Ponad 328 milionów dorosłych i 32 miliony dzieci na całym świecie ma znaczny lub głęboki niedosłuch. Według informacji zebranych przez Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, osób z różnymi problemami słuchowymi, mającymi wpływ na ich codzienne funkcjonowanie, a zwłaszcza komunikację, jest ponad 1 mld. Dlatego też Światowa Organizacja Zdrowia ustanowiła 3 marca Międzynarodowy Dzień dla Ucha i Słuchu, aby zwrócić uwagę na znaczenie tego zjawiska.

Problem wad słuchu stał się chorobą cywilizacyjną.” – uważa prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach. – „Kiedyś uznawano niedosłuch siedemdziesięciolatka za normalną rzecz. Dzisiejszy rozwój cywilizacyjny, wszechogarniający nas hałas, słuchawki douszne, głośna muzyka od wczesnego dzieciństwa, a także leki ototoksyczne, zaburzenia krążenia czy przemiany materii sprawiają, że ta granica z wieku 70 lat przesuwa się do wieku 50. Na szczęście możemy pomóc prawie każdemu pacjentowi z zaburzeniami słuchu – od dziecka po stulatka.”

Jak ważne jest słyszenie pokazuje chociażby satyryczny program Roberta Górskiego „Ucho Prezesa”. Zaburzenia słuchu pogarszają kompetencje komunikacyjne, ograniczają pełen kontakt z otoczeniem i negatywnie wpływają na komfort życia. W przypadku dzieci zaburzenia słyszenia, mają negatywny wpływ zarówno na rozwój komunikacji językowej, jak i rozwój ogólny dziecka, w tym jego wyniki w nauce. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym znaczenie słuchu rośnie. Obecnie o funkcjonowaniu człowieka i jego pozycji w społeczeństwie w ponad 94 proc. decyduje zdolność komunikacji, dlatego dobry słuch jest tak ważny.

Medycyna coraz lepiej sobie radzi z poprawianiem jakości słuchu. Polska jest w tej dziedzinie światowym liderem, głównie za sprawą Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach oraz wielu bardzo zdolnych polskich laryngologów i otolaryngologów. Wielka w tym zasługa Prof. Henryk Skarżyński, który dokonał przełomu w polskiej otochirurgii wykonując pierwsze w Polsce wszczepienia implantów ślimakowych – dorosłej osobie niesłyszącej oraz niesłyszącemu dziecku. W terapii zaburzeń słuchu wykorzystuje się obecnie implanty: ślimakowe, implanty ucha środkowego, urządzenia na przewodnictwo kostne, których celem jest jak najlepsze przeniesienie dźwięku do ucha wewnętrznego lub bezpośrednio stymulujące ucho wewnętrzne, a także różne typy aparatów słuchowych. Dzięki nim wiele osób w niedosłuchem może nie tylko znów dobrze słyszeć, lecz także komunikować się i pozostawać w pełnej aktywności przez długie lata.

Piszę o tym dlatego, że chociażby z okazji Międzynarodowy Dzień dla Ucha i Słuchu (określany też jako Światowy Dzień Ochrony Słuchu) warto przypomnieć, że są dziedziny w których Polska jest liderem i należałoby nie tylko z tego powodu się cieszyć, lecz również zastanowić się jak ten wielki potencjał jeszcze wykorzystać?

Komentarze (54):

 1. Avatar
  Ryży

  Ucho Prezesa, to świetny program kabaretowy. Wyrazy uznania dla autorów. A tak na poważnie problemy ze słuchem, to nie żarty i dobrze, że jako kraj radzimy sobie z tą chorobą.

  1. Avatar
   Cynk

   Prawdę mówiąc wzrok jest dla człowieka ważniejszym zmysłem niż słuch, albowiem obraz dostarcza znaczenie więcej wiedzy o świecie niż dźwięk, jednak niezależnie od tego jest bardzo ważny zmysł.

  1. Avatar
   Donald

   Mnie się wydaje, że autor ne przypadkowo wplótł „Uch Prezesa” do tekstu o postępującej głuchocie. Oczywiście formalnie do niczego się nie można przyczepić, ale kto umie czytać między wierszami szybko wyczuje aluzję!

 2. Avatar
  Era

  Niebezpiecznie obniża się średnia granica wieku osób, które mają problem ze słuchem, wydawałoby się, że jak wydłuża się średni wiek zycia, to podobnie będzie ze słuchem, a tu niespodzianka…… 🙁

 3. Avatar
  Highlander

  Biorąc pod uwagę osiągnięcia polskich otolaryngologów, powinno się z tej specjalności uczynić gałąź produkcji na światową skalę.

