„Nie wszystko złoto co się świeci” – tak najkrócej można by skomentować poselski projekt zmiany ustawy o prawie farmaceutycznym. Teoretycznie ma rozwiązać problem nierównomiernego rozmieszczenia aptek i poprawić nadzór nad nimi. Tak wynika z uzasadnienia propozycji zmian. Może jednak, zamiast oczekiwanych rezultatów, spowodować chaos na rynku farmaceutycznym, co dla pacjentów będzie skutkować podwyżką leków. To nie jedyne negatywne efekty.

Projekt zmian, w praktyce, wyłącznie, zabezpiecza interesy farmaceutów. Nie ma to żadnego wpływu na poprawę jakości obsługi pacjentów, wręcz przeciwnie. Efektem proponowanej nowelizacji ustawy będzie zmniejszenie konkurencji i prawdopodobnie zmniejszenie ilości aptek. Rozdrobnienie rynku osłabi pozycję  aptekarzy w negocjacjach cenowych z hurtowniami farmaceutycznymi (chyba, że powstaną grupy zakupowe?). To może oznaczać tylko wzrost ceny leków dla pacjentów. Jednocześnie podwyżki cen medykamentów będą wynikiem wyższych kosztów prowadzenia apteki, ze względu, na zakładane w projekcie, ograniczenie ilości placówek do maksymalnie czterech punków.

Powyższe, negatywne skutki nowelizacji ustawy, to jeszcze nie wszystko. Tak daleko idąca ingerencja państwa w strukturę własnościową aptek, jak to przewiduje projekt zmiany ustawy o prawie farmaceutycznym, może być zakwestionowana przez wymiar sprawiedliwości. Prawdopodobnie zapisy będą naruszać zasady rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, przez co mogą narazić Polskę na konieczność wypłaty odszkodowań wobec podmiotów, które w wyniku uchwalenia noweli, poniosą straty.

Nowelizacja ustawy o prawie farmaceutycznym zapewne jest potrzebna. Jednak jej brzmienie powinno mieć zupełnie inny charakter. Ilość aptek w Polsce z roku na rok maleje. Jest to trend odwrotny do ilości pacjentów, którzy nie tylko coraz częściej odwiedzają placówki farmaceutyczne, ale także zostawiają tam coraz więcej pieniędzy. Jest to naturalne zjawisko, wynikające z procesu demograficznego jakim jest systematycznie wydłużająca się średnia wieku. Rośnie też zapotrzebowanie na konsultacje w aptekach, a więc chodzi o to aby ilość aptek i profesjonalnej obsługi się zwiększała. Nowelizacja powinna uwzględniać tę tendencję, a nie ją ignorować, albowiem apteki są ważnym elementem sytemu opieki zdrowej. I to powinno być główną myślą przyświecającą projektom zmian ustawodawczych.

Komentarze (58):

  1. Avatar
   Rumcajs

   To, że aptekarzom obojętny jest los pacjentów to nic dziwnego, ale, że posłowie dali się im przekabacić to bardzo przykre.

   1. Avatar
    Tomek Stachura

    Gdyby nie mieli z tego zysku, nie pracowaliby nad takimi zmianami 🙂 Posłowie nie patrzą na ludzi, tylko na własne kieszenie 🙂

  2. Avatar
   Pi_Ruc

   To już chyba nawet nie chodzi o apteki i ich właścicieli. To może być nawet tak, że koncerny farmaceutyczne dbają o to, by zmniejszyć liczbę aptek, by łatwiej mogłoby zarządzać dostawami leków. Im mniej aptek do podporządkowania, tym lepiej dla nich.

 1. Avatar
  Orlando

  Zupełnie przedziwny projekt nowelizacji. Nic z tego nie rozumiem. Jestem ciekaw kim są autorzy proponowanych zmian. Może to wyjaśniłoby ich intencje?

  1. Avatar
   Prometeusz

   Pod projektem ustawy o zmianie ustawy prawo farmaceutyczne podpisali się posłowie: Ryszard Bartosik, Waldemar Buda, Barbara Dziuk, Alicja Kaczorowska, Bernadeta Krynicka, Gabriela Masłowska, Jerzy Materna, Andrzej Matusiewicz, Kazimierz Matuszny, Beata Mazurek, Mieczysław Miazga, Kazimierz Moskal, Aleksander Mrówczyński, Piotr Naimski, Adam Ołdakowski, Marek Polak, Piotr Polak, Marcin Porzucek, Urszula Rusecka, Bogdan Rzońca, Jacek Sasin, Grzegorz Schreiber, Wojciech Skurkiewicz, Andrzej Smirnow, Czesław Sobierajski, Dariusz Starzycki, Marek Suski, Józefa Szczurek-Żelazko, Jolanta Szczypińska, Jarosław Szlachetka, Krzysztof Szulowski, Ewa Szymańska, Robert Telus, Ewa Tomaszewska, Sylwester Tułajew, Piotr Uruski, Piotr Uściński, Jan Warzecha, Jerzy Wilk, Grzegorz Wojciechowski

    1. Avatar
     Kuba Pork

     I tak co cztery lata to samo. Partie robią co im się podoba, rozsadzają nasz kraj od środka, ludzie narzekają na nie przez całą kadencję, a przy wyborach znowu ją wybierają. U nas nigdy się to nie zmieni.

   1. Avatar
    Klient

    Pewnie większość z tych posłów nawet nie ma pojęcia co podpisało i ze w ten sposób wspiera sitwę grupki aptekarzy, ktorzy nie chcą dopuścić innych do swojego biznesu.

