Generalnie wszystkim się zdaje, że historię, mniej lub bardziej znają wszyscy. Poczet królów, poczet bitew i tak dalej. Jednak nie było by ani królów, a tym bardziej wojen gdyby nie przedsiębiorcy. To bardzo mało znana karta historii.

Właśnie ukazała się książka, która przypomina najważniejszych biznesmenów w historii Polski. Jest dzieło czterech osób. W ten sposób doszło do opublikowania książki „Poczet przedsiębiorców polskich. Od Piastów do 1939 roku”. Jest to w zasadzie pierwsza publikacja opowiadająca o dziejach gospodarczych Polski od czasu wydania „Encyklopedii historii gospodarczej Polski do 1945 roku„, jaka ukazała się w latach osiemdziesiątych XX wieku. Jednak tamto wydawnictwo ujmowało procesy ekonomiczne z marksistowsko-leninowskiego punktu widzenia.

„Poczet przedsiębiorców polskich. Od Piastów do 1939 roku” to unikalna publikacja będąca zbiorem ponad 60 sylwetek polskich działaczy gospodarczych. Wybrano przedstawicieli z następujących okresów historycznych: „Czasy Piastów i Jagiellonów”, „Czasy wolnej elekcji”, „Czasy stanisławowskie”, „Pierwsza połowa XIX wieku”, „Druga połowa XIX wieku” i „Dwudziestolecie międzywojenne”. Autorami są: Arkadiusz Bińczyk, Marcin Krajewski, Wojciech Kwilecki i Marcin Rosołowski. Poszczególne rozdziały poprzedzone są wstępem będącym rysem historycznym do okresu, w którym przyszło prosperować przedsiębiorcom. Książka „Poczet przedsiębiorców polskich” została wydana przez Warsaw Enterprise Institute, we współpracy z Fundacją im. XBW Ignacego Krasickiego. Sponsorami i partnerami książki byli: Bank Gospodarstwa Krajowego, Polski Fundusz Rozwoju oraz Fundacja XX. Czartoryskich.

 „Poczet przedsiębiorców polskich. Od Piastów do 1939 roku” to bardzo interesująca i wyjątkowa publikacja. Ukazuje ona jak ludzie walczyli o dobrobyt, nie tylko swój ale również regionów w jakich działali, z jakimi trudnościami przyszło im się mierzyć i co udało im się stworzyć. Lektura nie jest opisem samych sukcesów. Czasem przeciwności lub całe dzieje świata stawały naprzeciw pomyślności, tak jak też było z historią samej Polski. Niemniej jest to bardzo ciekawa lektura, a do tego inspirująca i skłaniająca do refleksji.

Komentarze (20):

 1. Avatar
  Cynk

  Wreszcie!
  Wreszcie ktoś zauważył, że aby królowie mogli panować i żeby można było toczyć wojny, potrzebne są pieniądze!

 2. Avatar
  Highlander

  To, że od lat osiemdziesiątych XX wieku, nie było żadnej książki na temat historii polskiego biznesu najlepiej ilustruje jaki jest stosunek większości do tych, którzy swoim majątkiem, pomysłowością i ryzykiem (bo biznes wiąże się z ryzykiem) starali się dbać i rozwijać dobrobyt. 🙁

 3. Avatar
  Indigo

  Bez znajomości historii nie da się budować przyszłości. To powinna być obowiązkowa lektura dla wszystkich przedsiębiorców.

 4. Avatar
  Monaliza

  Rzeczywiście historia to królowie i wojny, o gospodarce jest bardzo mało, co najwyżej kiedy pisze się łupach wojennych.

 5. Avatar
  Oleander

  Pomysł aby historia polskiej przedsiębiorczości była elementem edukacji uważam za wyśmienity, co więcej powinni nim być objęci nie tylko przedsiębiorcy, lecz wszyscy, aby wiedzieli jak to się robi i że to jest bardzo trudny kawałek chleba.

 6. Avatar
  Janusz

  Historia gospodarki i przedsiębiorczości jest bardzo ważna to okazja poznania jak różni ludzie rozwiązywali problemy, bo to oznacza, że na tej podstawie można znaleźć rozwiązanie współcześnie.

 7. Avatar
  UKF

  Może i komunistyczna, ale „Encyklopedia Historii Gospodarczej Polski do 1945 roku” to była potęga, wydało ją wydawnictwo Wiedza Powszechna. Pozycja składa się z dwóch tomów. Zawiera 1750 haseł . Oprócz pojęć teoretycznych encyklopedia mieściła biogramy, opisy miejscowości i terytoriów, instytucji gospodarczych, administracyjnych, społecznych i politycznych, przedsiębiorstw, grup ludzkich (np. zawodowych), systemów metrologicznych, rodzajów pieniądza, narzędzi, surowców, produktów, aktów prawnych, prasy i źródeł wiedzy. Takiej książki nikt już nie wyda. Nawet w sieci.

 8. Avatar
  bm

  Harv Eker, amerykański milioner i trener biznesu pisał, że uwielbia przebywać w towarzystwie ludzi bogatych, bo można się od nich nauczyć podejścia do biznesu i pieniędzy. Dzięki tej książce możemy poobcować z ludźmi biznesu, możemy zobaczyć, jak dochodzili do majątków, ale też czasem ujrzeć jakie błędy popełniali.
  W dodatku są to przedsiębiorcy polscy (bez względu na pochodzenie etniczne). Dodajmy do tego świetnie zarysowane tło historyczne i zwięzłość opisów sylwetek.
  Czasem nawet pewnie niejeden historyk będzie zaskoczony. Np. ilu z nas wie, że szwajcarska firma produkująca zegarki marki Patek została założona przez byłego powstańca listopadowego Antoniego Patka?

 9. Avatar
  TeresaPieńkowska

  Na pewno nikt z przedsiębiorców nie będzie tej książki czytał . Wszyscy czy znają czy nie znają historii o przedsiębiorczości nie mają czasu na czytanie . Liczą złotówki aby było ich więcej . To po co ta książka ?

 10. Avatar
  Marcin

  Już sam początek daje wiele do myślenia. Wszystko, co działo się na naszych ziemiach, ma swój początek od przedsiębiorców. To oni wprowadzali nowości, które pomagały ludziom lepiej żyć, organizować sobie czas. To przedsiębiorcy napędzają rynek, z którego my przecież korzystamy. Myśl techniczna zawsze była w cenie, co pokazuje opisana wyżej książka, lecz jakże często o tym zapominamy.

 11. Avatar
  Zaki

  w XVI w Wykształciła się grupa, która zajmowała się udzielaniem kredytów / bankierzy, a w 1456 roku otwarto mennicę, niemniej stosunki monetarne były jeszcze chaotyczne i skomplikowane np. biciem przez niektóre miasta (np. Gdańsk) osobnej monety. Dzięki za propozycję książki, chętnie przeczytam.

 12. Avatar
  Kacper

  Liczę na to że ta książką nie będzie traktowana jako kolejne źródło literackie dla studentów w swoich pracach, tylko sięgnie do nie j sympatyk historii i biznesu. Fajnie, że autorzy znaleźli niszowy temat i go opisali. A czy ciekawie postaram się przekonać na własnej skórze

 13. Avatar
  Krzysztof

  Ciekawa pozycja na rynku wydawniczym. Pomysł na gwiazdkowy prezent dla ciekawych historii naszego kraju pokazanej od zupełnie innej strony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.