Być może przyczyną końca cywilizacji na Ziemi nie będą śmieci. Jednak stanowią one coraz poważniejszy problem, a jego generatorem jest ludzkość i to tyko ona może się z nim uporać. Najlepiej byłoby nie produkować śmieci. To jest jest jednak mało realne. Można natomiast pracować na minimalizacją powstawania odpadów.

Właśnie rozpoczął się ciekawy konkurs EKOpraktyki. Głównym jego celem jest promocja właściwych zachowań ekologicznych, mających zachęcić do szanowania środowiska naturalnego. Jest on adresowany do ludzi, dla których los Ziemi bliski. W konkursie mogą uczestniczyć osoby, które opiszą stosowane na co dzień działania, przyczyniające się do ochrony środowiska naturalnego. Według organizatorów konkursu każda ekopraktyka jest pożyteczna, dlatego zgłoszone działania mogą dotyczyć każdej sfery, czyli np.: oszczędności wody, energii, segregacji odpadów, odpowiedzialnych zakupów, ekologicznego transportu itd.

Organizatorem konkursu jest Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań. Istnieje on od 2002 roku, zajmując się realizacją obowiązku odzysku i recyklingu dla przedsiębiorców wprowadzających produkty w opakowaniach. Rekopol współpracuje z ponad 2.000 organizacjami. Jest on liderem wśród tego typu podmiotów w kraju. Wspierając obowiązkowe działania przedsiębiorców, tworzy największy w Polsce system zbiórki selektywnej odpadów opakowaniowych. Współpracuje z ponad stoma organizacjami zajmujących się gospodarką odpadami, prowadzącymi zbiórkę na terenie ponad 700 gmin. Rekopol prowadzi akcje edukacyjne, dotyczące selektywnej zbiórki odpadów i świadomych zakupów. Jest licencjodawcą znaku towarowego Zielony Punkt na polski rynek.

Patronem konkursu EKOpraktyki jest sieć sklepów dyskontowych Biedronka, należąca do Jeronimo Martins Polska. Przedsiębiorstwo samo od lat wdraża rozwiązania ekologiczne w różnych obszarach funkcjonowania – od logistyki po dystrybucję towarów m. in. przekazuje do recyklingu wytwarzane odpady, optymalizuje trasy samochodów dostawczych czy wprowadza ekologiczne rozwiązania w sklepach. Zachęca także swoich klientów do zmiany nawyków na bardziej przyjazne naturze organizując kampanie edukacyjne. W Jeronimo Martins Polska jest nawet utworzone specjalne stanowisko menedżera ds. ochrony środowiska.

Biedronka stara się minimalizować skutki swojej działalności dla środowiska stosując zasady społecznej odpowiedzialności biznesu: posiada nowoczesną i ekologiczną flotę transportową – tworzące ją pojazdy spełniają normy emisji spalin Euro 5 i Euro 6. Sieć realizuje także program optymalizacji tras samochodów ciężarowych, dzięki któremu ogranicza emisję CO2 do atmosfery. Każdy sklep, centrum dystrybucyjne oraz biuro firmy ma obowiązek segregować odpady. Dzięki temu w 2017 r. Biedronka przekazała do odzysku aż 91% wytworzonych odpadów. Ponadto w ciągu ostatnich 4 lat, modernizując istniejące już sklepy oraz budując nowe placówki, Biedronka zainwestowała ponad 65 mln euro w przyjazne dla środowiska technologie, mające na celu redukcję zużycia wody oraz większą oszczędność energii.

Piszę tak dużo o działania proekologicznych Jeronimo Martins Polska, aby pokazać jak dużo każde przedsiębiorstwo może dobrego zrobić dla środowiska. Poza tym podoba mi się, że partner konkursu EKOpraktyki, swoją aktywnością daje przykład jak można ograniczać negatywne skutki prowadzonej działalności. Byłoby wspaniale gdyby każde przedsiębiorstwo, tak jak Jeronimo Martins Polska, mogło poszczycić się taką realizacją filozofii społecznej odpowiedzialności biznesu, to byłby nie tylko wielki zysk dla środowiska, ale również dla nas – ludzi.

Juliusz Bolek, Przewodniczący Rady Dyrektorów – Instytut Biznesu – „Zyski i straty”

Komentarze (35):

   1. Avatar
    Ada

    W dzisiejszej dobie mamy problem śmieciowy- globalny, jeżeli nie zaczniemy działać w temacie będziemy oddychali plastikiem. Kolejne pokolenia będą miały jeszcze gorzej Mam nadzieję, że temat ruszy naprzód.

 1. Avatar
  Fantastic

  Śmieci powstają z opakowań, które oprócz funkcji ochronnej, pełnią też funkcje promocyjno reklamowe, a to oznacza, że ie chodzi o to aby były najmniej obciążające dla środowiska, a były narzędziem propagandy. Proponuję zakazać reklamowania na opakowaniach.

