Huawei – chińska korporacja o zasięgu światowym budzi mnóstwo emocji. Z jednej strony stała się liderem technologicznym. Z drugiej strony pojawiają się oskarżenia o szpiegostwo zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa. Sytuacja zrobiła się gorąca.

Huawei Technologies Co., Ltd.(chin. 华为技术公司) została założona zaledwie 30 lat temu w Chinach. Od roku 2012 jest największym na świecie producentem urządzeń telekomunikacyjnych i drugim co do wielkości po Samsungu, a przed Apple, światowym producentem smartfonów. Teraz zajmuje się pioniersko budową sieci 5G, która ma zrewolucjonizować komunikację elektroniczną.

Już w 2012 roku Stany Zjednoczone i Australia uznały współpracę z Huawei za zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa. W sierpniu 2018 roku Donald Trump zakazał administracji rządowej i kontrahentom pracującym na jej zlecenie korzystania z technologii Huawei i ZTE. Również Australia zabroniła jednemu z największych operatorów, pracującemu nad siecią 5G, korzystania z technologii Huawei. Podobny zakaz wprowadziła już praktycznie Japonia. W listopadzie 2018 roku Stany Zjednoczone wezwały swoich sojuszników do tego, by przekonywali lokalne telekomy o zagrożeniach związanych z używaniem smartfonów chińskiego koncernu.

Jednak Niemcy, Francja, Włochy, Portugalia i Szwajcaria wyraźnie oświadczyły, że nie zamierzają wykluczyć Huawei z rynku. Powyższe państwa polegają na własnych analizach i powstrzymują się od restrykcji zakazujących używanie sprzętu Huawei. Być może część krajów europejskich przedkłada rozwój technologiczny nad bezpieczeństwo lub ignoruje ryzyka z tym związane? W tego typu sprawach najważniejsze jest racjonalne rozważanie kwestii zagrożeń związanych z wdrażaniem sieci 5G. Swoje stanowisko w sprawie chińskiego koncernu w lutym 2019 roku zmieniły brytyjskie służby bezpieczeństwa uznając, że „nie ma powodów, by wykluczać Huawei z budowy sieci 5G”.

Pojawiają się zarzuty, że niekorzystna atmosfera tworzona wokół Huawei to echo wojny gospodarczej i rywalizacji technologicznej między Stanami Zjednoczonymi i Chinami. Cóż wojna, a może raczej agresywna rywalizacja między światowymi mocarstwami jest oczywista. Czy nowoczesne technologie można wykorzystywać do celów szpiegowskich? Oczywiście można. Nawet więcej, one po to są tworzone. Zbieranie Informacji o użytkownikach (jeden z portali społecznościowych za dobrowolne ujawnianie wszystkich informacji przez użytkownika deklaruje wynagrodzenie 20 dol.) i danych biomedycznych takich jak linie papilarne czy zarys twarzy to już fakt. Zatem nie powinno być pytań o Huawei tylko o wszystkie podmioty działające na tym rynku: czy ich produkty i działalność nie zagrażają bezpieczeństwu polskich obywateli? Jeśli zaś powstają obawy w tym zakresie, oczekiwałbym decyzji, które zabezpieczą Polskę przed tego typu ryzykami ze strony wszystkich potencjalnych przedsiębiorstw krajowych i zagranicznych. Takie same reguły gry powinny dotyczyć wszystkich podmiotów na takich samych zasadach.

Juliusz Bolek, Przewodniczący Rady Dyrektorów – Instytut Biznesu – „Zyski i straty”

Komentarze (43):

 1. Avatar
  Iluminator

  O! Święta Naiwności! Jest oczywiste, że Huawei to szpiegowskie ramię Chin, inaczej mogą tylko myśleć agencji wpływu i pożyteczni idioci.

 2. Avatar
  Behemod

  Trump wie co robi, myśli o interesie Stanów Zjednoczonych, a o czyim interesie myślą wynaturzone i skorumpowane rządy Niemiec, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Portugalii i Szwajcarii?

 3. Avatar
  Paweł

  Zgadzam się, że jest to geopolityka a nie rzeczywiste zagrożenie. Jeśli ktoś zna się na technologiach to wie, że w 5G dane identyfikacyjne użytkowników są szyfrowane, więc tak na prawdę to większe bezpieczeństwo niż np. 4G

 4. Avatar
  Siekiera

  Nie specjalnie wierzę w sprawność polskich służ specjalnych, ale o dziwo w sprawie Huawei sprawdzili się i aresztowali dyrektora handlowego tej firmy w Polsce, właśnie pod zarzutem szpiegostwa.

