Jeronimo Martins Polska, właściciel sieci sklepów Biedronka, po raz trzeci, organizuje konkurs, na najlepszą książkę dla dzieci „Piórko”, skierowany do debiutujących autorów tekstów i ilustratorów. Niby nic w tym dziwnego. W Polsce jest wiele bardzo wiele inicjatyw. Konkurs Piórko od reszty różni się w zdecydowany sposób.

Teoretycznie konkurs na najlepszą książkę dla dzieci jest dla sieci sklepów Biedronka elementem realizowania polityki odpowiedzialnego biznesu przedsiębiorstwa. W wywiadzie dla Newseria Biznes Anetta Jaworska-Rutkowska, kierownik ds. relacji zewnętrznych i CSR w Jeronimo Martins Polska właściciela dyskontów spożywczych tak wyjaśnia zaangażowanie organizacji: Organizujemy konkurs literacki na najlepszą książkę dla dzieci, wychodząc naprzeciw dużemu problemowi, jakim jest niski poziom czytelnictwa w Polsce. Zwyczaj czytania zanika, w coraz większym stopniu przeważają inne rozrywki, a przecież książka jest niezwykle ważna w rozwoju dziecka: rozwija i oswaja jego emocje. Więcej na ten temat pod adresem https://biznes.newseria.pl/news/biedronka-po-raz-trzeci,p574009519

Rzadko który konkurs literacki ma takie założenia. Tylko w niewielu tego typu przedsięwzięciach są takie wysokie nagrody (zwycięzcy obu kategorii konkursu (tekst i ilustracje) otrzymują po 100.000 zł), a ich prace są publikowane w łącznym nakładzie 65.000 egzemplarzy! Do tego sieć Biedronka zapewnia ogólnopolska dystrybucję zwycięskiej książek.

Konkurs Piórko przeznaczony jest dla utalentowanych autorów i plastyków przed profesjonalnym debiutem. Mogą w nim startować osoby pełnoletnie, których prace literackie lub graficzne nie były dotychczas publikowane drukiem lub w wydawnictwach oznaczonych numerami ISBN lub ISSN. Trzecia edycja umożliwia uczestnictwo w tym przedsięwzięciu twórcom polskim spoza terenu kraju. Mogą wziąć w nim również również osoby, które startowały w poprzednich latach, ale nie znalazły się w gronie laureatów. Do te pory w konkursie Piórko uczestniczyło ponad 10.000 twórców. To olbrzymia aktywizacja literacka i plastyczna. Osobiście żałuję, że wygrywa tylko jedna praca, bo sądzę, że godnych wyróżnienia prac jest znacznie więcej.

W tegorocznej edycji organizatorzy kładą akcent na rozwój emocjonalny dziecka poprzez czytanie. Pierwszy etap kończy się 21 marca 2017 roku. Do tego dnia można nadsyłać teksty. Zwycięskie prace zostaną ogłoszone 8 czerwca 2017 r. Tego samego dnia wystartuje również drugi etap konkursu, skierowany do grafików. Ich zadaniem będzie przygotowanie ilustracji do wybranej przez jury książki. Zwycięzcę poznamy 24 sierpnia 2017 r. Szczegółowe informacje można znaleźć za pośrednictwem strony internetowej http://piorko2017.biedronka.pl/ .

Dlaczego dla mnie Konkurs Piórko, organizowany przez Jeronimo Martins jest wyjątkowy?  Przede wszystkim ze względu na jego masowość. Poza tym jeśli traktować to jako akcję z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) to jest to jedno z niewielu przemyślanych i udanych przedsięwzięć. Jednak to coś więcej niż „akcja”. Realizowanie trzeciej edycji konkursu Piórko świadczy o tym, że wyrasta nam nowa tradycja artystyczna. I to budzi mój podziw.

Komentarze (59):

 1. Avatar
  UKF

  Osobiście wątpię, aby tego typu konkursy zmieniły stosunek do książek, no ale cóż sam lepszych pomysłów nie mam.

