Za posiadane grunty i nieruchomości ich właściciele płacą, w Polsce, podatek od nieruchomości. W przypadku przedsiębiorstw, które mają znaczne tereny i budowle opłaty z tego tytułu mogą sięgać kilkuset tysięcy złotych, albo i więcej.

Kto decyduje o wysokości tego podatku? Podatek ma charakter deklaratywny. Właściciel gruntu i nieruchomości sam musi ocenić co jest w jego posiadaniu, jaki jest tego status (definicja według przepisów), jaka jest wartość i od tego co ustali musi wyliczyć właściwy podatek. Teoretycznie proste i wygodne. Praktyka pokazuje, że w tym przypadku teoria ma nikły związek z rzeczywistością.

Podatek od nieruchomości wyróżnia 3 kategorie:

 1. grunty – za każdy m2
 2. od budynków – za każdy m2 powierzchni użytkowej budynków oraz
 3. za budowle – 2 % od ich wartości.

Każda z kategorii ma inną podstawę i w związku z tym jest inaczej ustalana.

Wcale nie jest oczywiste co jest budowlą, a co nie jest, aby to określić nie wystarczy intuicja, tylko trzeba znać definicję. Jeszcze trudniej jest z z właściwy wyceną wartości. Wartość nieruchomości zmienia się w czasie. Najbezpieczniejszym sposobem oszacowania jest skorzystanie z pomocy rzeczoznawcy majątkowego. Mało kto jednak tak czyni ze względu na koszty tym związane.

Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych, od czasu uchwalenia, była wielokrotnie zmieniania, a co istotne, były zmieniane ustawy mające na nią bezpośredni wpływ. Jak również linia orzecznicza dotycząca sposobu opodatkowania nieruchomości miała i ma istotny wpływ na wysokość płaconego podatku. To wszystko powoduje, że wysokość podatku od nieruchomości to w praktyce skomplikowana materia.

Powyższe uwarunkowania sprawiają, że mało prawdopodobne jest aby podatek od nieruchomości był płacony prawidłowo. Co więcej urzędy maja prawo skontrolować dokonywane przez podatników wyceny. W przypadku niedoszacowania, weryfikacja może okazać się bolesna. Zwłaszcza, że urząd może dochodzi ć należności aż za 5 lat wstecz. Ciekawostką jest, że jeśli podatnik płaci zawyżony podatek urzędnicy nie mają w zwyczaju informować go o tym.

Weryfikację podatku od nieruchomości mogą zająć się też fachowcy np. specjaliści z Instytut Biznesu, który pomaga w ten sposób przedsiębiorcom. W sytuacji stwierdzenia nadpłaty, potrafią skutecznie dochodzi jej zwrotu, nawet do pięciu lat wstecz. W przypadku przedsiębiorców posiadających znaczne grunty lub nieruchomości może chodzić o znaczne kwoty.

 

 

Komentarze (16):

   1. Zefir

    Oczywiście lepiej zaoszczędzi na specjalistach i przepłacać, albo czekać, aż przyjdzie kontrola i każe dopłacić za 5 lat wstecz – polska mentalność!

 1. Łucja

  Genialne! Wymyślić system, w którym ludzie sami deklarują ile powinni zapłacić podatku, a kiedy zapłacą za mało, karać ich za to, kiedy zapłacą za dużo, udawać, że nie ma sprawy. Rzeczywiście państwo prawa i sprawiedliwości.

 2. Wolt

  Tak to właśnie jest, jak zrobisz nadpłatę nikt Ciebie o tym nie poinformuje, al jak zrobisz niedopłatę, bo nie śledzisz wszystkich przepisów i linii orzeczniczej, to wtedy zabulisz za 5 lat wstecz i nawet nie będziesz wiedzieć czy rzeczywiście masz niedopłatę, czy tylko komuś się tak wydaje!

 3. Bohdan

  To przecież system wymyślony dla potrzeb urzędów, a przede wszystkim dla urzędników. W myśl zasady mówiącej o łowieniu w mętnej wodzie. Ale żadna organizacja czy stowarzyszenie przedsiębiorców nie zostało wysłuchane przez decydentów. Ale też żadna redakcja nie podjęła skutecznej kampanii na rzecz jasnych przepisów.
  .

 4. bm

  Urzędnicy powinni wprowadzić jeszcze rozróżnienie na buty i trzewiki, wraz z skomplikowanymi definicjami i różnym podatkiem od produkowania. Przy czym zróżnicować to jeszcze w zależności od materiałów i rozmiarów, no i sezonowego przeznaczenia. A później ścigać i przywalać domiary.
  Bez pomocy się nie obejdzie, skoro Instytut Biznesu chce zarabiać na weryfikacji podatków, to gratulacje, trafił chyba na obiecujący segment rynku doradztwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.