 5. Avatar
  Obserwator

  Chińska norma i standard. Według serwisu „Information” Amerykański sekretarz sprawiedliwości twierdzi, że chińska firma ma wewnętrzny program, w ramach którego nagradza pracowników wynoszących technologiczne tajemnice od konkurencji. Wysokość nagród ma być zależna od wartości pozyskanych informacji.

  1. Avatar
   Maciej Janicki

   Jeśli nad firmą Huawei częściową kontrolę ma rząd chiński, to już w tym momencie widać, że sprawa może mieć drugie dno. Chiny od zawsze zabiegały o status dominatora i światowego lidera, a szpiegostwo dzięki wysoko rozwiniętej telefonii komórkowej wiele ułatwia. Dlatego nie dziwi mnie, że kraje takie jak Stany Zjednoczone, Australia, czy Nowa Zelandia zamykają się na Huawei. Bardzo rozsądne posunięcie. Nie ma co ryzykować.

 6. Avatar
  Bohdan

  Więcej wiary drodzy Czytelnicy. Mamy przecież świetnego, wybitnego specjalistę od cyfryzacji w osobie wiceministra tego resortu. Gdy siądzie przy biurku to usunie wszelkie zagrożenia, a w trudniejszych sprawach poprosi o pomoc swoich ziomali. Nie takich przeciwników rozbijali.

 7. Avatar
  Jabberwocky

  To jest wybór między dżumą i cholerą. Wpuścić Chińczyków do 5G to znaczy, oddać się na ich szpiegostwo polityczne i gospodarcze na dziesięciolecia, pozostać wiernym Stanom Zjednoczonym to opóźnić rozwój gospodarczy. Cóż, lepiej wolniej się rozwijać, niż dać się wypatroszyć.

 8. Avatar
  Draka

  Chiny są mistrzami w szpiegostwie gospodarczym i lekceważeniu praw autorskich, w ten sposób, między innymi, stworzyły swoją potęgę gospodarczą. Z pewnością pozostaną wierni tej strategii.

 9. Avatar
  Marcin

  Telefony mają do niczego, kilku znajomych miało i narzekali, że często się psują. Jeśli mają cały sprzęt szpiegowski na tym samym poziomie co smartfony to spokojnie nie ma się czego obawiać 😉

 10. Avatar
  Beta

  Bezpodstawnymi argumentami chcą wyeliminować z rynku groźnego konkurenta. Nieważne czy oskarżenie o szpiegostwo jest prawdziwe wystarczy, że zostało upublicznione i większość w to wierzy.

 11. Avatar
  Natalia W.

  Chiny i Rosja zawsze świetnie mieszały w szpiegowskim świecie. Dziwi mnie lekkomyślne podejście europejskich państw.

 12. Avatar
  Lucky Luke

  Australia i Nowa Zelandia też już wykluczyły możliwość wykorzystywania podzespołów od Huawei w sieciach 5G.

 13. Avatar
  Jasiu

  Nie wiem
  Nie znam się
  Zarobiony jestem.
  Chciałbym żeby mądrzejsi ode mnie postarali się abym był bezpieczny. A aresztowanie prezesa Huawei, chyba znaczy że jest coś na rzeczy….

 14. Avatar
  Róża Lubicz

  Nie bez powodu firma Huawei jest żywo zainteresowana relacjami pomiędzy Europą a Stanami zjednoczonymi, ponieważ mają w tym interes.

 15. Avatar
  Juras

  Trwa wojna informacyjna i nie ulega wątpliwości, że największe mocarstwa imają się różnych sposobów aby dowiedzieć się jak najwięcej o swoich przemysłowych i gospodarczych konkurentach. Jeśli chodzi o Huawei tylko w połowie jest prywatny a w połowie należy do państwa więc pewnie znaleźli sposób jak szpiegować pod kamuflażem.

  1. Avatar
   Piotrek

   Już kolejny raz współfinansowani przez rząd Chin producenci telefonów i sprzętu komunikacyjnego mają problem na amerykańskim rynku. Pamiętajmy również, że Amerykanie prowadzą operacje szpiegowskie, które zapewniają im bezpieczeństwo – tak uważa znaczna grupa amerykańskich polityków. Podsłuchiwali również swoich sojuszników min. kanclerz Angeli Merkel w Niemczech.

