Teoretycznie do obowiązków zakładów opieki zdrowotnej należy leczenie pacjentów. W rzeczywistości przed placówkami medycznymi stoi wiele innych wyzwań. Nowe postawiła Unia Europejska.

Mało kto wie, że każdy zakład opieki medycznej w Polsce ma obowiązek przechowywania dokumentacji medycznej. Okres archiwizacji jest ściśle określony. Przez 30 lat przechowuje się dokumentację pacjenta, który zmarł z powodu uszkodzenia ciała lub zatrucia. W pozostałych przypadkach jest to 20 lat, a dzieci poniżej 2. roku życia przez 22 lata. Zdjęcia RTG należy chronić przez 10 lat, a skierowania lub zlecenia lekarza przez 5 lat. W przypadku dokumentacji medycznej mówi nie tylko o ochronie danych osobowych, ale również o tzw. danych wrażliwych, a więc takich, które powinny być szczególnie chronione.

25 maja 2018 r. zacznie obwiązywać General Data Protection Regulation (GDPR) czyli Rozporządzenie Ogólne o Ochronie Danych Osobowych (RODO) Unii Europejskiej. To zupełnie nowe podejście do tej problematyki. Do tej pory było tak, że każda instytucja przechowująca dane osobowe musiała je zabezpieczać w określony przepisami sposób. Od przyszłego roku nie będzie wskazanych literalnie zasad. Każda organizacja będzie musiała sama je opracować, tak aby dane osobowe były bezpieczne, jeśli zabezpieczenia okażą się niewystarczające administrator danych zostanie pociągnięty do odpowiedzialności.

Oznacza to, że służbie zdrowia w Polsce pozostał niespełna rok na dostosowanie się do wymogów Rozporządzenia Ogólnego o Ochronie Danych Osobowych. Znając podejście kierownictwa zakładów opieki zdrowotnej i bolączek z jakimi borykają się na co dzień, sądziłem, że problemy, wynikające z nowego prawa, zostawią na ostatnią chwilę. Okazuje się jednak, że nie wszyscy zamierzają zwlekać.

Szpital w Rypinie to pierwszy państwowy zakład opieki zdrowotnej, który już podjął decyzję o szybkim i efektywnym wdrożeniu systemu ochrony danych osobowych pod kątem wchodzących wkrótce w życie regulacji RODO. Placówka postanowiła wykorzystać polski systemu kryptograficzny UseCrypt. Za wdrożenie systemu, który wykorzystuje autorską polską technologię Hybrid Virtual Key Management (HVKM), z wykorzystaniem odpowiednich mechanizmów asymetrycznych, odpowiada firma Cryptomind SA, właściciel tej innowacyjnej aplikacji.

UseCrypt, to prosty i tani, szyfrowany pakiet w chmurze IBM dla instytucji i przedsiębiorstw, który zawiera również pakiet szkoleń prawno-technicznych prowadzonych przez Państwowy Instytut Łączności jak również możliwość zdalnej instalacji systemu przy wsparciu wyspecjalizowanej firmy iMe, co pozwala na szybką i tanią instalacje systemu bez konieczności dokonywania większych inwestycji w sprzęt czy też angażowania dodatkowych informatyków.

Prawidłowa, bezpieczna i z łatwym dostępem archiwizacja dokumentacji medycznej to nie tylko jakieś fanaberie. Zdarza się, że są to materiały konieczne do pomocy i leczenia pacjentów. Dlatego też okres przechowywania dokumentacji medycznej jest taki długi. Z drugiej strony są to dane wrażliwe, więc ważne jest aby były bezpiecznie przechowywane. Unia Europejska przenosząc na zakłady opieki zdrowotnej odpowiedzialność, zrzuca problem z siebie, a służba zdrowia musi sama podołać nowym wyzwaniom. Mam nadzieję, że udźwignie kolejny obowiązek korzystając z UseCrypt lub innych rozwiązań.

