Jeszcze kilkanaście lat temu ci,którzy stracili słuch zmuszeni byli porzucić nadzieję, że kiedykolwiek znów usłyszą. Ale nadzieja wróciła, i to za sprawą prof. Henryka Skarżyńskiego, twórcy Światowego Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach pod Warszawą, w którym każdego dnia wielu pacjentów odzyskuje słuch.

To, czego dokonał prof. Henryk Skarżyński wraz ze swoim zespołem budzi podziw i szacunek. Polska otolaryngologia znajduje się dziś na wysokim, światowym poziomie. Lekarze w tysiącach już liczą swoich pacjentów, których udało się wyrwać ze świata ciszy. Wśród nich były też osoby rozkochane w muzyce. Dla nich utrata słuchu była życiową katastrofą.

Kiedy pięć lat temu uczestniczyłem w Międzynarodowym Festiwalu Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”, organizowanym właśnie przez prof. Henryka Skarżyńskiego, sądziłem, że będzie to jednorazowe wydarzenie. Okazało się jednak, że impreza szybko wpisała się w kalendarz kulturalny Warszawy. Właśnie zakończyła się piąta edycja Festiwalu!

Wydarzenie jest wyjątkowe. Występują w nim osoby, które słyszą dzięki skomplikowanym implantom ślimakowym. Podczas koncertów prezentują całe spektrum umiejętności wokalnych i instrumentalnych.Na obecną edycję festiwalu zjechali muzycy z 25 krajów m.in. z Australii, Argentyny, Stanów Zjednoczonych, Gruzji, Rumunii, Rosji, Kolumbii, Danii, Kazachstanu, Hiszpanii czy Filipin.W jury zasiedli m.in. prof. Ryszard Zimak, Vadim Brodski, prof. Jerzy Stuhr, dr Alicja Węgorzewska-Whiskerd i Irena Santor.

Zagranicznymi laureatami jubileuszowej edycji festiwalu „Ślimakowe Rytmy” zostali: grająca na flecie Salome Daghundaridze z Gruzji, grający na fortepianie: Anamaria Stefania Nastase z Rumunii, Abay Nurlanuly z Kazachstanu, Ilona Pashkevich z Rosji, grający na dombrze Nurbol Seydulla z Kazachstanu, grająca na flecie prostym Bettina Gelliner Turner ze Stanów Zjednoczonych, grająca na klarnecie Mireia Pozas Saiz z Hiszpanii, grający na puzonie Alek Mansouri ze Stanów Zjednoczonych i śpiewająca Lova Rose Rohrmann Heick z Danii.

Wśród finalistów znalazł się także Polak, 26-letni wokalista, Paweł Sepioło, który już jako dziecko posiadał ogromny talent muzyczny. Niestety, niespodziewanie stracił słuch. Natychmiastowe leczenie nie przyniosło żadnych rezultatów, a jedynym rozwiązaniem okazało się wszczepienie implantu słuchowego. Ta procedura medyczna pozwoliła mu kontynuować rozwijanie muzycznych zainteresowań, a jego udział w Festiwalu jest tego świetnym przykładem.

Festiwalowi towarzyszyła konferencja naukowa pt. Muzyka w Rozwoju Słuchowym, która dotyczyła takich tematów jak muzykoterapia i choreoterapii, nowości w leczeniu szumów usznych oraz odbioru muzyki za pośrednictwem implantów. Wzięli w niej udział muzycy, muzykoterapeuci, lekarze m.in. dr Simon Procter, prof. Ryszard Zimak, dr Bogumiła Dziel-Wawrowska, dr Danuta Raj-Koziak i dr Elżbieta Włodarczyk. Uczestnicy festiwalu brali też udział w interaktywnych warsztatach muzykoterapeutycznych i tańca integracyjnego oraz w zajęciach z emisji głosu.

Międzynarodowy Festiwal „Ślimakowe Rytmy” dowodzi, jak skuteczna może być terapia leczenia problemów ze słuchem właśnie dzięki ślimakowym implantom. To nie tylko kwestia przywracania sensu życia pacjentom, ale również ich przepustka do pełnoprawnego udziału w życiu społeczeństwa. Otolaryngologia ma więc również wymiar ekonomiczny.

„Zyski i straty” – Juliusz Bolek – Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu

Komentarze (12):

 1. Avatar
  bm

  Aby zrozumieć, czego dokonują prof. Skarżyński i jego zespół, wystarczy zrobić eksperyment – włożyć sobie dobre zatyczki do uszu i pójść na spotkanie towarzyskie albo na zakupy, o kinie nie wspomnę. Ja wiem, jak to jest, bo kiedyś uderzenie morskiej fali uszkodziło mi słuch, dopiero po paru tygodniach zaczął powracać.
  A tu ludzie nie dość, że zaczynają słyszeć, to jeszcze muzykują. To jest odzyskanie pełni życia.

 2. Avatar
  Beta

  Medycyna rozwija się prężnie i to nas wszystkich bardzo cieszy. Sukces prof. Henryka Skarżyńskiego i jego zespołu, to milowy krok, przywracający ludziom radość życia i możliwość w pełnego uczestnictwa w życiu społeczeństwa. Z niecierpliwością czekamy na tak spektakularne rozwiązania w innych dziedzinach medycyny.

 3. Avatar
  Bohdan

  Profesor Henryk Skarżyński i Jego fantastyczny Zespół ludzi różnych specjalności jest wyjątkiem – jako całość, bo małych zespołów lekarskich doskonale pracujących jest więcej. Kajetany i jego filie zostały stworzone dzięki pasji i przy zaangażowaniu menadżerów z Kajetan. No i wzór pracowitości samego szefa, który na dodatek zbudował w świecie świetną opinię o Kajetanach. Ale są chyba ciężkim dla resortu zdrowia problemem, przy którym staje pytanie: a kiedy inne dziedziny medycyny osiągną taki poziom? Niestety, nie tak szybko. Historia polskiej okulistyki pokazuje, że potrzebny byłby nie tylko wybitny lekarz, ale i menadżer, znający się m.in. na socjotechnice i zjednywaniu sił wspierających śmiałe rozwiązania. Profesor Jerzy Szaflik np. wywalczył większe pieniądze na szpital okulistyczny, którym kieruje, ale nie skupił przy sobie menadżerów zdolnych do przekształceń organizacyjnych. Skutek – jak na operację zaćmy trzeba było czekać kilka lat, tak teraz, po zniesieniu limitu finansowego, trzeba czekać 2 lata ( informacja z czerwca 2019 r.). I tu na przełom się nie zanosi.
  Co tu jednak marzyć o przełomie, skoro pacjenci natrafiają na takie przeszkody, jak brak lekarstw. Jeden Marszałek z Wiejskiej stwierdził, że problem jest rozwiązany i już będą. Dla Niego?

 4. Avatar
  Magdalena

  Wspaniały profesor Skarżyński i jego zespół. Jak widać działa cuda. I ktoś pięknie to zrobił – festiwal i uczestnicy, którzy byli pod opieką Kliniki. Brawo. Mam bliskich przyjaciół, którzy jeżdżą do Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach ze swoim synkiem i widzę jakie robi postępy. I cieszę się, że żyję w takich czasach, że medycyna za sprawą wybitnych specjalistów idzie tak do przodu!

 5. Avatar
  Bety

  Międzynarodowym Festiwalu Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy” to kapitalny pomysł na propagowanie idei przywracaniu słuchu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.