  1. Avatar
   Fantastic

   Nie wiem czy takie konkursy są skuteczne. Jednak jak nie jest to finansowane z mojej kieszeni, ani z podatków, to może tak być.

   1. Avatar
    Rafał

    Zdecydowanie. Jeżeli już dbać o przyszłość naszego narodu i chęć sięgania po książki, to wiek dziecięcy jest najlepszym momentem do tego typu działania.

  1. Avatar
   Bodzio

   Jeśli dobrze rozumiem ten konkurs, to on nie jest literacki, a przynajmniej nie jedynie literacki, ale też plastyczny, więc per saldo jest to konkurs artystyczny.

 2. Avatar
  Donald

  W tym roku chodzi o rozwój emocjonalny dziecka. Ciekawa koncepcja. Moim zdaniem to jest podniesienie poprzeczki dla uczestników konkursu.

  1. Avatar
   Li

   To chyba poważne utrudnienie. Wydaje mi się aby się tego podejmować, potrzebne jest psychologiczne wykształcenie.

 3. Avatar
  Highlander

  Jeśli jest prawdą, że na konkurs napłynęło 10 tysięcy prac, to znaczy, że ze sztuką czytania i pisania nie jest wcale tak źle. Wiele książek nie osiąga tak wysokich nakładów.

 4. Avatar
  Prometeusz

  100 tysięcy złotych to olbrzymia kasa, a jak się pomyśli, że to jeszcze dla debiutanta to jest to wręcz niewyobrażalne.

 5. Avatar
  Trzeźwy

  Nigdy bym nie skojarzył sklepów spożywczych z książkami, świat staje na głowie, ciekawe czy m handlują teraz w księgarniach?

  1. Avatar
   Yoda

   Słuszna uwaga w MPiKach w zasadzie można kupić już wszystko, najtrudniej znaleźć tam książki, przeważnie są na zamówienie.

 6. Avatar
  Wolt

  Nie wiem jakie prace są przesyłane na konkurs, jednak książka, która była pokłosiem zeszłorocznego konkursu i widziałem ją w Biedronce nie podobała mi się. Jeśli to miała być najlepsza praca spośród kilku tysięcy, to jak słabe musiały być pozostałe? Może ilość nadsyłanych prac nie jest taka ważna? Może to tylko informacja o ilości grafomanów?

  1. Avatar
   Anabela

   Genialne utwory, takiej jak „Mały Książę” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego nie powstają ani często, ani nie są plonem konkursów.

 7. Avatar
  Robert B

  Każda inicjatywa któ­ra za cel stawia sob­ie zachęcanie do czy­tania zasługuje na najwyższą pochwałę!!!
  Brawo Biedronka!!!

 8. Avatar
  bm

  Ten konkurs jest ważniejszy niż się wielu wydaje. Polacy czytają bardzo mało, dzieci też. Dość powiedzieć, że są dzieci, które mając w ręku bajkę dziwią się, że obrazki nie są ruchome… Czytanie dzieciom i przez dzieci bardzo poważnie wpływa na rozwój emocjonalny i umysłowy. Narody które mało czytają mają nikłe szanse na sukces. Piórko Biedronki ma więc w sobie misję narodową i kulturotwórczą.
  I ciekawostka – bossowie Doliny Krzemowej posyłają swe dzieci do szkół, w których nie wolno posługiwać się elektroniką. Dobrze wiedzą, jakie znaczenie ma tradycyjne czytanie, pisanie i rysowanie.

  1. Avatar
   Ryży

   Ważny jest przykład rodziców. Dzieci obserwują i naśladują swoich rodzicieli. Jeśli Ci sami dużo czytają i co jeszcze ważniejsze, czytają swoim pociechom, to jest duża szansa, że i one pokochają książki.