Komentarze (24):

 1. Avatar
  Slowly

  Służba zdrowia podlega pod tyle różnych obowiązków i przepisów, że przestaję się dziwić, że nie mają głowy do leczenia chorych.

  1. Avatar
   Wolt

   To jest służba zdrowia, a nie służba chorym, więc oni są od zdrowia, a nie od chorób, oczekiwania pacjentów względem służby zdrowia są zupełnie nieuzasadnione.

 2. Avatar
  Trzeźwy

  Czy rzeczywiście każdy państwowy zakład opieki zdrowotnej musi łamigłówki z archiwizacją i ochroną dokumentacji rozwiązywać na własną rękę. Czy zajmują się urzędasy w Ministerstwie Zdrowia, Ministerstwie Cyfryzacji i Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji? Ile czasu i pieniędzy można by zaoszczędzić!

  1. Avatar
   Cynk

   Jak nie ma centralizacji to jest okazja do wzięcia tysięcy łapówek, a jak jest centralizacja to jest tylko jedna łapówka i CBA

  2. Avatar
   Highlander

   Jedno publiczne zamówienie dla wszystkich państwowych zakładów opieki zdrowotnej rozwiązałyby nie tylko problem, ale byłoby wielokrotnie tańsze, a co najważniejsze jeszcze jednorodne.

 3. Avatar
  Zefir

  Unia Europejska jest bardzo sprytna ze spychaniem odpowiedzialności. Masz robić wszystko bardzo dobrze, choć nie mamy pojęcia jak, niemniej jeśli zrobisz coś źle, to na pewno Ciebie ukarzemy.
  Tak, to i ja potrafię!

 4. Avatar
  bm

  Brawo kierownictwo szpitala w Rypinie! Kiedyś mówiło się z nutką paternalizmu „prowincja”. Okazuje się, że dziś ludzie w małym miasteczku potrafią nowocześniej myśleć niż mieszkańcy metropolii.

 5. Avatar
  POLA

  Odniosłam wrażenie, że to kryptonreklama systemu kryptograficznego UseCrypt, jednak nie mam nic przeciwko. Trzeba chwali i polecać to co polskie

  1. Avatar
   Donald

   Odnoszę wrażenie, że myli Pani kryptoreklamę z informacją. Gdyby dziennikarstwo posługiwało się taką metodą, to musiałyby powstawać takie teksty koncert farmaceutyczny ma lekarstwo (nie wiadomo kto i nie wiadomo co) koncert motoryzacyjny wyprodukował nowe auto (nie wiadomo który i nie wiadomo jakie). Na szczęście nie Pani pisze prawo prasowe, na szczęście dla ludzi, których Pani chciałaby pozbawić dostępu do informacji.

   1. Avatar
    Ryży

    Kazdy ma prawo do swojej opinii. Pani Pola tez…:).
    To dobrze, że użytkownicy internetu są wyczuleni na próby manipulowania nimi, choć w tym przypadku chyba Jest to troche przesadne…

 6. Avatar
  POLA

  Nie miałam zamiaru nikogo urazić swoją wypowiedzią. Znam system i swoim komentarzem chciałam zwrócić uwagę na jego wartość, w sensie nie cenę, a ważną rolę, którą warto wykorzystać

 7. Avatar
  Monaliza

  Nie wiedziałam, że dokumentacja medyczna po śmierci człowieka jest przechowywana tak długo, w pewien sposób to piękne, bo oznacza, że o tyle dłużej, w pewnym sensie, żyjemy po śmierci.

 8. Avatar
  AśkaT

  To bardzo ciekawe, ponieważ, chcę uzyskać dostęp do dokumentow sprzed 3 lat i mam ogromny problem. Zasugerowano mi , że tylko na zlecenie sądu. Co jest kompletną bzdurą! Tak więc pytam po co archiwum, jeżeli nie mogę uzyskać dok? Co zrobić?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.