Generalnie, przeważnie, mam mocno krytyczny stosunek do organizacji, które starają się mnie przekonać, że postępują z zasadami społecznej odpowiedzialności biznesu. Przeważnie albo nie rozumieją terminu albo oszukują. Jednak zdarzają się wyjątki.

Właśnie (już siódmy raz) Grupa Ferrero International, znana z takich produktów jak Nutella, Ferrero Rocher, Mon Chéri, Raffaello, Kinder niespodzianka, Kinder Bueno, Kinder Mleczna Kanapka itd. zaprezentowała raport z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu „Wspólne wartości, by tworzyć wartość” za rok 2015. Może dziwić, że dokument został przedstawiony z takim opóźnieniem. Jednak wyjaśnię, że raport został sporządzony zgodnie z GRI G4 Content Index i był audytowany przez Deloitte & Touche, to opóźnienie przestaje dziwić. Ferrero w realizacji społecznej odpowiedzialności biznesu uwzględnia „10 ZasadUnited Nations Global Compact.

W 2015 roku Ferrero wzięło udział w Światowej Wystawie Expo MilanoWyżywienie planety, energia dla życia”. Przedstawiciele organizacji zaprezentowali tam swoją filozofię działania, która korespondowała z tematem przewodnim wydarzenia. Grupa Ferrrero jest także zaangażowana w porozumienie, którego celem jest całkowite zaprzestanie deforestacji, czyli wylesiania, do 2030 roku. Z tego tytułu została sygnatariuszem Nowojorskiej Deklaracji o Lasach.

Działania społeczne Grupa Ferrero realizuje nie tylko w kategoriach globalnych, ale również w krajach, w których jest obecna ze swoją produkcją. Jednym z głównych przedsięwzięć jest Kinder+Sport. Jego idea jest popularyzacja aktywnego trybu życia dzieci i młodzieży i ich rodzin. Aktualnie te działania realizuje już w 25 państwach. W 2015 roku w programie uczestniczyło ponad 4.000.000 dzieci. Na te działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu Ferrero przeznaczyło 10.000.000 euro, realizując 3105 wydarzeń.

Innym obszarem aktywności Ferrero,  w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu jest „Projekt Przedsiębiorczości im. Michele Ferrero”, łączący biznes z działaniami charytatywnymi. Przedsięwzięcie zakłada rentowność przy tworzeniu miejsc pracy w słabo rozwiniętych częściach świata. Projekt ten został uruchomiony w Kamerunie, RPA i Indiach.

Grupa Ferrero troszczy się również o środowisko naturalne. Planuje zaopatrywanie się kakao, cukier trzcinowy i orzechy laskowe wyłącznie z upraw dbających o zrównoważony rozwój. Ponadto przewidziano 40 proc. redukcję emisji CO2 z działalności produkcyjnej oraz 30 proc. redukcję emisji gazów cieplarnianych z transportu i przechowywania.

Wymienione przedsięwzięcia, inicjatywy i plany to nie są wszystkie prospołeczne przykłady działalności Grupy Ferrero. Uważam, że udało mi się zakreślić zakres aktywności organizacji w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu. To sprawia, że teraz słodycze od Ferrero są jeszcze smaczniejsze.

Komentarze (53):

 1. Avatar
  Ryży

  Ja też jestem mocno ostrożny, gdy firmy same się chwalą, ale te pyszności o ktorych jest w teście mowa radykalnie osłabiają moje wahania..:).

  1. Avatar
   Janina

   Też z dystansem podchodzę to tych wszystkich akcji, jakby nie patrzeć odnoszę wrażenie, że firmy chcą ukryć całe zło i chwalą się takimi działaniami, żeby zamydlić oczy konsumentom.

 2. Avatar
  -miły

  Ta jasne, a tony oleju palmowego i tysiące kilometrów wyciętych pod uprawy palm lasów to też jest odpowiedzialny biznes ?
  Nie ! to biznes nastawiony, tylko i wyłącznie na gruuuuube zyski.

  1. Avatar
   Mar_Wegi

   Nawet gdyby do takiego czegoś dochodziło w przeszłości, to fakty z tego artykułu pokazują, że Grupa Ferrero zmieniła swoje nastawienie. I za to powinno się chwalić. Gdyby każdy większy przedsiębiorca, koncern czy grupa spółek zaczęli myśleć nie tylko o zyskach, ale też o naszej planecie, można by wtedy zrobić o wiele więcej dobrego. Już samym plusem byłoby ograniczenie zanieczyszczeń, które wypuszczane są z fabryk tych firm. Lecz do tego potrzeba podejścia ludzkiego, zainwestowania pewnej puli zarobionych pieniędzy.

 3. Avatar
  bm

  Wokół Ferrero i niektórych jego produktów pojawiło się parę fałszywych informacji i mitów. Koncern powinien bardziej się aktywizować w docieraniu do społeczeństwa, wielu przeczyta jakąś bzdurę na byle portalu, niewielu będzie wchodzić na stronę Ferrero aby szukać sprostowań.

 4. Avatar
  Colin Niezwykły

  Jak wiemy każdy biznes jest nastawiony na zyski. Przy takim słodkim biznesie te zyski mogą przyjść znacznie szybciej i mogą być wysokie.

  1. Avatar
   Cynk

   Gdyby Ferrero zamiast cukru używało syropu glukozowego lub fruktuzowego zyski byłyby większe, a zdrowie konsumentów mniejsze.

