie i zabezpieczenie kredytu. Dobrze, też, jest, zawsze, przekazanie pieniędzy opisać w umowie. Dokument warto bardzo uważnie przeczytać jeszcze przed podpisaniem, albowiem zawsze jest tak, że pożyczający uważa, że pieniędzy trzeba oddać więcej i/lub wcześniej, natomiast pożyczkobiorca sądzi, że mniej i/lub później. Niestety, osoby potrzebujące pieniędzy często nieuważnie czytają umowy lub nie rozumieją wszystkich zapisów i wynikających z nich konsekwencji, albo przymuszeni jakimś imperatywem nie zwracają na to uwagi. Na takie zachowania czyhają nieuczciwi pożyczkodawcy.

W obecnym prawie poważną luką jest brak regulacji, które pozwoliłyby sprawnie interweniować w sytuacjach lichwiarskich pożyczek, zwłaszcza wtedy gdy są one udzielane pod zastaw nieruchomości. Bardzo wysokie oprocentowanie, często w powiązaniu z jeszcze szybsza wymagalnością, jest niezwykle ryzykowne zwłaszcza dla osób prywatnych (szczególnie starszych) i małych firm. Często kończy się to nie tylko bankructwem, ale też odebraniem mieszkań lub miejsc, w których jest prowadzona działalność gospodarczą. W związku z tym bardzo dobrze, że wreszcie ustawodawca, postanowił uregulować te kwestie. Jest to nawet w interesie rynku pożyczkowego, który, przez różnego rodzaju kombinatorów, traci reputację.

Projekt inicjatywy ustawodawczej idzie jednak dalej. Przewiduje on również wprowadzenie nowych ograniczeń, dotyczących wszystkich pożyczek krótkoterminowych, również tych udzielanych przez banki. Nowelizacja zakłada, że całkowite pozaodsetkowe koszty pożyczki nie mogą przekraczać 20 proc. w skali roku. Złamanie tego zakazu ma skutkować odpowiedzialnością karną. Sztywne określanie wysokości oprocentowania jest ryzykowne, albowiem sytuacja w gospodarce podlega koniunkturalnym zmianom. Poza tym, wiadomo, że w biznesie obsługa i koszt pożyczki jest powiązany z usługą i ryzykiem jej zwrotu.

Zmiany, proponowane w obecnym kształcie, dotkną, nie tylko rynek pożyczek udzielanych przez wyspecjalizowane firmy, lecz także pożyczki bankowe. Tak daleko idące obostrzenia mogą zagrozić legalnemu rynkowi pożyczek. Istnieje również uzasadnione ryzyko, że niezaspokojone potrzeby będą realizowane nielegalnie przez wyspecjalizowane grupy przestępcze. Może to oznaczać rozwój czarnego rynku. Gdyby doszło do takiej sytuacji byłoby gorzej niż lepiej. Dlatego warto, teraz, na etapie kształtowania się nowelizacji, przemyśleć, ze szczególną dbałością, wszelkie możliwe konsekwencje planowanych zmian. W tej sprawie uaktywnił się  Instytutu Staszica. Jego eksperci przygotowują analizę potencjalnych skutków proponowanych rozwiązań, uwzględniającą m.in. obecne uwarunkowania funkcjonowania rynku pożyczek i kredytów konsumenckich w Polsce i w innych krajach europejskich. Mam nadzieję, że ten dokument zostanie wykorzystany w pracach nad nowelizacją prawa.

Komentarze (57):

  1. Avatar
   Indigo

   Działalność pożyczkowa jest ryzykowna, ale intratna gdyby tak nie było, nie powstałyby banki i cały rynek pożyczkowy.

 1. Avatar
  Cynk

  Bardzo potrzebna ustawa, starzy ludzie biorą pożyczki, na podstawie umów, których nie rozumieją, a potem tracą mieszkania i na starość zostają bezdomni!

  1. Avatar
   Granda

   Ludzie, którzy żerują na starych ludziach, powinni być eksterminowani. Kiedyś było takie dobre prawo, że złodziejom obcinano ręce. Może warto wrócić do tych praktyk? Co Pan na to Panie Ministrze Ziobro?