 2. Avatar
  UKF

  Przyznam się szczerze, że nie widziałem, że mozna prowadzić tyle działań proekologicznych i że jest to domeną takich firm jak Biedronka.

 3. Avatar
  Yoda

  Opakowanie produkuje się jak najtaniej, żeby nie obciążały ceny towaru. Poza tym mają dobrze zabezpieczać towar, a to oznacza, że są one bardzo szkodliwe dla środowiska.

 4. Avatar
  Slowly

  Śmieci to mafia, a tak gdzie jest mafia to jest korupcja, więc nikt nie ma interesu w tym, aby ie było śmieci, bo to by oznaczało brak kasy. Śmieci są kołem zamachowym lewego biznesu.

 5. Avatar
  Bohdan

  Skoro Biedronka robi tyle, to może czas na postawienie przed sklepami maszyn do odbioru butelek, puszek i drobnych opakowań. Maszyn, które wydają kwitki pozwalające w kasach obniżyć zapłatę za towar. Dobrze, że w Biedronkach stoją kosze na zużyte baterie, teraz czas na następny krok.

 6. Avatar
  Marcin

  Wspaniała informacja. Jeronimo Martins Polska wyznacza ścieżkę dbania o środowisko dla dużych przedsiębiorstw. Najciekawsze jest to, że robi to przedsiębiorstwo, które nie ma Polskiego właściciela, a dba o środowisko w Polsce. Szkoda, że Polskie przedsiębiorstwa nie mogą pochwalić się takimi osiągnięciami.

 7. Avatar
  irekzak

  Wszystko pięknie ładnie. Zdecydowanie popieram, każda ekopraktyka jest pożyteczna, jednak mam wrażenie, że artykuł ma na celu głównie reklamę Biedronki

 8. Avatar
  Ewa Wyg.

  Nie wnikam, czy artykuł jest reklamą Biedronki, czy też nie jest. Fakt jest taki, że się starają, że próbują, że walczą o środowisko. Niech inni wezmą przykład, to i o nich coś napiszą.

 9. Avatar
  bm

  Jeszcze coś ciekawego o plastiku. Mikroplastik można znaleźć w stolcu ludzi z całego świata – poinformowali naukowcy podczas 26 Europejskiego Tygodnia Gastroentrologicznego (UEG) w Wiedniu. Ludzie zjadają go wraz z rybami i owocami morza, solą morską, a nawet piwem, miodem i wodą butelkowaną. Znaczne ilości mikroplastiku wykryto w tuńczykach, homarach i krewetkach. Poza tym jest wysoce prawdopodobne, że żywność zostaje skażona tworzywami sztucznymi podczas różnych etapów przetwarzania lub w wyniku pakowania. Innym źródłem mikroplastiku w ludzkiej diecie jest sól morska, uzyskiwana przez odparowanie słonej wody. Mikroplastik wykrywano też w piwie, miodzie i wodzie butelkowanej.

 10. Avatar
  TeresaPieńkowska

  Dobrze że taki konkurs jest organizowany , no ale śmieci były , będą i są wszędzie . Ludzi się nie nauczy , śmieci zostawiają gdzie się da . Wszystkie przerobione plastyki przetwarzane są i znajdują się w naszych przetworach .

 11. Avatar
  Piotrek

  Na początek to niech rząd wprowadzi jak np. w Niemczech kaucje na opakowania. Które będzie można zwracać w każdym sklepie bo jak narazie to jest problem ze zwrotem nawet szklanych opakowań.
  Ale poza tym konkurs EKOpraktyki cel szlachetny.

 12. Avatar
  lola

  Naszym zakichanym obowiązkiem jest dbać o planetę, a jak żal d… ściska o Biedronkę to niech działają podobnie, to i o nich się będą rozpisywać.

 13. Avatar
  Ir

  Problem jest olbrzymi i dotyczy całej kuli ziem sltiej. Widziałem memiy typu, że Polska Jest tak bardzo technologicznie rozwinięta. ze śmieci trzyma w chmurze. Śmieszne i jednocześnie przerażający fakt. Jeżeli chodzioznieslenie plastikowych opakowań jestem jak najbardziej za! W latach 80-tych pamiętam szklane butelki na mleko, śmietanę czy komuś to przeszkadzało??? Te raz będziemy mieli powrót do przeszłości, która jak się okazu je nie była taka zła.

 14. Avatar
  Beta

  I to się chwali. Wszystkie działania mogące w jakikolwiek sposób przyczynić się do ochrony środowiska są wskazane i bardzo potrzebne. Jesteśmy pierwszym pokoleniem, które jest świadome tego, że niszczy Ziemię. Możemy też być ostatnim, które jest w stanie cokolwiek z tym zrobić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.