Historia kolekcji książąt Czartoryskich jest długa i skomplikowana, a przy tym godna serialu na miarę hitu TVP „Korona Królów”. Początki największego polskiego zbioru dzieł sztuki sięgają roku 1798, kiedy Izabela Czartoryska zaczyna budowę Świątyni Sybilli w Puławach, która następnie stała się pierwszym polskim muzeum narodowym.

Nic zatem dziwnego, że po raz kolejny kolekcja Czartoryskich staje się dla mnie ważnym tematem. Być może tylko dzięki temu, że był to prywatny majątek, dzieła przetrwały rozbiory, dwie wojny światowe i czasy komunizmu. Warto w tym miejscu nadmienić, że kolekcja Czartoryskich nie zawsze też była w Polsce. Po Powstaniu Listopadowym car skonfiskował majątek magnackiego rodu. Dlatego kolekcja sztuki ze względów bezpieczeństwa została wywieziona do Paryża. Podczas I pierwszej wojny światowej zbiory trafiły z kolei do Drezna. Gdy w Europie zapanował pokój, zbiór wrócił do Polski. Zaraz po wybuchu II wojny światowej kolekcją zainteresowali się Niemcy. Na szczęście dzieła wróciły do Polski w 1946 r.

Trzy lata później kolekcja, podobnie jak większość szlacheckich dóbr, została przejęta przez komunistyczny rząd. Dla przyszłości kolekcji było to poważne zagrożenie. Gospodarstwa rolne, które należały do książąt i z których czerpano dochody utrzymywały puławskie muzeum, w którym znajdowała się kolekcja.

W zaistniałej sytuacji Polska Ludowa „wzięła” kolekcję „w zarząd i użytkowanie” i włączyła do zasobów Muzeum Narodowego w Krakowie, jako zbiory Czartoryskich. Sprawa kontrowersyjnego statusu kolekcji budziła jednak niepokoje muzealników. Jeszcze w 1986 r. prof. Zdzisław Żygulski zgłosił pomysł wypłacenia rodzinie Czartoryskich odszkodowania za przekazanie na rzecz państwa unikatowej kolekcji. Transakcja może by się nawet udała, gdyby nie propozycja rozliczenia w węglu! Co jakiś czasu pojawiały się kolejne koncepcje uregulowania statusu zbioru, wszystko nadaremnie. Dopiero 29 grudnia 2016 r., po blisko rocznych, poufnych negocjacjach, wyjątkowa kolekcja Czartoryskich za sprawą Piotra Glińskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przeszła na własność Skarbu Państwa. Tak miała skończyć się wielka epopeja największego zbioru dzieł sztuki, z których wiele dokumentuje historię Polski. Miała, ale nie skończyła.

Polska odkupiła zbiór za symboliczne 100 mln euro. Symboliczne, bo według szacunków to zaledwie 3 proc. wartości zakupionych dzieł. Kwota jednak pobudza wyobraźnię. Środki trafiły do fundacji Książąt Czartoryskich, czyli właściciela kolekcji. Najpierw opinia publiczna była epatowana ilością pieniędzy, a kiedy wszystko w tej sprawie wyjaśniono, wybuchła nowa, sztuczna afera związana z faktem, że większość środków ze sprzedaży trafiła do fundacji Le Jour Viedra w Liechtensteinie. Adwersarze byli zdumieni, że tyle pieniędzy znalazło się poza Polską! Liderami podsycania niezdrowej atmosfery są niestety: Tamara Czartoryska, kontrowersyjna celebrytka, a prywatnie córka prezesa fundacji – księcia Adama Czartoryskiego, która rozpowiada na salonach wymyślone przez siebie historie oraz politycy Platformy Obywatelskiej i partii Razem, zainteresowani skandalem, który pozwala im zaistnieć medialnie.

Dla mnie sprawa jest bardzo prosta. Jeśli w całym procesie zaszły jakieś nieprawidłowości, to aby je wyjaśnić, należy się zwrócić do organów takich jak CBA czy CBŚ, a przede wszystkim iść do sądu. Z kolei wylewanie frustracji, że resort kultury nie zadziałał wcześniej i nie uregulował statusu kolekcji Czartoryskich, co oznacza, że miał korzystać z czegoś, co nie jest jego własnością, wykorzystując bezprawnie swoją pozycję i kruczki prawne, jest żenujące. To jednak typowe dla komunistycznego myślenia: mieć coś, co jest cudzą własności i czerpać z tego korzyści na własny użytek i rachunek! Warto w tym miejscu przypomnieć, że rodzina Czartoryskich, tak jak wiele innych zasłużonych dla polskiej historii rodów, zaznały w czasie PRL ogrom krzywd, za które wolna już Rzeczpospolita Polska nie raczy odpowiadać. I słusznie, ale może je naprawić! Chodzi oczywiście o zwrot majątków zagrabionych przez komunistów.

