UNIA EUROPEJSKA – CO DALEJ? – to pytanie przewodnie XXIV Welconomy Forum in Toruń – forum gospodarczego. Rzeczywiście temat jest gorący. Po decyzji o wyjściu z Unii Europejskiej Wielkiej Brytanii i ryzyku, że do podobnej sytuacji dojdzie we Francji oraz krytycznej ocenie wielu państw takich jak Włochy, Hiszpania, Węgry Polska rodzi się wiele pytań dotyczących przyszłości.

Unia Europejska to dla biznesu model idealny, zwłaszcza kiedy na całym obszarze obowiązywałaby jedna waluta oraz zbliżony jeśli nie taki system prawny.  Jednak praktyka okazała się bardziej skomplikowana. Do tego doszły też naciski na ujednolicenia w sferze społecznej, ignorujące różnice kulturowe i tożsamościowe poszczególnych członków Unii Europejskiej. To, w największym skrócie doprowadziło do obecnego kryzysu.

Dlatego właśnie podczas Welconomy Forum in Toruń, które odbędzie się w dniach 13 – 14 marca 2017 roku uczestnicy będą dyskutować na temat najważniejszych wyzwań stojących przed polską, europejską i światową gospodarką. Dyskusje mają też dotyczyć perspektyw po agendzie 2014 – 2020. Może wydawać się, że to za wcześnie, jednak w przypadku biznesu i inwestycji, które trzeba projektować ze znacznym wyprzedzeniem jest to już właściwa pora.

Problematyka międzynarodowa będzie także domeną wielu paneli, takich jak: „Bezpieczeństwo kulturowe jako element innowacyjności w Unii Europejskiej’, „Wyzwania współczesnego zarządzania w gospodarce światowej: przywództwo, strategie, społeczna odpowiedzialność”, „Nowy Jedwabny Szlak – szansą na rozwój gospodarczy”,  „Perspektywiczne rynki eksportowe – Ameryka Łacińska, Afryka, Indie, Iran”, „Polska-Białoruś – nowe kierunki współpracy gospodarczej”, „Polskie Parki Narodowe – gatunki inwazyjne problemem Europy”.

Wiele tematów będzie dotyczyło spraw polskich: „Klastry energetyczne – nowy uczestnik zintegrowanego rynku energetycznego”, „Nowoczesne budownictwo. Inteligentne systemy infrastrukturalne”, „Przyszłość szkolnictwa wyższego w Polsce”, „Przyszłość wyższych szkół niepublicznych w Polsce”, „Likwidacja kwot mleka i cukru”, „Innowacje w rolnictwie a wzrastające wymagania regulacyjne na przykładzie branży środków ochrony roślin. Ochrona plonów w dobie hiper regulacji’, „Finanse publiczne w służbie zdrowia”, „Wpływ Planu Junckera na polską gospodarkę”, „Czy modernizacja polskiej armii może pobudzać polską gospodarkę?”

Uczestnicy Welconomy Forum in Toruń pochylą się też nad problematyką lokalną. Podczas forum będą omawiane między innymi: „Kierunki rozwoju i przekształceń współczesnego samorządu terytorialnego w perspektywie społeczno-organizacyjnej”, „Równość na poziomie lokalnym”, „Wielki sukces małych gmin i miast, czy to możliwe?”, „Aktywizacja zawodowa obszarów wiejskich”, „Kobiety inicjatorkami innowacyjnych działań na obszarach wiejskich”,  „Lokalne media w dobie Internetu – szanse i zagrożenia dla Wydawców na zmieniającym się rynku”, „System ochrony instytucjonalnej (IPS) w polskiej bankowości spółdzielczej – pierwsze doświadczenia, dalsze kierunki rozwoju.”

