Idea gospodarki 4.0 jest już od dłuższego czasu przewija się przez wszystkie dyskusje. Teraz stał się też tematem debata: „Przemysł ciężki w Gospodarce 4.0”, zorganizowanej przez magazyn Polish Market.

Przyjąłem zaproszenie do udziału w tej dyskusji, zaproponowanej mi przez panią Krystynę Woźniak-Trzosek – Prezes wydawnictwa, albowiem rolę przemysłu ciężkiego, uważam za znaczącą w rozwoju gospodarki i budowaniu pomyślności ekonomicznej. Debatę prowadzili dziennikarze: Ewelina Janczylik-Foryś i Jerzy Mosoń. W dyskusji, oprócz mnie uczestniczyli Ireneusz Jazownik – Dyrektor Centralnego Ośrodka Przetwarzania Informacji KGHM Polska Miedź SA, Lidia Marcinkowska-Bartkowiak – Dyrektor Naczelny ds. komunikacji w KGHM Polska Miedź, Krzysztof Zaręba – Naczelnik Wydziału Polityki Przemysłowej Departamentu Innowacji w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii; który w swoim wystąpieniu przedstawił również zagadnienia ważne z punktu widzenia Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Andrzej Wójcik – Wiceprezes Zarządu ds. Handlu i Rozwoju, Fabryka Kotłów SEFAKO, Jarosław Zagórowski – Doradca Zarządu Przedsiębiorstwa Kompletacji i Montażu Systemów Automatyki Carboautomatyka SA, Andrzej Kaźmierski – Enterprise Project Manager w Agencji Rozwoju Przemysłu.

Znaczący postęp gospodarczy rozpoczął się w XVIII wieku wynalezieniem maszyny parowej. Kolejne słupy milowe to  seryjna linia produkcyjna, automatyzacja, komputery i Internet. W istocie ten ostatni zupełnie zrewolucjonizował całe życie społeczno-ekonomiczne, chociaż prawie połowa ludzkości nadal nie ma dostępu do tego medium, a w Polsce 15 proc. U nas nadal wyzwaniem jest implementacja nowoczesnych rozwiązań informatycznych w przemyśle ciężkim. Biznes jest świadom konieczności wdrażania i optymalizacji korzystania z zaawansowanych maszyn i robotów, albowiem dziś stanowi to obecnie istotną płaszczyznę rywalizacji pomiędzy przedsiębiorstwami. Dodatkowym imperatywem jest brak pracowników i rosnące koszty pracy. To wymusza na przedsiębiorstwach szukania rozwiązań technologicznych pozwalających zastąpić coraz droższych pracowników, zwłaszcza, że ta tendencja w dającej przewidzieć się przyszłości będzie się nasilać.

Gospodarka 4.0, której definicji tak naprawdę nie ma, składa się z wielu komponentów, które ją charakteryzują. Będzie to z pewnością globalizacja, standaryzacja, zarządzanie procesami, produktywność, customizacja, innowacyjność, obniżanie kosztów produkcji, technologia 5G, druk 3D, big data, Internet rzeczy i sztuczna inteligencja. Oczywiście wiąże się też z ryzykami takimi jak uzależnienie od Internetu, prądu, łączności, cyberprzestępczość, alienacja społeczna, ubezwłasnowolnienie ludzi, odhumanizowania rzeczywistości i największego wyzwania jakim jest bycie partnerem sztucznej inteligencji, co, biorąc pod uwagę obserwowane populacyjne obniżenie „inteligencji naturalnej”, skłania do refleksji.

Gospodarce 4.0 w przemyśle powinna spowodować skokowy wzrost produktywności i jakości wytworzonych dóbr. Nie chodzi tutaj tylko o środki produkcji, lecz także o zmiany w kulturze organizacyjnej. Gospodarka 4.0 wymaga zmierzenia się z wyzwaniem, jakim jest działanie zespołowe. Aby kreować inteligentne łańcuchy wytwarzania, łączące producentów, dostawców, odbiorców i konsumentów, w których relacjach funkcjonuje, jak najmniej zakłócane sprzężenie zwrotne to konieczna jest poprawa komunikacji.

Dla przemysłu ciężkiego Gospodarka 4.0 jest poważnym wyzwaniem, ponieważ management małych i średnich przedsiębiorstw zdaje sobie sprawę z tego, że, aby przetrwać na rynku przedsiębiorstwo musi się stale modernizować. Duże organizacje, związane z przemysłem ciężkim mają zazwyczaj środki do przeprowadzenia zmian, ale ich sytuacja jest zazwyczaj na tyle komfortowa, że nie zawsze ich kadry odczuwają potrzebę inwestycji. To ryzykowna sytuacja, ponieważ przy tak szybko zmieniającym się świecie, z łatwością można przeoczyć ostatnią chwilę na modernizację.

