Świat bez plastiku był piękny. Jest nadzieja, że znów kiedyś taki może być. Może to być początek końca z bezmyślną wygodą i początek intelektualnego wyzwania dla przemysłu spożywczego i gastronomicznego.

Na sesji 22-25 października 2018 roku Europosłowie mają głosować nad rezolucją przyjętą 10 października przez komisję ochrony środowiska Parlamentu Europejskiego. Gdyby została przyjęta to po roku 2021 w Unii Europejskiej znikną: plastikowe lekkie torby, talerze, sztućce, słomki, patyczki higieniczne, mieszadełka do napojów i pojemniki do fast foodów i inne plastikowe przedmioty jednorazowe. Można powiedzieć, że to Wielki Krok, ale raczej kroczek i to spóźniony w czasie o dziesięciolecia.

Formalnie Unia Europejska poprzez walkę z jednorazowymi wyrobami chce ratować zwierzęta żyjące w morzach i oceanach. Przyczyną są obliczenia, że 70 procent śmieci w wodach stanowią wyroby z plastiku, z czego jednak 27 procent to sprzęt do połowu organizmów morskich przez rybaków. Jednak rzecz nie jest w procentach tylko skali. Szacuje się, że do wód trafia ponad 8 milionów ton plastiku rocznie, nie licząc sieci rybackich. Problem z plastikiem w wodzie polega na tym, że używając słomki do napoju nie widzimy tego co dzieje się gdzieś daleko w wodzie. Istnieje już tzw. Wielka Pacyficzna Plama Śmieci dryfująca w północnej części Oceanu Spokojnego oraz druga pomiędzy Ameryka Północną i archipelagiem Hawajów. Obydwie są tak wielkie, że są widoczne z kosmosu.

Przyjęcie uchwały będzie przyniesie znaczące zmiany w stylu życia Europejczyków. Przewiduje się, że po rezygnacji z plastikowych wyrobów emisja dwutlenku węgla ma zmaleć 3,4 mln ton. Pytanie co w zamian? Z pewnością przecież muszą powstać nowe rozwiązania, pozwolą funkcjonować przemysłowi gastronomicznemu i spożywczemu. Chyba nikt nie wyobraża sobie, że znikną obiekty oferujące tzw. śmieciowe jedzenie fast foody i jakie koszty dla środowiska mogą wywołać zamienniki.

Jeśli rezolucja zostanie przegłosowa świat, dłuższej perspektywie może stanie się piękniejszy. Jednak należy pamiętać, że państwa, które najbardziej zaśmiecają plastikiem oceany to Chiny, Indonezja, Tajlandia, Wietnam i Filipiny, a one nie należą do Unii Europejskiej i wątpliwe, żeby zastosowały się do jej wewnętrznych przepisów. W działaniach Europosłów dostrzegam też wielką hipokryzję, albowiem walczy ona z jednorazowymi wyrobami plastikowymi, ale już z plastikowymi butelkami nie. Systematyczne picie wody i napojów z takich pojemników jest trujące. Cóż, troska o zwierzęta morskie jest ważniejsza od troski o własnych obywateli. Dzięki piciu z plastikowych butelek część z nich zachoruje  i stanie się klientami przemysłu farmakologicznego.

 Juliusz Bolek, Przewodniczący Rady Dyrektorów – Instytut Biznesu – „Zyski i straty”

Komentarze (24):

 1. Avatar
  Donald

  należy się cieszyć, że Unia Europejska podejmuje jakieś działania hamujące plastik, dobrze by było aby inne państwa również poszły tą drogą.

 2. Avatar
  Monaliza

  Atak an słomki rozumiem, ale co z rajstopami i plastikowymi ubraniami? Jak rozumiem one nie stanowią problemu, bo szybko ulegają biodegradacji i nie zaśmiecają oceanów, czyt eż zamiast unosić się na powierzchni, toną i w ten sposób znikają?

 3. Avatar
  Janusz

  Obawiam się, że może zmniejszymy zanieczyszczenie oceanów, ale odbędzie się to kosztem lasów, z których drzewa pójdą na zamienniki dla plastików.

 4. Avatar
  Nihil novi

  Już dawno stwierdzono, że płyny z plastikowych butelek są trujące i nikogo to nie obchodzi. Sklepy są wypełnione napojami w plastikowych butelkach i ich sprzedaż idzie na potęgę. Teoretycznie, rzeczy trujące powinny być zakazane, ale tak się nie dzieje. Unia Europejska to największa hipokrytka na świecie, ba gębę wypchana frazesami.

 5. Avatar
  Robert B

  Kiedyś jak się chciało napić mleka to każdy miał butelkę na wymianę, po zakupy chodził z własną torbą i było zdecydowanie mniej rzeczy jednorazowych. Teraz to wydaje się być prostsze kupujesz, pakujesz A to co zbędne wyrzucasz. Tylko co z tymi tonami śmieci, które zalewają Płanetę???

 6. Avatar
  TeresaPieńkowska

  Na pewno płyny , soki w butelkach plastikowych nie są zdrowe . Sprzedaje się je w dużych ilościach z korzyścią dla producentów . I to jest błąd że nikt tego nie zauważa – nawet Unia Europejska . A powinna .

 7. Avatar
  Beta

  „Lepiej późno niż wcale”. Jak dla mnie zbyt dużo dyskusji na ten temat, a za mało konkretnych działań! Jeśli chcemy dłużej pożyć na naszej niebieskiej planecie, to jak najszybsze przyjęcie uchwały jest konieczne i BARDZO pilne!!!

 8. Avatar
  Norek

  No wreszcie coś pozytywnego. Boże ten plastik zaczyna być plagą. Brak segregacji. Jak widzę wywóz śmieci to mam ochotę zapytać się: Dlaczego ja to segreguje a wy wywalacie wszystko razem na pakę.

 9. Avatar
  Marcin

  Końcówka artykułu pokazuje, iż autor jest zwolennikiem teorii spiskowych. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że walka o zdrowie ludzi zamieszkujących jest umyślnie odwlekana. Światem rządzi pieniądz. Jeżeli do tego dołożymy jeszcze politykę, to uzyskamy w ten sposób idealnie narzędzie do szybszego zbicia kapitału.
  Co do śmieci, to tak jak UE planuje walkę z jednorazowymi, plastikowymi pojemnikami, tak w ślad za nią, powinna pójść i reszta świata. Nie istnieje nawet cień szansy, że ktokolwiek spoza UE będzie stosował się do zasad, które zostaną przez jej urzędników ustalone. Podobne plany trzeba wdrożyć na całym świecie, lecz poprzedzać je musi międzynarodowy szczyt na temat ochrony środowiska. Wspólnie podpisana deklaracja będzie wtedy początkiem pracy dla zdrowia naszej planety. Jednak najpierw trzeba chcieć.

 10. Avatar
  KACPER

  Super, że ktoś zwraca uwagę na ten problem ale i tak uż za późno. Nawet jeśli oczyścimy świat ze smogu i plastików to świerze powietrze może być już skażone pyłem nuklearnym po III wojnie światowej.

 11. Avatar
  irek

  Problem jest olbrzymi i dotyczy całej kuli ziemskiej. Widziałem memy typu, że Polska Jest tak bardzo technologicznie rozwinięta. ze śmieci trzyma w chmurze. Śmieszne i jednocześnie przerażający fakt. Jeżeli chodzi o zniesienie plastikowych opakowań jestem jak najbardziej za! W latach 80-tych pamiętam szklane butelki na mleko, śmietanę czy komuś to przeszkadzało??? Te raz będziemy mieli powrót do przeszłości, która jak się okazu je nie była taka zła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.