Łatwiej i taniej (!) zapobiegać niż leczyć. Temu służy diagnostyka. W służbie zdrowia badania przesiewowe są bardzo ważnym, choć ciągle niedocenianym obszarem działalności.

Być może, wpływ na zmianę tego stanu rzeczy będzie mieć debata „Po pierwsze zdrowie – badania przesiewowe podstawą realnej profilaktyki zdrowotnej” zorganizowana przez Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Stanisława Karczewskiego oraz Przewodniczącego Komitetu Nauk Klinicznych PAN prof. dr hab. n. med. Henryka Skarżyńskiego? Ma się ona odbyć we wtorek 21 listopada 2017 roku w polskim parlamencie.

Program rozpoczną tematy związane z popularyzacją wiedzy o znaczeniu diagnostyki. Będą to wystąpienia „Edukacyjna rola Polskiego Radia w profilaktyce chorób cywilizacyjnych” (dyr. Rafał Porzeziński, Polskie Radio pr I), „Działania prozdrowotne TVP na przykładzie ogólnopolskiego programu „Po pierwsze zdrowie” (dyr. Marcin Stefaniak, Telewizja Polska). W dyskusji weźmie również udział prof. Witolda Rużyłły Dziekan Wydziału Nauk Medycznych Polskiej Akademii Nauk.

W dalszej części debaty przewidziano wystąpienia na następujące tematy: „Badania przesiewowe w profilaktyce periodontologicznej” (prof. Renata Górska, prof. Tomasz Konopka), „Działania Polskiego Towarzystwa Okulistycznego na rzecz profilaktyki w okulistyce” (prof. Iwona Grabska-Liberek, lek. Anna Plichta, lek. Aleksandra Opala, lek. Ewelina Czapka, lek. Małgorzata Rembińska, lek. Renata Tomaszewska, lek. Wojciech Suda, optometrysta Izabella Baranowska, optyk Aneta Michałowska, optyk Izabela Węglicka, Agnieszka Hacz), „Badania przesiewowe w urologii” (prof. Piotr Radziszewski), „Współczesne możliwości profilaktyki neurologicznej” (prof. Maria Barcikowska, prof. Grzegorz Opala, Prof. Jarosław Sławek), „Profilaktyka raków skóry” (prof. Sławomir Majewski), „Profilaktyczne badania przesiewowe w chirurgii naczyniowej” (prof. Piotr Andziak, dr Witold Cieśla), „Badania przesiewowe słuchu” (prof. nadzw. Krzysztof Kochanek, prof. nadzw. Piotr. H. Skarżyński, mgr M. Ludwikowski, dr Renata Korneluk), „Ocena i zarządzanie ryzykiem sercowo–naczyniowym” (prof. Grzegorz Opolski), „Profilaktyka raka i otyłości jest możliwa” (prof. Mirosław Jarosz).

Jak się okazuje w wielu dziedzinach medycyny możliwe są badania przesiewowe. Co więcej, są one nawet realizowane, w niektórych dziedzinach medycyny, w ramach opieki zdrowotnej w Polsce. Lekarze doskonale zdają sobie sprawę z ich znaczenia. Mam nadzieję, że po debacie „Po pierwsze zdrowie – badania przesiewowe podstawą realnej profilaktyki zdrowotnej” wiedza ta stanie się powszechniejsza. Będzie to mieć wpływ zarówno na poprawę zdrowia Polaków jak również na zmniejszenie kosztów związanych z leczeniem.

 

 

Komentarze (13):

 1. Avatar
  Bohdan

  Nie jestem pewien korzyści np. w okulistyce. Nie każda dziedzina ma takie szczęście jak dziedzina związana z leczeniem wad słuchu – w postaci zespołu, na którego czele stoi prof. Henryk Skarżyński w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach. W okulistyce panuje krótkowzroczność i daltonizmu – u osób rządzących w Ministerstwie Zdrowia oczywiście. Ta ślepota barw jest widoczna m.in. rozwijaniu tzw. turystyki medycznej przymusowej rzecz jasna, czyli w wyjazdach pacjentów do klinik przygranicznych i tam opłacanie np. operacji zaćmy, zamiast przeznaczyć wystarczające pieniądze polskim szpitalom. Budżet państwa jest ponoć w dobrej kondycji, minister wojny dostaje pieniądze na swoje fanaberie, są budżetowe pieniądze na kampanie propagandowe, na nowe limuzyny dla rządu przy jednoczesnym szybkim procesie kasowania dotychczasowej floty aut na drzewach i kraksach. A na zdrowie Pan Radziwiłł zwany ministrem zdrowia nie potrafi wydobyć więcej pieniędzy – od Pani P.O. premiera. Tak więc badania przesiewowe TAK, ale co dalej?

  1. Avatar
   Clinic

   Przecież Pan Radziwiłł jak był Pan sam łaskaw zauważyć, że jest Ministrem od Zdrowia, a nie od Chorób, on się zajmuje zdrowymi, a nie chorymi, więc chyba wszystko jest OK? 🙂

 2. Avatar
  Rumcajs

  Badania przesiewowe są kosztowne, bo po ich przeprowadzenia wzrasta ilość zidentyfikowanych chorych, których potem trzeba leczyć!

 3. Avatar
  Jacek

  Badania przesiewowe praktycznie u nas nie występują. Dostanie się do wielu lekarzy w ramach NFZ graniczy wręcz z cudem.
  Nie będzie lepiej jeżeli ten podstawowy problem braku dostępu nie będzie rozwiązany.

 4. Avatar
  Trzeźwy

  Jak jest więcej chorych dzięki wykryciu chorób u większej populacji to koszty związane z wydatkami na opiekę zdrowotną wzrastają.

 5. Avatar
  UKF

  Najważniejsza jest diagnostyka, bo to oznacza wykrywanie chorób na wczesnym etapie, wtedy rokowania są lepsze, zwłaszcza w przypadku nowotworów czy cukrzycy, a nawet choroby wieńcowej.

 6. Avatar
  bm

  Badania przesiewowe są potrzebne, tylko gdzie ucho przyłożę tam słyszę, że kolejki się wydłużają. Z jednej strony mamy specjalistów i wiedzę, z drugiej ten potencjał nie jest w pełni wykorzystany. Aby na szeroką skalę przeprowadzać badania przesiewowe dzięki którym oszczędzi się pieniądze na leczenie, trzeba wydać więcej pieniędzy na leczenie, a właściwie całą służbę zdrowia. Taki paradoks.

 7. Avatar
  Magda

  Dużo się mówi że profilaktyka jest ważna, że można uniknąć choroby. Ale jak co do czego przychodzi i człowiek zwykły idzie do lekarza pierwszego kontaktu i prosi o takie badania co by kontrolnie wykonać i słyszy „A po co?” „Co się dzieje? Jakie objawy?” To się człowiekowi coś robi… A jak jest jeszcze narażony na różne choroby… A tu musi się prosić…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.