    1. Avatar
     Kermit

     Kodeks Hammurabiego:
     § 102 Jeśli kupiec dał agentowi handlowemu pieniądze jako pożyczkę bezprocentową, a on tam, gdzie poszedł, poniósł stratę, zwróci kupcowi kapitał.

 2. Avatar
  Era

  W Polsce wszystko jest problemem. Na całym świecie ludzie biorą pożyczki i nie ma tragedii, a u nas się nie da tego ucywilizować? Wystarczy zobaczyć, jak takie sprawy są rozwiązane w innych krajach. Od czasu kiedy Polska jest w Unii Europejskiej to już chyba nie problem. A może problem?

 3. Avatar
  Highlander

  Najważniejsze jest w tym, aby przypadkowymi decyzjami i dobrymi intencjami nie stworzyć nielegalnego rynku. To później zawsze jest bardzo trudne do wyplenienia.

  1. Avatar
   Tomek Stachura

   Wg mnie wystarczyłoby tylko wysoko karać tych, którzy podstępem wydają pożyczki osobom, które nie są w stanie ich spłacać. Takie kary powinny być tak dotkliwe, że pożyczkodawca dwa razy zastanowi się, czy warto wcisnąć danej osobie kredyt.

 4. Avatar
  Robert B

  O tym, że pożyczki są potrzebne nikogo przekonywać nie trzeba.
  Dobrze by było gdyby przepisy były skonstruowane w taki sposób by chronić zarówno pożyczkobiorcę jaki i pożyczkodawcę.

 5. Avatar
  Zyga

  Ja ostatnio tak miałem że ubezpieczenie kredytu podbiło jego wysokość o 1/3 Niestety czasem nie ma wyjścia i trzeba Prawdą jest to że lepsza jest pożyczka ze stałą stopą procentową Wiesz że rata jest taka sama

 6. Avatar
  Hades

  No niestety takie życie dlatego jak już to kredyt w PLN bo jednak jest łatwiej Rynek jest jak huśtawka trzeba bardzo uważać

 7. Avatar
  -angel

  Nie stać mnie na odłożenie wkładu własnego na kredyt hipoteczny, a zarabiam za dużo na jakikolwiek program pomocy. W taki sposób znalazłam się w klasie ludzi, którzy zmuszeni są wynajmować. Chyba to też należałoby zmienić.

 8. Avatar
  Zuza

  Chore, żeby starsi ludzie sytuacją życiową byli zmuszeni do zaciągania chwilówek. Po wielu latach często ciężkiej pracy nie stać ich na podstawowe potrzeby, nie mówiąc już o jakimś standardzie życia.

 9. Avatar
  Zen

  Bez kredytu to bardzo niewielu Polaków mogłoby kupić własne mieszkanie czy dom, takie mamy realia. Z pensji nie da rady odłożyć tyle pieniędzy nawet przez kilkadziesiąt lat.

 10. Avatar
  Basia Kasia

  Ludzie boją się kredytów, tym bardziej hipotecznych. Ja też się bałam, ale teraz żałuje, że tak późno się zdecydowałam i trzy lata wynajmowałam mieszkanie tracąc pieniądze.

 11. Avatar
  Aneta Kotek

  Umowy pożyczkowe są bardzo często skomplikowane w swoim zapisie. Są skonstruowane tak by były korzystne dla banku udzielającego pożyczki

 12. Avatar
  Arkadiusz Kowalski

  Większe ryzyko przy pożyczkach zawsze ponosi pożyczkobiorca, bo to jego się straszy komornikiem, gdy nie zapłaci raty kredytu/pożyczki na czas.

 13. Avatar
  Colin Niezwykły

  Banki często bardzo zachęcają do wzięcia kredytu bądź pożyczki osoby starsze bazując przy tym na ich ufności, i niewiedzy

 14. Avatar
  Denis Kwiatkowski

  Ja staram się unikać brania jakichkolwiek pożyczek ,kredytów, bo po czasie się może okazać, że w związku tym masz problemy na całe życie.

 15. Avatar
  Eliza Grządkiewicz

  Ludzie przez to, że nie mają z czego spłacić kredytu lub pożyczki, a komornik puka do drzwi odbierają sobie życie. Coraz częściej słyszy się o tak dramatycznych przypadkach.