Pozytywne wiadomości docierają z KGHM, który aktywnie działa na rzecz wdrażania gospodarki 4.0. Przede wszystkim roboty zastępują ludzi, w realizacji najbardziej niebezpiecznych zadań, oczywiście tak gdzie jest to możliwe. Trwają również prace nad realizacja gospodarki obiegu zamkniętego. Ponieważ już teraz brakuje mechatroników, automatyków i informatyków, KGHM sponsoruje w okolicznych szkołach atrakcyjne pracownie matematyczno-fizyczne, wierząc, że w ten sposób wśród młodych ludzi spopularyzuje zainteresowanie naukami ścisłymi, a w konsekwencji w przyszłości będzie mógł pozyskać utalentowanych pracowników, co oznacza, że jest to organizacja przygotowana na nadchodzące pokolenie alfa. Oby więcej takich przedsięwzięć, od nich zależy jakość przyszłości.

„Zyski i straty” – Juliusz Bolek Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytut Biznesu

Komentarze (15):

 1. Avatar
  Bodzio

  W epoce komunikatorów, portali społecznościowych i tempa życia – komunikacja między ludźmi jest największą piętą achillesową .

 2. Avatar
  Monaliza

  KGHM podejmuje fajne działania, podobają mi się i nawet zazdroszczę uczniom, którzy będą mogli korzystać nowoczesnych pracowni matematyczno-fizycznych.

  1. Avatar
   Irek Zieleniecki

   Szkoda, że tak mało polskich firm inwestuje w przygotowanie swoich przyszłych kadr. Polska szkoła nie jest w stanie zapewnić wykształcenia na odpowiednim poziomie.

 3. Avatar
  Highlander

  To rzeczywiście będzie ciekawe, jak się okaże, że „naturalna inteligencja” nie będzie intelektualnie nadążać za „sztuczną inteligencją”……

  1. Avatar
   Trzeźwy

   W sytuacji braku pracowników i rosnących kosztów pracy, gospodarka 4.0 jawi się dla przedsiębiorców jako jedyna szansa.

 4. Avatar
  Rumcajs

  Nowi Jeźdźcy apokalipsy: uzależnienie od Internetu, prądu, łączności, cyberprzestępczość, alienacja społeczna, ubezwłasnowolnienie ludzi, odhumanizowania rzeczywistości i sztuczna inteligencja.

 5. Avatar
  Indigo

  Kiedy wszystko jest wystandaryzowane i zunifikowane coraz trudniej znaleźć nowe pola walki konkurencyjnej stąd rywalizacja przenosi się na obszar gospodarki 4.0

 6. Avatar
  Slowly

  Właśnie świat się zachłystuje internetem, tymczasem są ludzie, którzy nie chcą uczestniczyć w tej rewolucji technicznej i wszyscy powinni to uszanować, a nie wykluczać ich krwioobiegu społecznego.

 7. Avatar
  Bohdan

  Zanosi się na to, że będziemy mieli Polskę dwóch prędkości, jedną taka jaką chce rozwijać KGHM i drugą, w której obowiązują zasady z epoki socjalizmu – tego zaściankowego. Przykłady? Jakoś „oświecony” rząd nie dostrzegł potrzeby skorzystania z wykształconych umysłów z importu. Wykształceni m.in. Ukraińcy znajdują pracę głównie w budowlance przy prostych czynnościach. A na dodatek czas załatwienia zezwolenia na pracę trwa nawet 2 lata, a najszybciej – 2 miesiące. Jakoś nikt nie skorzystał z przykładu Norwegów, gdy w Warszawie rekrutowali polskich pracowników dla Norwegii. Innym przykładem indolencji jest opracowanie „polskiego samochodu elektrycznego” z … importu. Owszem powstał polski prototyp, ale za wcześnie, bo jeszcze przed ogłoszeniem „narodowego” konkursu. Odpadł w staraniach o rozwinięcie procesu wytwarzania, bo nie zmieścił się w kryteriach. I ktoś „mądry inaczej” zadecydował o zakupie za granicą.
  Czy w takim razie możemy liczyć na technologię 5 G, czy raczej zyskamy 1 G, opisane przez księdza Józefa Tischnera?

 8. Avatar
  bm

  Trwa dyskusja, czy i jakie podatki powinny płacić fabryczne roboty. A ja, póki co, w sieciach handlowych korzystam już z kas samoobsługowych. Za to ze trony PKP nie można ściągnąć z googla aplikacji Blikom na Androida. Pozostają kasy samoobsługowe na dworcu albo stanie w kolejkach. Kicha.

 9. Avatar
  Julian

  Podoba mi się inicjatywa wsparcia szkół przez firmy takie ja KGHM. Młłodzież może się rozwijać a firma ma szanse w przyszłości na lepiej wykwalifikowanych pracowników.

 10. Avatar
  Szewczyk

  Rozwój technologiczny jest dla ludzi, trzeba umieć z niego właściwie korzystać. Teraz stoimy u progu rewolucji technologicznej, która zacznie się wraz uruchomieniem sieci 5G. Gospodarka z pewnością na tym skorzysta, przeciętnemu człowieku też powinno się żyć lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.