Całe wydarzenie oraz wszystkie dyskusje i debaty byłyby niemożliwe gdyby nie wsparcie Województwa Kujawsko-Pomorskiego, życzliwość gościnnego miasta Torunia oraz wielu współorganizatorów takich jak Kapsch, Jeronimo Martins Polska, PZL Świdnik, Budimex czy Syngenta. Tylko dzięki współdziałaniu wielu podmiotów tak skomplikowane organizacyjnie wydarzenie może odnieść międzynarodowy sukces.

welconomy2017

Komentarze (50):

  1. Avatar
   Rumcajs

   Może i dyskusje rozwiązują problemy, jednak to chyba nie jest takie proste, bo przecież gdyby było to przy pomocy dyskusji rozwiązano by wszystkie problemy na świecie.

   1. Avatar
    Wolt

    Gdyby nie dyskusje jedynym sposobem rozwiązywania problemów byłaby przemoc, więc należy się cieszyć, że przynajmniej część spraw rozwiązuje się dzięki wymianie poglądów, rozmowom i negocjacjom.

  2. Avatar
   Donald

   Jestem za prawem podaży i popytu. Jeśli ludzie chcą dyskutować i robią to od jak czytam od ponad 24 lat i nikomu to nie przeszkadza, to niech dalej gadają.

   1. Avatar
    Mar_Wegi

    Jeżeli żadna ze stron konfliktu nie chce, to do niego nie dojdzie. Komuś bardzo musiałoby zależeć na tym, aby konflikt wywołać.

 1. Avatar
  Monaliza

  Diabeł tkwi w szczegółach, dlatego też dobrze, że wielki biznes i polityka będą pochylać się nad sprawami lokalnymi.

  1. Avatar
   Nihil novi

   W zasadzie wszystkie sprawy można uznać za lokalne. Nawet jeśli dotyczą Ziemi, to rzadko dotyczą układu słonecznego, nie wspominając już o drodze mlecznej czy innych galaktykach.

   1. Avatar
    Slowly

    Właśnie na tym polega problem, że wiele debat jest w tym samym czasie, a przecież człowiek chciałby uczestniczyć w wielu i jest taki problem, że nie może, bo przecież nie może się rozdzielić.

    1. Avatar
     Rafał

     Ale dzieje się tak na całym świecie. Gdy rozpoczynają się jakiekolwiek dni otwarte, to nie ma opcji, by równocześnie odbywało się jedno wydarzenie. Byłoby zbyt nudno, a i czas wydłużyłby się kilkukrotnie. Po prostu trzeba wybrać 🙂

 2. Avatar
  Zefir

  Wszystkie fora gospodarcze, także Welconomy Forum są bardzo pożyteczne. często pierwszym krokiem do rozwiązania problemów jest ich zidentyfikowanie, zdefiniowanie i nazwanie.

  1. Avatar
   Jakub

   No i oczywiście chęć wspólnego jego rozwiązania 😉 Rozmawiać oczywiście trzeba, lecz trzeba mieć też pewność, że obie strony dążą do tego samego.

 3. Avatar
  Bodzio

  Unia Europejska to równie chory pomysł jak realny socjalizm, debaty nie pomogą, w tej sprawie są równie jałowe jak plena komitetów centralnych.

  1. Avatar
   Janusz

   Unia Europejska to piekielny pomysł, którego celem jest zniszczenie europejskiej kultury i trzeba przyznać, że się to udało.

   1. Avatar
    Miron

    Unia, to nie jest głupi pomysł. Głupie to są działania, którymi kierują nieodpowiedni ludzie. Gdyby ci intelektualiści respektowali prawa w każdym kraju osobno, wszystko byłoby w porządku. Zamiast wspieraniem państw członkowskich, zajmują się stworzeniem Unii pod siebie. Zmiana polityki Unii i wszystko będzie w porządku.