 16. Avatar
  Filip Wawerczak

  Moim zdanie te umowy pożyczek czy kredytów powinny być takim językiem napisane, aby były zrozumiałe dla wszystkich.

 17. Avatar
  Julia Kosińska

  Chciałabym, aby w Polsce każdy z obywateli miał tyle pieniędzy, aby mu nie brakowało żeby nie musiał brać pożyczki bo są problematyczne.

 18. Avatar
  Jacek Poziomka

  Zapisy w umowach czy to kredytowych czy pożyczkowych są skomplikowane, należałoby się zastanowić nad ich uproszeniem wtedy każdy pożyczkobiorca czy kredytobiorca nie denerwowałby się, że czegoś nie zrozumiał.

 19. Avatar
  Katarzyna Norkowska

  W dzisiejszych czasach to ludzie, którzy mają trudną sytuację finansową są zmuszeni do wzięcia kredytu bądź pożyczki wtedy banki ich kuszą swymi ofertami.

 20. Avatar
  Róża Słonecznik

  Często biorą kredyt na kupno wymarzonego domu i nie rzadko się że nie mają domu ale toną po uszy w kredycie, który nie mają za c spłacać.

 21. Avatar
  Szymon Bułka

  Przed wzięciem kredytu czy pożyczki zawsze należy się zastanowić czy nas stać na jego spłatę żeby nie popaść jeszcze większą spiralę długów.

 22. Avatar
  Zakrzewski

  Kredyt „hipoteczny” to inwestycja długo terminowa, należy się do niej przygotować i dobrze przemyśleć. W wielu przypadkach jedyna możliwość, aby pozwolić sobie na coś „własnego” po spłacie, czyli po 30 latach. Może to być dobry start dla naszych dzieci i wnuków. Więc bardzo często decydujemy się na ten krok

 23. Avatar
  Patryk Wesołek

  Często obsługa banków tak zawile objaśnia warunki pożyczki lub kredytu że klient i tak mało co rozumie i podpisuje w ciemno.

 24. Avatar
  Judyta Świrek

  Pracownicy banku, który udziela kredytu nie chętnie odpowiadają na pytania klienta związane z warunkami kredytu czy pożyczki

 25. Avatar
  Tomasz

  Jak potrzebowałem kredytu z banku to musiałem obejść kilka zanim jakiś się zdecydował mi dać. A jak nie chciałem to telefon
  z banków się urywały z ofertami.

 26. Avatar
  Irmina

  Czy wprowadzone zmiany faktycznie bedą miały odzwierciedlenie w rzeczywistości, potrzeba czasu. Dopiero wtedy przekonamy się jak działają i w jakim zakresie próbowano je „obejść”.

 27. Avatar
  lucek

  Biorąc kredyt trzeba liczyć się ze spłatą, czego wiele osób nie bierze pod uwagę, myśląc jakoś to będzie! Czy to jest odpowiedzialność dorosłego człowieka. NIE!!!

 28. Avatar
  mariuszKosa

  Odpowiedzi ludzie, na odpowiednich stanowiskach.
  Niech zrobią porządek. Prawo powinno byc po stronie klienta, a nie bankowych złodziei, którzy myślą tylko jak Cię ograbić z ostatniego grosza

 29. Avatar
  Namolny

  Czytam dokładnie każdą umowę i pytam o każdy zapisany kruczek, rządając wyjaśnień . Wiem, że nie lubią takich klientów, lecz kilka razu uchroniło mnie to przed oszustami. Zatem dobra rada: czytaj dokładnie umowy, pytaj i oczekuj dokładnego wyjaśnienia, oni są tam dla nas.

 30. Avatar
  anna

  zostałam oszukana, spłacałam zawyżoną kwotę, teraz jestem bardzo negatywnie nastawiona do kolejnych pożyczek. Unikam
  Nie chcesz mieć problemów, nie pożyczaj.

 31. Avatar
  Bob

  Ochrona pożyczkobiorców powinna być w naszym kraju dużo wyższa. Wiele osób potrafi sobie przez to zrujnować życie, niestety.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.