„Ludzie! Wyngiel przewieźli” – ten okrzyk z filmu „Miś” w reżyserii Stanisława Barei oddaje emocje jakie wiążą się z węglem nazywanym też czarnym złotem. Jego wydobycie stanowi ważną część krajowej gospodarki. W ostatnich latach również z powodów antyekologicznych znalazł się na cenzurowany w Unii Europejskiej.

Węgiel od lat budzi różne emocje. Jego nadmiar, niedobór, koszt wydobycia, jakość, eksport, import – to elementy, które wywołują ciągłe dyskusje. Ostatnio rząd polski znów pokochał węgiel, zdaje się, że bardziej niż elektrownie atomowe. Wydaje się to słuszne z racjonalnego punktu widzenia, albowiem energia atomowa wymaga miliardowych nakładów, a surowiec, który jest pod ziemia  trzeba kiedyś wydobyć. Poza tym, „kopalniany” sposób pozyskiwania energii daje wiele miejsc pracy. Ponadto elektrownie atomowe też budzą wiele kontrowersji, a w niektórych krajach rozpoczęto już program ich likwidacji.

Polskie złoto budzi też wiele emocji w sytuacji kiedy okazuje się, że zamiast kupować krajowy surowiec taniej wychodzi sprowadzać go np. z Czech, Rosji, Kolumbii czy Republiki Południowe Afryki. W takiej sytuacji rodzi się pytanie o sens tego typu działalności gospodarczej?

Aby przeciwdziałać konkurencji Ministerstwo Energetyki przygotowało rozporządzenie. Przeprowadzona przez Instytut Staszica analiza dokumentu prognozuje skutki jakie może przynieść nowe prawo. Przede wszystkim nie jest jasne czy ograniczenia w imporcie, do jakich ma doprowadzić rozporządzenie okażą się skuteczne ze względu na umowy pomiędzy Unia Europejską, WTO i Rosją. Co więcej okazje, że do Polski jest sprowadzany węgiel gruby, którego w kraju brakuje, więc to ograniczenie będzie przeciwko krajowym konsumentom. W wyniku rozporządzenie mogą zniknąć polskie sortownie na wschodniej granicy, a to oznacza likwidację około 2.000 miejsc pracy.

Inicjatywa Ministerstwa Energetyki jest z pewnością potrzebna, aby wprowadzić ład w przestrzeni gospodarczej związanej z produkcją i obrotem węglem w Polsce. Ważne jest jednak również aby podjęte działania były zgodne z intencjami inicjatorów. Instytut Staszica proponuje, aby rozporządzenie zobowiązywało do sortowania węgla w  terminalach na terenie Polski. Szczegółowymi regulacjami, wzorem innych paliw, powinien też być objęty, przeładunek węgla. Warto też rozważyć zastąpienie kryterium grubości węgla, wartościami jego kaloryczności i parametrami ekologicznymi.

Według Instytutu Staszica proponowane rozwiązania pozwolą uszczelnić system obrotu węglem, zwłaszcza objąć kontrolą import ze Wschodu. Zabezpieczone zostaną interesy polskiego przemysłu węglowego i polskiej energetyki. W efekcie podjętych działań jest szansa na minimalizowanie negatywnych skutków dla środowiska. W ten sposób może uda się też uchronić miejsca pracy na wschodniej granicy. Jeśli takie mają być efekty, to warto się pochylić nad zgłaszanymi propozycjami.

 

 

 

Komentarze (33):

  1. Avatar
   Rumcajs

   Uważam, że zabezpieczanie się przed rosyjskim węglem, to nie tylko obrona polskiego przemysłu węglowego, ale również dbałość o dywersyfikację dostaw surowców energetycznych. Czy nie wystarczy, że rope i gaz od nich bierzemy? Jak przyjdzie zatrzymają dostawy i rzucą nas na kolana.

   1. Avatar
    Kermit

    Jeśli ktoś wierzy, że przez dywersyfikacji dostaw surowców energetycznych Polska może obronić się przed Rosją posiada naiwność nie spotykaną we współczesnym świecie.

 1. Avatar
  Li

  Dzięki wspaniałej decyzji rządu o postawieniu na węgiel mamy smog i dzięki temu Polacy żyją krócej, dlatego stać ich teraz na obniżenie wieku emerytalnego.

 2. Avatar
  Trzeźwy

  Nie pojmuję jak węgiel sprowadzany z Kolumbii i RPA może być tańszy od produkowane w Polsce, przecież trzeba go kupować za dolary lub euro, a potem jeszcze doliczyć koszty transportu.

  1. Avatar
   Indigo

   Cena węgla w Polsce, abstrahuje od cen surowców na świecie, a koszty produkcji węgla abstrahują od cen sprzedaży, kiedy nic nie jest ze sobą powiązane i ignoruje się rachunek ekonomiczny to nic dziwnego, że polski węgiel jest najdroższy na świecie, pewnie dlatego właśnie jest nazywany polskim złotem.

