Polski parlament to nie tylko miejsce stanowienia prawa i starć politycznych. Przekładem może być inicjatywa Marszałka Senatu Pana Stanisława Karczewskiego zorganizowania konferencji pt.: „Nowoczesne technologie medyczne i ich wpływ na profilaktykę oraz codzienną praktykę kliniczną w polskiej służbie zdrowia”.

Miałem zaszczyt uczestniczyć w tej konferencji jako komentator dwóch tematów: „Radioterapia protonowa wiązką skanującą – nowa technologia leczenia pacjentów onkologicznych” (dr inż. Liliana Stolarczyk) i „Innowacje w możliwościach wykorzystywania perfuzji wątroby pobranej od zmarłego dawcy” (dr n. med. Maciej Krasnodębski). W przypadku pierwszego wystąpienia byłem pełen podziwu, że, zwłaszcza teraz w dobie wąskiej specjalizacji, fizykom i lekarzom, a zatem specjalistom z dwóch odległych dziedzin, udało się nawiązać ważną współpracę, która budzi podziw. W przypadku drugiego tematu warto dostrzec, że uwaga skupia się na sukcesach transplantologów. Tymczasem bardzo ważne są narządy do przeszczepu i ich jakość, co w przypadku wątroby jest szczególnie trudne do zapewnienia. Polska należy do jednego z 10 państw, które dysponują urządzeniem bardzo przydatnym przy tego typu przeszczepach, sprawiającym, że więcej pacjentów będzie mogło skorzystać z dobrodziejstwa transplantologii.

W programie konferencji było więcej bardzo interesujących wystąpień m. in. : „Laboratorium Cyfrowej Patologii – integracja diagnostyki molekularnej i histopatologicznej” (prof. dr. hab. Przemysław Juszczyński), „Polskie badania nad hipofrakcjonowaniem radioterapii przedoperacyjnej w mięsakach tkanek miękkich” (dr n. med. Hanna Koseła-Paterczyk), „Nowoczesne osobiste pompy insulinowe oraz systemy do ciągłego monitorowania glikemii” (Prof. dr. hab. med. Tomasz Klupa), „Zastosowanie obrazowania jądrowego rezonansu magnetycznego w diagnostyce schizofrenii” (prof. Tadeusz Marek), „Innowacyjny program zdalnej opieki nad pacjentami z mechanicznym wspomaganiem serca jako przykład zastosowania systemu telemedycznego” (dr med. Paweł Litwiński), „Badania przesiewowe na 4 kontynentach” (dr hab. n. med. Piotr H. Skarżyński), „Chirurgia robotowa w onkologii” (lek. med. Mateusz Szewczyk), „Zastosowanie rozszerzonej rzeczywistości w planowaniu zabiegów kardiologii interwencyjnej” (dr hab. n. med. Maksymilian P. Opolski), „Rola Rezonansu magnetycznego w diagnostyce raka prostaty” (dr Katarzyna Sklinda), „Współczesne trendy w diagnostyce i chirurgii jaskry na podstawie doświadczeń kliniki” (dr Anna Byszewska), „Nowy model prognostyczny utraty masy ciała u pacjentów z otyłością olbrzymią poddawanych zabiegom bariatrycznym” (lek. Michał R. Janik), „Przeznaczyniowe zamknięcie uszka lewego przedsionka w prewencji udaru mózgu u chorych z migotaniem przedsionków” (dr n. med. Radosław Pracoń), „Test skriningowy na obecność onkogennych typów wirusów HPV oparty o technologie LNA – innowacyjne narzędzie w profilaktyce i wczesnym wykrywaniu raka szyjki macicy” (dr n. med. Katarzyna Kokoszynska-Brejnakowska) itd.

Przyznam, że z zainteresowaniem słuchałem wystąpień na konferencji  „Nowoczesne technologie medyczne i ich wpływ na profilaktykę oraz codzienną praktykę kliniczną w polskiej służbie zdrowia”. Dowodzą one dobitnie, że w medycynie i opiece zdrowotnej stale postępuje rozwój, pozwalający na zwalczanie chorób, prowadzenie profilaktyki i poprawiający komfort leczenia i życia ludzi. To pozwala z innej, lepszej strony patrzeć na polską służbę zdrowia. Mam nadzieję, że innowacyjne projekty szybko zostaną upowszechnione dla dobra pacjentów i satysfakcji lekarzy, którzy dostaną nowoczesne, potrzebne narzędzie do pracy.

Komentarze (16):

 1. Avatar
  Ryży

  Obecne władze ministerstwa zdrowia można pochwalić za program dla osob starszych 75+. Ale to jedyne co mi przychodzi do głowy. Bo juz tworzenie nowej kasty (korporacji) aptekarskiej i utrudnianie życia osobom chorym, to niezwykły idiotyzm, nawet jak na standardy urzędnicze…

   1. Avatar
    Indigo

    A ja znam wielu bogaczy, którym wielki majątek w niczym nie pomógł, przykładem może być chociażby Jan Kulczyk.

 2. Avatar
  Trzeźwy

  Ciekawe jest to co zauważył red. Bolek, że doszło do współpracy między lekarzami i fizykami, bo zyjemy w czasach kiedy lekarze nawet między sobą nie potrafią nawiązać dialogu.

  1. Avatar
   Bodzio

   Rzeczywiście w polskim systemie senat nie ma sensu, a po tej konferencji można odnieść wrażenie, że szuka jakiejś formuły dla siebie.

 3. Avatar
  Zefir

  Coś mi się wydaje, że nowoczesne technologie medyczne mają znikomy wpływ na codzienną praktykę, która skrzeczy.

 4. Avatar
  Monaliza

  Ciekawe, taka konferencja uzmysławia w jak wielu różnych kierunkach równocześnie podąża medycyna.

 5. Avatar
  Prometeusz

  dla mnie nie ma nic niezwykłego w tym, że w medycynie są innowacje, byłbym zdziwiony gdyby nie było

 6. Avatar
  Robert B

  To że w medycynie następuje ciągły rozwój to naprawdę pocieszające zwłaszcza dla osób borykających się z przeróżnymi schorzeniami. Dla nich to nie tylko codzienna walka o przetrwanie, ale również o godne życie.

 7. Avatar
  Highlander

  Bardzo ważna konferencja, a zrealizowanie jej w Senacie RP, bardzo podnosi rangę. Jest to też ważna promocja młodych naukowców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.