 16. Avatar
  Marcinek

  No cóż, sprzedaż smartphonów spada, Huawei prześciga ich w sprzedaży i robi jeden z najlepszych smartfon roku. Można powiedzieć, że depcze po piętach Samsungowi z proamerykańskiej Korei … Niedługo zakażą chińskiej porcelany, bo pewnie będzie miała w sobie chipy szpiegujące. Nie dajmy się zwariować.

 17. Avatar
  Natalia Wybicka

  W Chińskiej Republice ludowej wszystkie chwyty dozwolone. Dlaczego nie mieliby wykorzystywać firmy Huawei do szpiegowania, skoro są jej współwłaścicielem? Sieć rozwija się znakomicie, opiera się o rozwiązania najnowocześniejszej techniki, więc stanowi świetną bazę dla niedozwolonej działalności wywiadowczej Chin.

 18. Avatar
  Maciej Janicki

  Jeśli nad firmą Huawei częściową kontrolę ma rząd chiński, to już w tym momencie można przypuszczać, że sprawa może mieć drugie dno. Chiny od zawsze miały chrapkę na pozycję dominatora i światowego lidera, a szpiegostwo oparte o wysoko rozwiniętą telefonię komórkową wiele ułatwia. Dlatego nie dziwi mnie, że takie kraje jak Stany Zjednoczone, Nowa Zelandia, czy Australia zamykają się na Huawei. Bardzo rozsądne posunięcie.

 19. Avatar
  Weronika Wędzikowska

  Sytuacji, w której geopolityczni rywale mieliby dostęp do sieci informatycznych w Europie, chcą uniknąć Amerykanie. Powód jest jasny: Stany Zjednoczone mają na naszym kontynencie bazy wojskowe. Chcą również uchronić własną technologię, tą ściśle militarną, przed przejęciem przez Chińczyków. Ci, jak wiadomo, słynęli swego czasu z kopiowania zachodnich rozwiązań. Niektóre ostrzeżenia z ich strony można by wręcz uznać za naciski na europejskich sojuszników. Należy jednak pamiętać o tym iż to właśnie Chiny posiadają zarówno środki, jak i sposobność do wykorzystania technologii do szpiegowania Europejczyków.

 20. Avatar
  Krystyna Sołtysik

  Jeśli firmie Huawei nie uda się przekonać Europejczyków do tego, że ich produkty są bezpieczne to mogą stracić wszystko. Robią ,co mogą aby przekonać wszystkimi możliwymi sposobami

 21. Avatar
  Natalia Muchomor

  Pokażcie mi kraj i firme która nie podsłuchuje. Nie ma takiego kraju, nawet nas nie pytają o pozwolenie. Od tego są różne służby aby po cichutku pilnować nas

 22. Avatar
  Daniel Kowalczyk

  Przeczytałem gdzieś, że „Huawei prawdopodobnie realizuje interesy chińskiego rządu i może być narzędziem wpływu stosowanym przez Chiny w innych państwach. W Kanadzie, na prośbę amerykańskiej prokuratury, aresztowano Meng Wanzhou, wiceszefową Huawei odpowiedzialną za finanse, a jednocześnie córkę założyciela firmy, którego oskarżono w Indiach o powiązania z chińską armią. Głównym zagrożeniem jest fakt, że Huawei jest firmą z państwa niedemokratycznego, czyli może realizować interesy tego państwa, a one mogą zagrażać naszemu bezpieczeństwu”, zatem lepiej na nich uważać.

 23. Avatar
  Aneta Koszalińska

  Informacje o gromadzeniu danych powodują, iż nasza prywatność jest coraz bardziej zagrożona. Warto pamiętać, że informacje, które zbierają firmy komercyjne nie kończą się na obiegu komercyjnym, ale również trafiają często w ręce państwa.

 24. Avatar
  Colin Jastrzębski

  Europa i Huawei mają obecnie dość trudne relacje. Poszczególne państwa Unii Europejskiej są jednak w tej kwestii podzielone.

 25. Avatar
  Darek

  Jeśli nad firmą Huawei ma kontrole Chiński rząd to jest duże prawdopodobieństwo że coś nie gra dlatego poszczególne państwa unii europejskiej są podzielone. Dlatego nie dziwi mnie, że takie kraje jak Stany Zjednoczone, Nowa Zelandia, czy Australia zamykają się na Huawei. Bardzo rozsądne posunięcie.

 26. Pingback: W pułapce Huawei, czy pułapka na Huawei? | | Agencja Informacyjna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.