 9. Avatar
  Basia Kasia

  Mamy straszne czasy teraz dla dzieci:/ tyle złych bodźców z otaczającego świata, nie wróżę im świetlanej przyszłości jeśli odejdą od czytania książek.

 10. Avatar
  Aneta Kotek

  Dobrze, że są organizowane takie konkursy z myślą o najmłodszych, ponieważ dzięki ‚ciekawym ilustracjom w książce dziecko chętniej po nią sięga

 11. Avatar
  Jakub

  I pomyśleć, że zagraniczna spółka, mająca sklepy u nas, dba bardziej o nasze dzieci, jak rodzime spółki. Można to uznać za wstyd…

  1. Avatar
   Miron

   Trochę dziwi fakt, że spółka zagraniczna tak angażuje się w wykształcenie dzieci z naszego kraju. Oby nie okazało się, że ten konkurs ma tak na prawdę całkiem inne założenie, które od początku zostało ukryte.

 12. Avatar
  Mar_Wegi

  Coś mi tutaj nie pasuje. Tak wysokie nagrody za zwycięstwo? Może jestem zbyt podejrzliwy, ale wydaje mi się, że ta akcja ma podwójne dno.

 13. Avatar
  Arkadisz Kowalski

  Niestety żyjemy w takich czasach, że dzieci zamiast książek niestety dużo częściej sięgają po gry komputerowe. Mam nadzieję, że akcje tego typu uświadomią rodzicom że warto, aby dziecko zamieniło czasami grę na komputerze na ciekawą bajkę samemu lun przez rodzica przeczytaną

 14. Avatar
  Colin Niezwykły

  Fajne są takie konkursy dają możliwość młodym początkującym możliwość zaprezentowania swojego talentu.

 15. Avatar
  mario_k

  Pomysł akcji bardzo przyciągający, jednak zaskakuje mnie dość spora kwota pieniężna jako nagroda. Kusząca i zachęcająca byc moze stąd takie zainteresowanie. W moim przekonaniu zainteresowanie jest głównie nagrodą, a nie fantastyczną akcją i jej celem

 16. Avatar
  megii

  Pochwalam każdą inicjatywę związaną z tradycją jaką jest czytanie, sama córce czytam bajki i widzę u niej duże zainteresowanie książkami co nie ukrywam bardzo cieszy

 17. Avatar
  Laskowska

  Zadziwia dlaczego zagraniczna firma funduje tak wysoką nagrodę, gdzie najbardziej powinno zależeć Polsce i Polakom, a tu taka sytuacja. Dlaczego Polska jako kraj nie funduje nagród wartych uwagi zwykłego obywatela?

 18. Avatar
  Dominik Rządek

  Takie konkursy są bardzo przydatne dla początkujących pisarzy i ich początkowej twórczości taka wysokość nagrody jest tylko dla nich zachętom do udziału

 19. Avatar
  Filip Wawerczak

  Fajna inicjatywa, aby najmłodszym pokazać, że czytanie czy oglądanie książek też może być fajniejsze od gry na komputerze

 20. Avatar
  julia Kosińska

  Czytanie dzieciom dobrze wpływa na pobudzanie ich wyobraźni oraz poprzez czytanie dziecko dowiaduje się wielu ciekawych informacji

 21. Avatar
  Ryszard Pączek

  Wspólne czytanie z dzieckiem daje też możliwość na taką bliskość emocjonalną z dzieckiem a rodzicem

 22. Avatar
  Katarzyna Norkowska

  Zachęcajcie dzieci do czytania, bo warto sięgać po książki, zaowocuje to w przyszłości

 23. Avatar
  Bob

  Z tego co mówili o poprzednich edycjach, te książki naprawdę się sprzedawały w sklepach. Nie wiem jak przekłada się to na poziom czytelnictwa, ale na pewno te prace są dobrej jakości. Jeżeli korzysta na tym sklep i sam laureat, to tylko się cieszyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.