  2. Avatar
   Ryży

   To proste. Skała patogii w polskim górnictwie nie ma równej sobie. Te wsztystkie przywileje górnicze + układy i przekręty w tym środowisku powodują, że polski węgiel nie jest konkurencyjny.
   A najgorsze są patologiczne związki zawodowe i ich władze!

 3. Avatar
  bm

  Warto dodać, że oprócz utraty 2 rys. miejsc pracy sortowanie np. na Białorusi będzie oznaczać, że węgla nie będzie się opłacało ładować z powrotem na wagony. Taniej wyjdzie załadunek na ciężarówki. Polskę mogą zalać tysiące ciężarówek zatruwających powietrze i rozjeżdżających nasze drogi.

 4. Pingback: Komentarze po analizie Instytutu Staszica dotyczącej projektu rozporządzenia Ministra Energii | Instytut Staszica

 5. Avatar
  Robert B

  Pojawienie się elektrowni jądrowych to temat który nieśmiało wypływa co jakiś czas, krótko unosi się na powierzchni różnych rozważań i … odchodzi w czasową niepamięć czekając aż znajdą się na nie pieniądze i ludzie będą skłonni spojrzeć na nie przychylniejszym wzrokiem.

 6. Avatar
  Julian

  Ważną sprawą jest wprowadzenie regulacji dotyczącej kaloryczności węgla jaki można u nas stosować, zakazać tego który jest najtańszy ale i najbardziej trujący i wycofać go ze sprzedaży. To jedyny sposób by jakość powietrza uległa poprawie.

 7. Avatar
  Ryży

  Znowu urzędnicy chcąc pomóc i mając dobre intencje, doprowadzą do sytuacji w której ucierpią polscy przedsiębiorcy.

 8. Avatar
  Arkadisz Kowalski

  Szkoda,, że nie ma pieniędzy na elektrownię atomową wydaje mi się że ona rozwiązała by wszystkie problemy

 9. Avatar
  zybia

  Prosty przykład bluzki produkowane są w Polsce, a i tak ściągany wszystko z Chin, bo taniej!
  A potem trujący barwnik, bardzo słaba jakość.
  To bez sensu. Trujemy się kupując niespelniajacy norm węgiel od innych, gdzie sami możemy się zaopatrzyć w bardzo dobry jakościowo węgiel. Nigdy tego nie zrozumiem!

 10. Avatar
  Colin Niezwykły

  Inicjatywa Ministerstwa Energetyki jest z pewnością potrzebna, aby wprowadzić ład w przestrzeni gospodarczej związanej z produkcją i obrotem węglem w Polsce. i wszystkimi regulacjami prawnymi z tym związanymi

 11. Avatar
  Mariusz

  Przede wszystkim chodzi o miejsca pracy, powinien zostać wprowadzony na stałe obowiązek sorrtowania węgla w Polsce, terminal mógłby pełnić rolę składu celnego

 12. Avatar
  juta

  Smog jest nie od dzisiaj, a dopiero teraz biorą się za regulacje z tym związane? Platforma widać umyła rączki, nie interesowali się miejscami mniej zamożnymi na północy, na wschodzie kraju.

 13. Avatar
  Zenek

  Ja cieszę się tylko, że powoli temat elektrowni atomowej pojawia się coraz rzadziej. Przy obecnych możliwościach odnawialnych źródeł energii, inwestowanie w atom jest błędem.

 14. Avatar
  Basia Kasia

  Standard…Polacy są truci zagranicznymi produktami, podczas gdy sami produkują bardzo dobrej jakości towary i są one eksportowana zagranicę, bo nas nie stać na ich kupienie.

 15. Avatar
  Angela

  Zamiast 500+ porządny program dofinansowań do odnawialnych źródeł energii i mamy wszystkie problemy z węglem rozwiązane.

 16. Avatar
  Dominik Rządek

  Należało by pomyśleć o stworzeniu programu , którego celem byłoby dofinansowywanie źródeł energii i wszystkich problemów z tym związanych

 17. Avatar
  Eliza Grządkiewicz

  Trzeba znaleźć sposób na rozwiązanie wszystkich problemów prawnych oraz związanych ze źródłami energii

 18. Avatar
  -miły

  Ciekawe czy przeanalizowali wszystkie skutki wprowadzenia takich obostrzeń i po kalkulacjach wyszło, że takie regulacje wyjdą na dobre. Czasami nie wszystkie aspekty są brane pod uwagę i coś ma polepszyć sytuację, a wychodzi zupełnie inaczej.

 19. Avatar
  Filip Wawerczak

  Gdyby nasz polski węgiel spełniał wszystkie obowiązujące normy to wówczas nie musiałby być importowany z zagranicy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.