Wszczynanie awantur tylko dlatego, że środki pozyskane ze sprzedaży kolekcji zostały zdeponowane w zagranicznym banku, to już zupełny obłęd. W ten sposób powraca pierwotny sposób komunistycznego myślenia: tak jak kolekcja, która należała do Czartoryskich była poza jej władaniem, to samo powinno stać się z pieniędzmi za jej sprzedaż! Ręce opadają.

Komentarze (21):

  1. Avatar
   Bartek

   Głupi Ci polscy komuniści. Mogli kolekcje zabrać siłą, a Czartoryskiego odstrzelić albo załatwić jakąś substancją chemiczną, jak Rosjanie swoich byłych agentów w Londynie.
   Ale nic straconego, mamy jeszcze partie Razem i i innych pogrobowców Bieruta i Gomułki w Polsce…

 1. Avatar
  Halo

  Tamara Czartoryska to dziwna osoba, najpierw jak była w zarządzie fundacji to akceptowała sprzedaż kolekcji oraz przeniesienie pieniędzy do fundacji Le Jour Viedra, a teraz nagle wszystko zaczęło się jej nie podobać. Wygląda to na kłótnię w rodzinie. Cóż nawet magnateria zaczyna sięgać bruku.

   1. Avatar
    Patriota

    To wstyd, żeby rodzona córka tak sie zachowywała w stosunku do własnego ojca. Widać, że oboje nie mają już nic wspólnego z polską tradycją.

  1. Avatar
   Jarek z Wesołej

   Ludziom się nie dziwie. Kwota 100 milionów Euro robi wrażenie. Naprawdę nic w tym dziwnego, że ludzie się tym interesują. A jeszcze na końcu „rozrywkowa księżniczka” o bujnej przeszłości w tle tej historii…

 2. Avatar
  Anakonda

  Bardzo się cieszę, ze sprawa kolekcji znalazła szczęśliwy finał, a pasożyty, które przez dziesięciolecia żywiły się na niejasnym statucie zostały odcięte.

 3. Avatar
  Jarek z Wesołej

  Mieć taką córeczkę, jak ta egipska księżniczka Tamara, to ja naprawdę współczuje panu Czartoryskiemu. Najpierw przynosiła wstyd ojcu i rodzinie swoim prowadzeniem się i publicznym pokazywaniem swoich bujnych wdzięków, a na końcu atakuje ojca i chce przejąć kasę fundacji.

  1. Avatar
   Jad

   Jaka z niej egipska księżniczka? Jest po prostu pół krwi arabką, której matka wyszła za mąż za europejskiego arystokratę. Brzmi może trochę inaczej ale za to bez mitologizacji, prawdziwie!

 4. Avatar
  bm

  Z tym węglem jest świetne, komuniści musieliby chyba oddać połowę kopalni 😀 Co do ataków koalicji Razem i Platformy Obywatelskiej, to jej ataki są motywowane polityką. Gdyby Gliński nie kupił kolekcji za 5 proc. wartości, gardłowałaby, że przepuścił świetną okazję do zabezpieczenia kolekcji. Gdyby włożył pieniądze w utrzymanie kolekcji histeryzowałaby, że wydaje publiczne pieniądze na prywatną kolekcję. Gdyby nic nie zrobił lamentowałaby, że bezcenne zbiory niszczeją. Itd.

  O Tamarze Czartoryskiej to nawet pisać się nie chce. Tak to jest, jak się oddaje cześć mamonie.

 5. Avatar
  Patriota

  Dobrze się stało, że Polska przejęła te bezcenne zbiory od Czartoryskich. Ten głośny konflikt miedzy ojcem a córką najlepiej pokazuje, że ta kolekcja nie była bezpieczna w rękach tej dziwnej rodzinki.

 6. Avatar
  Zygzag

  W Polsce jest taki zwyczaj aby nigdy nic nie było do końca wiadome, ponieważ w mętnej wodzie trudniej łowić ryby, Minister Gliński doprowadził sprawę do końca i teraz już nie da się kombinować.

 7. Avatar
  funky

  Szkoda, że tak pięknie i sprawnie przeprowadzona po mistrzowsku akcja skutecznego przejęcia kontroli nad najważniejszą kolekcja dotyczącą spóźcizny historycznej Polski jest teraz tak opluwana.

 8. Avatar
  Tenrod

  Oczywiście nikt nie docenił. że taka wspaniała kolekcja znalazła się w posiadaniu państwa. Zamiast tego podniósł się wrzask, że wydaje się pieniądze…

 9. Avatar
  Jacek Głowacki

  Prawda jest taka że o każde wydane pieniądze jest afera. Nie jesteśmy przyzwyczajeni do wydawania pieniędzy. Nie potrafimy podejść racjonalnie do tematu. Tylko usłyszymy kwotę i od razu oburzenie. Brak szerszego spojrzenia, analizy. Zakup kolekcji to byłą świetna okazja, a że fundacja podjęła decyzję o wyprowadzce z Polski, cóż jej święte prawo.

 10. Pingback: Afera z gronostajem | Agencja Informacyjna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.