  1. Avatar
   Jakub

   Z tym byłbym ostrożny. Wszędzie, gdzie pojawiają się większe pieniądze, pojawiają się też lepkie ręce które chcą uzyskać z tego jak największy dochód, co nie do końca może być dobre. Zwłaszcza, kiedy chodzi o polityków.

 4. Avatar
  Monaliza

  Jak ważny jest słuch mało kto sobie zdaje sprawę i mało go docenia dopóki nie zacznie go tracić, bo wtedy jest to tak jakby się życie z niego wycofywało. W towarzystwie nie dosłyszy fragmentów rozmów, więc nie do końca wie co się mówi, często rozumie coś inaczej niż zostało powiedziane, bywa to smutkne, kłopotliwe, a czasem nawet niebezpieczne.

 5. Avatar
  Prometeusz

  Bardzo ważne jest to, że Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu przywraca słuch również dzieciom, które dopiero się edukują i wchodzą w świat, więc dla nich niedobory słuchu są szczególnie istotną barierą.

 6. Avatar
  Robert B

  Problem zewsząd otac­zającego nas hałasu powinien być trakto­wany równie poważnie jak problem zaniecz­yszczenia środowiska. Niestety u nas ni­kt się nimi na serio nie zajmuje.

 7. Avatar
  Elwirka

  Mnie dziwi, że nasze władze nie chwalą się Instytutem Słuchu, który na arenie międzynarodowej jest bardziej znany niż w Polsce. Ciągle tylko samochody elektryczne, kopalnie, gaz łupkowy. A przecież mamy tak silne kadry naukowe, których nikt nie wykorzystuje do promocji Polski. Trzeba to robić póki można, bo patrząc na młodzież to szybko się takich specjalistów nie doczekamy.

  1. Avatar
   Tomasz

   Otóż to. Leczenie jest bardzo ważne i cieszy oko wieść, że wiedziemy w tym prym, lecz także ważna jest profilaktyka. Młodym ludziom od początku trzeba wpajać, że zbyt głośne słuchanie muzyki poprzez słuchawki, skończy się dla nich źle. I to niekoniecznie w niedalekiej przyszłości. Skutki tego mogą być odczuwalne dopiero za kilkanaście, bądź kilkadziesiąt lat.

 8. Avatar
  bm

  O prof. Henryku Skarżyńskim, jego znakomitym zespole i instytucie w Kajetanach jest coraz głośniej, więc trudno aby nikt o nim nie słyszał, wystarczy ucha nadstawić. Chyba, że ktoś chce być głuchy na sukcesy Skarżyńskiego, które mają wymiar światowy, bo na całym świecie chętnie się z nim spotykają i słuchają, co ma do powiedzenia. Skoro głusi zaczynają słyszeć, to jest to powód do chwały. Powiedzmy zgodnie z nową modą, do narodowej chwały.
  Na miejscu autora tylko zastanowiłbym się nad doborem zdjęcia, bo może przytrafić się jednak jakiś niezorientowany, który będzie dumał, czy profesor to ten z lewej, czy z prawej… 😉 Na tym zdjęciu chodzi bowiem bardziej o posłuch, niż słuch 😀

 9. Avatar
  Basia Kasia

  Ciężkie czasy, gdzie jesteśmy bombardowaniu tysiącami bodźców gdzie tylko byśmy się nie ruszyli. Nic dziwnego, że zasłuchawkowane społeczeństwo ma problemy.

  1. Avatar
   Rafał

   Ma problemy, bo jest źle edukowane, bądź edukacja do nich nie dociera. Wszystko jest dla ludzi, lecz w odpowiednich proporcjach. Kiedy te proporcje zaczniemy przełamywać na naszą niekorzyść, wtedy pojawiają się problemy. Gdyby społeczeństwo było bardziej świadome konsekwencji swoich czynów, przypadków utraty słuchu byłoby mniej.

 10. Avatar
  zenek

  Często tracimy słuch przez hałas w pracy, uważam, że inspekcje powinny bardziej prześwietlać zakłady pracy i panujące tam dopuszczalne normy natężenia dźwięku.

