Według cyników nie istnieją „wyższe wartości”, „wzniosłe cele” czy ideały (np. dobro powszechne, rodzina, Bóg). Są one tylko zaklęciami, które mają zaczarować stan faktyczny. Cynicy demaskują takie postawy. Jednym z nich jest Jerzy Wysocki.

Właśnie ukazała się książka Jerzego Wysockiego „Głos cynika. Terapia liberalna”. Zawiera ona wybór najlepszych felietonów tego dziennikarza, jakie zostały opublikowane w latach 2013-2019, na jego blogu, na stronie internetowej tygodnika „Wprost”. Książka ukazała się staraniem Wydawnictwa Nieoczywiste, wspieranym m. in. przez Fundację im. xbw Ignacego Krasickiego i Fundację XX Czartoryskich. Teksty są pisane ostrym, dowcipnym, mocno ironicznym językiem, często bezpardonowo, czasem prowokacyjnie. Mimo, że publikacja adresowana jest do wymagającego czytelnika dobrze się to czyta.

Felietony traktują o gospodarce i sprawach społecznych, a także politycznych, bo to one wywierają wpływ na otaczającą rzeczywistość i to jak w niej można funkcjonować. Rozrzut tematyczny jest duży. Bohaterami tekstów są m. in. Jarosław Gowin, Adam Małysz, Leszek Miller, Jerzy Janowicz, Leszek Balcerowicz, Paweł Kukiz, Marian Zembala, Kiszczak, Donald Tusk, Donald Trump, Mateusz Morawiecki, Jan Krzysztof Bielecki, Bolesław Bierut, Michał Boni, David Cameron, Andrzej Duda, Piotr Gliński, Piotr Ikonowicz, Patryk Jaki, Jan Paweł II, Jarosław Kaczyński, Robert Lewandowski, Robert Gwiazdowski, Neymar da Silva, Beata Szydło itd.

Książka „Głos cynika. Terapia liberalna” dowodzi ile spraw drażni i irytuje Jerzego Wysockiego. Nie jest to jednak jakaś „nerwica natręctw”. Jerzy Wysocki z powodzeniem tropi głupotę, obłudę, paradoksy i absurdy. Czytając jego książkę z przykrością stwierdzam, że jest ich zaskakująco dużo, a co gorsza, mają się świetnie. Mam takie życzenie, aby publikacja stała się obowiązkową lekturą dla polityków i aby sprawiła, aby choć trochę otrzeźwieli.

Generalnie cynicy są zdystansowani do otaczającej ich rzeczywistości. Tak też jest w przypadku twórczości Jerzego Wysockiego zawartej w książce „Głos cynika. Terapia liberalna”. Prawda jest jednak i taka, że autor swoje felietony pisze głównie pod wpływem emocji, a zatem z tym zdystansowaniem nie końca jest tak łatwo. W sumie dobrze to świadczy o Jerzym Wysockim, a książka jest naprawdę interesująca.

„Zyski i straty” – Juliusz Bolek – Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu

Komentarze (16):

 1. Avatar
  Janusz

  Od lat śledzę cykl „Głos cynika” na stronie internetowej tygodnika „Wprost” i cieszę się, że teraz felietony ukazały się w zwartej publikacji, bo jak wiadomo internet przemija, a książki pozostają!

 2. Avatar
  Alexandra

  Koncepcja aby jakaś publikacja stała się lekturą obowiązkową dla polityków to szczyt nierealnego idealizmu. Oni co do zasady nic nie czytają, co widać, słychać i czuć, a co najgorsze są z tego dumni.

 3. Avatar
  Donald

  Wysocki nie jest zdystansowany do rzeczywistości, ona go autentycznie irytuje i nic w tym dziwnego, przynajmniej dla, bo mnie też.

 4. Avatar
  Bodzio

  Czytałem książkę Wysockiego opisane tam absurdy są szokujące, ale dopiero kiedy to pokazuje Wysocki, żyjąc w nich często ich nie zauważamy….

 5. Avatar
  Slowly

  Słowa uznania dla fundacji im. xbw Ignacego Krasickiego i XX Czartoryskich za pomoc w wydaniu książki „Głos cynika”.

 6. Avatar
  toto

  Trzeźwe osądy zawsze w cenie. Życie uczy że nawet najbardziej trzeźwe osądy mogą być błędne. Trzeźwe osądy które dobierają się do wartości, a zwłaszcza te które dobierają się do wartości które gdzieś obowiązują zwykle w ukryciu trzymają wartości które obowiązywać powinny wedle kodeksu którym trzeźwy umysł się posługuje.

 7. Avatar
  lola

  Książka Jerzego Wysockiego „Głos cynika. Terapia liberalna” będzie niebawem przeze mnie przeczytana, wszak uwielbiam autora.

 8. Avatar
  Beta

  Absurdów w Polsce nie brakuje, a książka Pana Wysockiego świetnie je odzwierciedla. Ironicznie, krytycznie, ale bardzo celnie.

 9. Avatar
  Kacper G

  Obowiązkowo dla polityków i ludzi z nią związanych. Zdarzała mi się przeczytać coś od pana Wysockiego i z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że warto kupić tą książkę.

 10. Avatar
  Graża

  Uważam, że książkę pt. „Głos cynika” przeczytać naprawdę warto, a kto lubi ironiczny, cięty i dowcipny język na pewno się nie zawiedzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.