Święto Konia Arabskiego rozpocznie w tym roku obchody 200-lecia Państwowej Stadniny Koni Janów Podlaski. W rzeczywistości jest to fragment wielowiekowej tradycji, albowiem pierwsze konie czystej krwi arabskiej trafiły do Polski podczas wojen Turcją i Tatarami.

Państwowa Stadnina Koni Janów Podlaski w ciągu 200 lat istnienia zapisała się złotymi zgłoskami w historii Polski i zasługuje na najwyższe uznanie. Skupiał się tu zazwyczaj najcenniejszy materiał zarodowy koni, a jego oddziaływanie na polską i światową hodowlę jest bardzo znaczące.

Dzięki pracy doświadczonych polskich hodowców i genetyków Polska może szczycić się najpiękniejszymi polskimi końmi czystej krwi arabskiej na świecie. Ze względu na szczególne znaczenie tych wyjątkowych osiągnięć część stadnin w Polsce objęta jest nadzorem Agencji Nieruchomości Rolnych. Od prywatnych stadnin różnią się głównym celem swej działalności, którym jest zachowanie genotypu polskich Arabów dla przyszłych pokoleń. Linia genetyczna polskich koni czystej krwi arabskiej jest dobrem narodowym takim samym jak dzieła sztuki. Najpiękniejsze konie, można by rzec, arcydzieła będzie można podziwiać nie w galerii, a właśnie podczas uroczystości w Państwowej Stadninie Koni Janów Podlaskim, w dniach 11-15 sierpnia 2017 r.

Święto Konia Arabskiego, organizowane w Polsce, jest jedną z największych imprez handlowych dla koni czystej krwi arabskiej na świecie. Uroczystość i towarzyszące mu aukcje to wyjątkowa wizytówka Polski zagranicą. Z tej okazji tradycyjnie do Polski zjadą się miłośnicy, koneserzy i entuzjaści koni z całego świat, aby podziwiać dorobek polskich genetyków i hodowców, o których żartobliwie mówi się, że pełnią rolę kustoszy i opiekunów dzieł sztuki, którzy sprawiają, że polskich koni czystej krwi arabskiej mogą być podziwiane przez przyszłe pokolenia. Oprócz wychowanków janowskiej stadniny, w Święcie Konia Arabskiego uczestniczyć będą konie z Michałowa, Białki a także hodowców prywatnych.

W ramach pięciodniowego święta odbędzie się Polski Narodowy Pokaz Koni Arabskich, podczas którego prezentowane są klacze i ogiery z polskiej hodowli. Konie będą oceniane przez międzynarodowy skład sędziowski w 11 klasach. W dniu 12 sierpnia odbędzie się czempionat koni, a 13 sierpnia aukcja Pride of Poland 2017 w której weźmie udział 25 koni (24 klacze i jeden ogier). W drugiej aukcji, Summer Sale, wystawionych jest 29 klaczy.

* Tekst ilustruje praca wybitnego polskiego malarza Bogusława Lustyka

 

 

Komentarze (23):

 1. Avatar
  Irek

  Święto Konia Arabskiego w Janowie Podlaskim, to świetna impreza promująca Polskę i polską sztukę hodowli koni. Szkoda byłoby, żeby spory i wojenki polityczne zniszczyły jej markę.

 2. Avatar
  bm

  Qń jaki jest każdy widzi sam. Święto Konia Arabskiego w Janowie Podlaskim jest niestety nadal przyćmione sporami politycznymi i brakiem pewnej elegancji. Ktoś powinien znaleźć drogę do złagodzenia i wyciszenia sporu. Czy konie mnie słyszą?

  1. Avatar
   Irek

   Moze dlatego, ze poprzednicy prowadzili rabunkową gospodarkę, wyprzedając najlepszy materiał genetyczny do innych krajów…?

  1. Avatar
   Irek

   Opozycja przez dwa lata w kraju i zagranicą niszczyła markę tej imprezy, to trudno się dziwić…
   Aczkolwiek trzeba przyznać Ci rację, że organizatorzy Janowa też mogli bardziej się przyłożyć do sprawnej organizacji tej imprezy.

  2. Avatar
   Nihil novi

   W dużej mierze to zasługa wyrzucony prezesów i osób z nimi powiązanych, którzy we wrześniu robią konkurencyjną imprezę, z tymi samymi gośćmi i sponsorami, z którzy jeszcze dwa lata temu byli obecni w Janowie Podlaskim. Przypadek?

 3. Avatar
  UKF

  Licytacja koni przyniosła jedną dziesiątą tego przychodu co 2 lata wcześniej, może rzeczywiście wszystko wyprzedano, może zła organizacja? Mnie się wydaje, że impreza jest po prostu bojkotowana.

 4. Avatar
  Trzeźwy

  Z relacji medialnych wynika, że obchody 200-lecia Państwowej Stadniny Koni Janów Podlaski nie udały się. Wielka szkoda, bo polski koń czystej krwi arabskiej to fajna marka.

 5. Avatar
  Michał W. Kowalski

  Czy to nie jest tak, że zła atmosfera tworzona wokół Polski utrudnia korzystanie z takich jej atutów jak nasze wspaniałe konie?

 6. Avatar
  Anabela

  O imprezie nic dobrego powiedzieć się nie da. Na szczęście tekst jest ilustrowany przez Bogusława Lustyka, wybitnego polskiego malarza – to te jest nasz towar eksportowy i marka! 🙂

 7. Avatar
  Highlander

  I wszystko się wyjaśniło! Byli szefowie stadnin w Janowie Podlaskim i Michałowie oraz ludzie związani z aukcjami koni arabskich organizują własną imprezę – Anna Stojanowska (była inspektor w Agencji Nieruchomości Rolnych), Jerzy Białobok (były prezes stadniny koni w Michałowie), Marek Trela (były prezes stadniny koni w Janowie Podlaskim) i Barbara Mazur (właścicielka filmy Polturf, która przez lata organizowała aukcje w Janowie Podlaskim).
  źródło:
  https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/aukcja-koni-arabskich,142,0,2355086.html

 8. Avatar
  Granda

  Redaktor Bolek pisze, że „Polska może szczycić się najpiękniejszymi polskimi końmi czystej krwi arabskiej na świecie”. Taki pogląd to niestety legenda. W polskich stadninach, w ostatnich latach doszło do znaczącego zmniejszenia PurePolish, szacuję, że do 15 %. Efekt jest taki, że najlepsze konie zostały sprzedane, rynek mocno się nasycił, a stadniny już nie bardzo mają co sprzedawać. Jeśli hodowla zostanie odbudowana, to o poprawie będzie można mówić w perspektywie 5 – 10 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.