 11. Avatar
  Mar_Wegi

  Pozostaje się cieszyć, że jesteśmy liderami w tak ważnej dziedzinie, jaką jest badanie i leczenie wad słuchu. Warto zaznaczyć, że problem jest nie tylko z głuchnącym, młodym społeczeństwem, lecz z wadami genetycznymi, bądź komplikacjami poporodowymi. I tu należy się szacunek dla naszych lekarzy, że potrafią zwalczyć te przeciwności i przywrócić słuch dziecku, które nie słyszało przez kilka lat, od momentu urodzenia.

 12. Avatar
  JL

  Nie spodziewałam się, że Polska jest liderem w dziedzinie otochirurgi, słyszałam o implantach, jednak zadziwił mnie ten fakt. Brawo Polska

 13. Avatar
  Arkadisz Kowalski

  Gdy pracujemy w biurze, restauracji pubie to moim zdaniem jesteśmy bardzo narażeni na hałas. Moim zdaniem pracodawcy powinni mieć w pakiecie dla pracowników profilaktyczne badanie słuchu

 14. Avatar
  mariioo

  Nie wiem po co wspomina pan o kretyńskim youtubowym serialu, ktory nic nie wnosi zwłaszcza w tej dziedzinie. Ciekawy artykuł, ale jednak niesmaczny

 15. Avatar
  HARRY1

  Pokolenie słuchawek , smartfona, komputera Wszędzie słucha na słuchawkach. Z jednej strony oki by innych nie irytować ale na tym traci słuch

 16. Avatar
  piotr

  Pamiętajmy że badanie słuchu u noworodków zawdzięczamy WOŚP. Gdzie jest to program przeprowadzany od kilkunastu lat we wszystkich szpitalach w Polsce.

 17. Avatar
  Colin Niezwykły

  Należy się cieszyć z faktu że Polska jest pionierem w dziedzinie wad słuchu i że dzięki tylu wybitnym specjalistom wielu dzieciom udało się pomóc w przywróceniu słuchu

 18. Avatar
  miranth

  No fakt życie przed komputerem i ciągłe słuchanie muzyki też niszczy zdrowie Oby ta nasza służba zdrowia się poprawiła

 19. Avatar
  Denis Kwiatkowski

  Dobra techniki XXI w. tj słuchawki, głośna muzyki itd. mają niestety skutki uboczne jaki są wady słuchu

 20. Avatar
  Angela

  Lepiej działać profilaktycznie niż pózniej leczyć, ściszmy trochę muzykę, zwolnijmy tempo życia, zastanówmy się co jemy, a wiele chorób zniknie.

 21. Avatar
  IrekZak

  Człowiekowi wydaje się że jest przez wiele lat jest Głuchy, a po wizycie u laryngologa okazuje się że miał ucho zapchane, jaki morał z tego konieczne są badania słuchu. Co pół roku albo częściej, zależy od potrzeb

 22. Avatar
  Pan

  „Pacjent wyposażony w takim implant będzie mógł w pełni korzystać z nowoczesnych systemów obrazowania przy użyciu rezonansu magnetycznego bez konieczności ingerencji chirurga”
  mimo implanta w ciele, ze spokojem będziemy mogli korzystać z wielu badań, które w tych czasach pozwalają na precyzyjna diagnozę

 23. Avatar
  Eliza Grządkiewicz

  Bardzo się ceni fakt, iż w ostatnich latach zaczęto większą uwagę przywiązywać do wad związanych ze słuchem zwłaszcza u dzieci i dobrze, że można już wykryć ewentualną wadę u dziecka w początkowej fazie. Kiedyś nie przywiązywało się do tego, aż tak dużej uwagi,

 24. Avatar
  Jacek Poziomka

  Głuchota niestety jest bardzo częstym zjawiskiem w naszym kraju, ale dobry jest fakt, że mamy narzędzia w Polsce w postaci szpitala w Kajetanach gdzie można szybko zdiagnozować wadę słuchu, leczyć lub zapobiegać jej powstaniu

 25. Avatar
  Tomasz

  Słuch jako jeden z naszych zmysłów poprzez postęp dnia dzisiejszego zwiększony hałas nie tylko na zewnątrz domu ale i wewnątrz ” głośna muzyka, telewizja” słuchawki niestety bardzo degradujemy swoje bębenki.

 26. Avatar
  Szymon Bułka

  Dobrze , że dzisiaj taki duży nacisk kładzie się na profilaktykę słuchu a nie tak jak kiedyś prawie nikt o tym nie myślał

 27. Avatar
  Rafał Polak

  Ja osobiście bardzo się cieszę jak słyszę że lekarzom udało się komuś przywrócić słuch, uważam to za cud

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.