 5. Avatar
  Rafałek

  Owszem, fałszywe informacje powinny być prostowane. Lecz każdy myślący człowiek zrozumie, że gdy informacja nie ukazała się z jakiegoś wiarygodnego źródła, może nie być prawdziwa. Co oznacza tylko i wyłącznie to, że firma bardzo dobrze prosperuje i widocznie komuś przeszkadza. Komuś, kto nie ma pomysłu na uczciwą walkę, a sprowadza ją do tak haniebnych czynów.

 6. Avatar
  Zenek

  Dobrze, że producenci powoli zaczynają mieć świadomość odpowiedzialnego biznesu. Ja osobiście jak tylko są dostępne wybieram produkty fair trade, FSC lub eko/bio.

 7. Avatar
  Angela

  W XXI wieku odpowiedzialność biznesu powinna być normą. Dobrze że firmy mają świadomość, szkoda, że wciąż te firmy są w mniejszości.

  1. Avatar
   Era

   Tak, w krajach Europy panuje moda na społeczną odpowiedzialność biznesu. To kosztowne hobby. W innych krajach gdzie nie uprawia się podobnych praktyk, jak np. w Chinach, Indiach, Bangladeszu koszty produkcji są tańsze i firmy z takich państw zyskują przewagę konkurencyjną.

 8. Avatar
  Eliza Grządkiewicz

  Konsument ma prawo znać prawdę o produkcie a jak dobrze wiemy wokół marki Fererro pojawiło się kilka się prawdziwych informacji

 9. Avatar
  Filip Wawerczak

  Akcje społeczne są dobrą formą promocji dla wielu firm, a tym samym poprzez wsparcie kampanii społecznych zdobywają przychylność kosmentów

  1. Avatar
   Indigo

   Społeczna Odpowiedzialność Biznesu to nie są akcje prospołeczne robione prze firmy, dla zwiększenia rentowności czy reklamy – tego typu działania nazywają marketingiem społecznie zaangażowanym.

 10. Avatar
  Jacek Poziomka

  Jak czytam takie artykuły to zastanawiam się producenci rzeczywiście wspierają kampanie społeczne z odruchu serca czy bardziej zależy im na pokazaniu się

 11. Avatar
  julia Kosińska

  Moim zdaniem dzięki udziałowi w akcjach społecznych producenci prześcigają się między sobą kto jest lepszy

  1. Avatar
   Kermit

   To już jest taki poziom abstrakcji, którego nie ogarniam. Rozumiem, że produkty już nie mogą być ani tańsze, ani ładniejsze, ani lepsze, mogą się różnić tylko społeczna odpowiedzialnością? To ja zwariowałem?

 12. Avatar
  Szymon Bułka

  Raczej każdy lubi słodycze więc chętnie bierze udział w kampaniach społecznych , gdzie można otrzymać coś słodkiego

 13. Avatar
  Rafał Polak

  Cieszy mnie fakt że producenci mają większą świadomość jaka odpowiedzialność ciąży na nich prowadząc własny biznes

 14. Avatar
  IrekZak

  Nutella, pięknie wyglada, zwłaszcza reklama. Natomiast zawartość oleju palmowego – ilości porażają .. nic w tym zdrowego i smacznego..

  1. Avatar
   Orlando

   Jest jakaś sprzeczność w prowadzeniu społecznej odpowiedzialności biznesu i sprzedawaniu cukru, który przecież jest nazywany białą śmiercią. Nie bez powodu zakazano w szkolnych sklepikach sprzedaży słodkich przekąsek. To trochę tak jakby koncerny tytoniowe również chciałyby być społecznie odpowiedzialne.

 15. Avatar
  meginaR

  Jestem pod ogromnym wrażeniem zmian jakie zachodzą. Nie spodziewałam się, że Ferrero tak bardzo angażuje się społecznie. Myśle, że jest przykładem dla innych, choć większość zależy tylko na sprzedaży produktu, nie ważne z czego i czy w sposób bezpieczny dla globu

 16. Avatar
  matteo

  Czy to nie poprzez kampanie społeczne producenci chcą zaistnieć na runku. Im bardziej społecznie i przyjaźnie dla środowiska tym lepiej. Grupa Ferrero jest jedną z najbardziej znanych na runku lini słodyczy, nie ma co ukrywać, że produkty są najwyższej jakość. Wiem bo moja córka uwielbia wszystkie kunderki i jajka czekoladowe z niespodzianką w środku. Przyznam, że nie mam obaw aby w soboty zajadała się czekoladowymi smakołykami. Gratuluje pomysłu

 17. Avatar
  Julian

  Każdy przedsiębiorca, ba więcej, każdy z nas powinien zdawać sobie sprawę jak jego poczynania maja wpływ nie tylko na innych, na najbliższe otoczenie ale również na całą kulę ziemską. Pocieszające jest to że krąg odpowiedzialnych przedsiębiorców stale się powiększa. Choć nadal uważam że ten temat jest za rzadko poruszany.

 18. Avatar
  Jacek

  Firmy które mają tak duży udział w rynku i z takim powodzeniem działają mają wręcz moralny obowiązek troszczyć się o innych. Postawa godna podziwu i doskonały wzór do naśladowania.

 19. Avatar
  Alicja

  Fajnie że firma Grupa Ferrero International pokazuje jak działa społecznie. Każda inicjatywa mile jest widziana przez szeroką rzeszę społeczną.

 20. Avatar
  Rumcajs

  Można gadać co się chce, jednak Ferrero przeznaczyło 10 mln euro (to jest ponad 40 mln zł) na społeczną odpowiedzialność biznes w 2015 roku i o tyle zysk netto przedsiębiorstwa był mniejszy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.