  1. Avatar
   Tomasz

   Zdecydowanie tak! Wszystko zależy od tego, co nas interesuje i czego chcielibyśmy posłuchać. Dla chcącego nic trudnego 😉

 4. Avatar
  bm

  Jeżeli mowa o UE, to przydałby się panel typu „gospodarcza rola Niemiec w zjednoczonej Europie” 😉
  Ciekawe też jakie gatunki inwazyjne zagrażają parkom narodowym, ostatnio coś dużo się mówi o szyszkach, ale chyba nie o to chodzi.
  Na pewno ciekawe będą debaty o armii i zbrojeniówce, o kulturze (czytelnictwo spada, również wśród dzieci!) albo o znoszeniu kwotowania mleka i cukru. A to właśnie w Toruniu jest siedziba KSC SA.
  Toruńskie forum jest z roku na rok coraz ważniejsze. Raz byłem i poza debatami bardzo mi się spodobał styl w jaki moderował główną debatę prof. Buzek. Elegancja, lekkość a zarazem stalowa dyscyplina.

 5. Avatar
  Janina Koscianiak

  Takie spotkania są bardzo potrzebne i współczesna gospodarka i zarządzanie powinno się opierać na współpracy i dialogu między firmami i instytucjami.

 6. Avatar
  -miły

  Super sprawa takie spotkanie, fajnie gdyby udało się wdrożyć chociaż połowę założeń które zostaną omówione, bedzie to wielki plus dla gospodarki.

  1. Avatar
   Rafał

   Ważnym plusem jest sam fakt, że do takich dyskusji dochodzi. Reszta to już zależy od tych, którzy mają możliwości, by to wdrożyć 🙂

 7. Avatar
  Angela

  Byłam już na kilku takich forach, fajna sprawa, szkoda, że wiele spraw tam omawianych są czysto teoretyczne i nie widać ich w praktyce.

 8. Avatar
  Aneta Kotek

  Warto jest dyskutować, ponieważ w dyskusji rodzi się wiele ciekawych pomysłów, jak również dyskusja jest również lekcją kompromisu

 9. Avatar
  TERRY

  Gdy wyjdziemy z UNII zobaczycie że bez pieniędzy z EUROPY jesteśmy tylko robactwem Wiem co mówi Widziałem jak Polska zmieniła się dzięki EUROPIE

 10. Avatar
  Arkadisz Kowalski

  Trzeba rozmawiać, ponieważ wnioski jakie wypłyną z tych rozmów są ważne dla Polski i jej obywateli

 11. Avatar
  ZAki

  „Czy modernizacja polskiej armii może pobudzać polską gospodarkę?” przecież do tego dąży obecny rząd, poprzez współpracę z zagranicznymi firmami.

 12. Avatar
  mario_k

  Dobrze jest wysłuchać, kiedy jest do powiedzenia coś mądrego, lecz żałuje bardzo, że nie zostaje to wzięte pod uwagę przy faktycznych zmianach ulepszeniach

 13. Avatar
  Denis Kwiatkowski

  Toruń to piękne miasto, miejmy nadzieję, że jego aura pozytywnie wpłynie na wnioski podczas XXIV Welconomy Forum in Toruń – forum gospodarczego.

 14. Avatar
  Dominik Rządek

  Miejmy nadzieję, że decyzję, które zostaną podjęte na forum, będą korzystne dla wszystkich jego uczestników.

 15. Avatar
  Eliza Grządkiewicz

  Zagadnienia poruszane na Forum Gospodarczym są istotnymi zagadnieniami i należy o nich dużo rozmawiać i dzielić się spostrzerzeniami

 16. Avatar
  Jacek Poziomka

  Takie Fora są bardzo potrzebne ponieważ pozwalają spojrzeć na kondycję kraju i pozwalają dostrzec problemy, trzeba rozwiązać jak również ich rozwiązań

 17. Avatar
  Maja Sarbinowicz

  Moje ukochane miasto Toruń i ważne losy w nim się warzą dla naszego kraju i nie tylko ale wierzę że wszystko zakończy się pozytywnie

 18. Avatar
  Katarzyna Norkowska

  Na forum w Toruniu są poruszane ważne kwestie dla Polski i nie tylko więc nie należy podejmować pochopnych decyzji, trzeba wszystko na spokojnie przedyskutować

 19. Avatar
  Robert B

  Wiele istotnch pr­oblemów bedzie porusz­anych na tegorocznym Formu.
  Uczestnikom życzę ot­wartych umysłów i owocnych spotkań!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.