  2. Avatar
   Donald

   Poseł Piotr Uściński wycofał swoje poparcie dla tej nowelizacji ustawy z Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości

  1. Avatar
   Rafał Jakło

   Tylko, że tutaj chodzi o interes kraju, który jest nieistotny dla rządzących. Sprzedają własne państwo za garść srebrników.

  1. Avatar
   AlicjaŻ

   Apteki? raczej jeden przedsiębiorca czy hurtownik… farmaceuta !!
   Te zmiany nie mają nic wspólnego z dobrem dla pacjenta.

 2. Avatar
  Klient

  Najdziwniejsze w tym wszystkim jest to, że PiS obiecał walczyć z korporacjami i zamykaniem zawodów na zamknięte kliki, a minister Ziobro nawet miał w tym temacie spore sukcesy.
  Musiały pójść jakieś naprawdę grubsze argumenty w tej sprawie, a i lobbyści musieli sie napracować, zeby taką wolte spowodować w koalicji rządzącej.

  1. Avatar
   Mar_Wegi

   Przecież nie ma żadne koalicji rządzącej 😉 Rządzi jedna partia, która głosuje to, na co przyjdzie jej ochota. Jak ktoś dodatkowo posmaruje rąsie kopertą, to i można przychylić się do jego prośby. Co z tego, że cierpi na tym naród? Przecież Polacy są nieistotni, ważny, by im żyło się dostatnie.

 3. Avatar
  Hades

  Zmniejszenie konkurencji sprawi że ceny idą w górę To ja mam pytanie czy Rząd PiS zrobi to samo z telefonią i wrócimy do czasów gdy monopol miało TPSA ? Farsa

 4. Avatar
  Olgi

  Większa kontrola haha a szary kowalski oberwie po kieszeni Niby mają nam dać więcej do wynagrodzenia itd Ktoś to odczuje jeśli wszędzie będzie drożej niż wcześniej ?

 5. Avatar
  TERRY

  Insulina droższa teraz jeszcze to((( Mam pomysł wróćmy do dawnych metod leczenia + legalizacja maryśki xD Więcej to da !!!!

 6. Avatar
  Tidowa

  Pismaki chcą przejąć i mieć kontrolę nad wszystkim w Polsce, to zaczyna być przerażajace, niedługo kartki wprowadzą bo stwierdzą, że wtedy będzie równość i sprawiedliwość. Liczba szklanek cukru przyznawana będzie równa – wobec wszystkich ☹️

 7. Avatar
  Irecki

  Najgorsze w tym wszystkim jest to, że mają władze więc robią co chcą, a Ty masz się cieszyć. Nawet jak po nocy będziesz jeździć do apteki przez pół miasta po APAP, bo juz nie bedzie dostępny w zwykłym spożywczaku czy stacji benzynowej

 8. Avatar
  Michał Pestka

  Jeżeli ilość aptek, się zmniejszy, a ceny leków wzrosną to ludziom nie będzie starczyło na ich wykpienie i codzienne życie. BĘDĄ ZMUSZENI WYBIERAĆ ALBO JEDZENIE ALBO LECZENIE

 9. Avatar
  Aneta Kotek

  Po przeczytaniu tego artkuły nasuwa mi się jedno pytanie Czemu przy tworzeniu ustawy, nikt nie zapytał pacjentów czego tak naprawdę potrzebują?

 10. Avatar
  pavik

  Zdecydowanie gorzej pacjenci wypadają w pojedynku NFZ kontra pacjenci i to należałoby reformować, a nie to czy jedna apteka bedzie zaraz koło drugiej czy może kilometr dalej.

 11. Avatar
  Eliza Grządkiewicz

  Należałoby się zastanowić nad ustawą obniżającą ceny leków tak, by pacjent wychodząc z apteki nie zostawiał w niej połowy pensji lub emerytury.

 12. Avatar
  justyna Fajtek

  Nasze Państwo nie zbyt dobrze funkcjonuje i moim zdaniem każdy nowy pomysł rządu pogarsza to funkcjnowanie jeszcze badziej

 13. Avatar
  Radek

  Rządzący niby dali pakiet darmowych leków dla seniorów, to teraz jak taka ustawa wejdzie w życie to wydadzą na dojazdy.
  Bo nie będą mieli apteki w pobliżu.

 14. Avatar
  Piotr

  Ciągłe zmiany ale ciekawe do czego doprowadzą przede wszystkim budżet państwowy. Zapewne już wycofali się z wolnych niedziel dla handlu bo coś cicho na ten temat.

 15. Avatar
  Alicja

  Ciekawe co ta ustawa ma wprowadzić dobrego. Droższe leki, mniej aptek, no i chyba większe bezrobocie bo nie tylko farmaceuci
  pracują w aptekach ktoś też tam sprząta.

 16. Avatar
  Highlander

  Mnie nie obchodzi ile aptek ma aptekarz, ani na ilu mieszkańców przypada apteka, tylko jak daleko jest ona od mojego domu i czy są w niej leki, które potrzebuję. – TO JEST ISTOTNE !

 17. Avatar
  Robert B

  Jest tyle innych palących problemów do rozwiązania np problem długich kolejek do lekarzy specjalistów. Radziłbym się na tym skupić.Wtedy być może mniejsza ilość aptek nie będzie nikomu przeszkadzała. Gdy wreszcie przeciętny Polak będzie mógł zapobiegać powazniejszym problemom zdrowotnym a nie co miesiąc zostawiać połowę pensji w aptekach….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.