Polska jest krajem w którym są jedni z najbardziej zestresowanych pracowników w Europie. W rankingu wyprzedza nas tylko Turcja i Grecja. Dzieje się tak, mimo, że w kraju od kilku lat mamy rynek pracownika.

Stres to również domena zawód wysokiego ryzyka. W Polsce zalicza się do nich m.in. żołnierzy, policjantów, strażaków, pilotów, kontrolerów ruch lotniczego, ratowników medycznych, lekarzy, górników, maszynistów kolejowych, a nawet dziennikarzy. Podczas uroczystej Gali IX Konkursu o Tytuł „Pracodawca Godny Zaufania” w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie odbyła się debatą pt. „Zawody wysokiego ryzyka i stresu – jak zapewnić optymalne warunki pracy dla przedstawicieli trudnych zawodów”. W dyskusji udział wzięli: Janusz Janiszewski – Prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej; Jerzy Godek – Członek Zarządu EmiTel; st. bryg. mgr inż. Piotr Strawa – z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej; lekarz medycyny Tomasz Kaszewski – Dyrektor Centrów Medycznych HARMONIA (Grupa LUX MED), które specjalizują się w zakresie mental health oraz Bartoś Graś – adwokat i wspólnik kancelarii Kijewski Graś. W trakcie dyskusji rozmawiano o zapewnianiu bezpieczeństwa pracownikom zawodów wysokiego ryzyka, a także specyfice wyzwań w zawodach trudnych i niebezpiecznych – aspektom medycznym, psychologicznym i prawnym.

W dziewiątej edycji Konkursu o Tytuł „Pracodawca Godny Zaufania” nagrody otrzymali: EmiTel (kategoria „Programy stażowe”), PGE Polska Grupa Energetyczna (kategoria „Wolontariat”); Benefit Systems (kategoria „Motywacja”); Żabka (kategoria „Edukacja”); Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (kategoria „Bezpieczeństwo”);  Poczta Polska (kategoria „Firma Przyjazna Niepełnosprawnym”). Nagrodę Specjalną „Pracodawcy Godnego Zaufania” otrzymał PwC. W Konkursie wyróżniono również dziennikarzy, dla których tematyka pracownicza jest bardzo bliska. Nagrodę „Pracodawca Godny Zaufania” w kategorii dziennikarskiej otrzymali: Anna Popek – dziennikarka i prezenterka telewizyjna (TVP) oraz Michał Dobrołowicz – dziennikarz RMF FM.

Konkurs „Pracodawca Godny Zaufania” zorganizowali Krajowa Izba Gospodarcza, Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” i Agencja Impressarium. W skład Kapituły, poza organizatorami wchodzą Instytut Staszica, Instytut Biznesu, Instytut Libertatis, Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania, Stowarzyszenie Integracja i Współpraca (organizator Welconomy Forum in Toruń) i Polskie Towarzystwo Ekonomiczne.

Celem konkursu „Pracodawca Godny Zaufania” jest wyróżnienie organizacji i instytucji, które w obszarze polityki pracowniczej realizują interesujące i efektywne rozwiązania – uwzględniające rozwój pracowników i szanują ich prawa. To bardzo interesująca inicjatywa wyznaczająca kierunki rozwoju jakimi podąża branża zajmująca się kapitałem ludzkim, który dziś jest najważniejszym elementem polskiej gospodarki.

„Zyski i straty” – Juliusz Bolek – Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu

Komentarze (15):

 1. Avatar
  bm

  Ciekawy i niepokojący jest ten ranking stresów, tym bardziej więc inicjatywy nagłaśniające dobre praktyki w relacjach z pracownikami są godne poparcia. Przecież w rodzącej się Gospodarce 4.0 o sukcesach będą też decydować praca zespołowa, zaufanie i komfort psychiczny, które wyzwolą kreatywność i wyższą wydajność. A już dobre praktyki w takich firmach jak Poczta Polska, Żabka czy PAŻP są szczególnie godne nagród.

 2. Avatar
  Bohdan

  Lista zawodów wypełnionych stresem jest niestety dłuższa, obecnie należy do niej dopisać zawód posła, który stara się wypowiedzieć swoje zdanie i jeśli mu marszałek pozwoli skończyć, to dostanie karę – od wyrzucenia z sali obrad do kary pieniężnej. A jeśli nie będzie chciał wyjść to zrobi uzbrojona straż sejmowa. Właściwie to tak już było w polskiej historii, jeśli ktoś pamięta Berezę Kartuską. Historia lubi się powtarzać.
  Wniosek: czy Kancelaria Sejmu jako agencja zatrudniająca posłów – w imieniu obywateli, czy ta agencja jest pracodawcą najwyższego, średniego, niskiego zaufania ( niepotrzebne skreślić )?

 3. Avatar
  Alexandra

  Bardzo ucieszyła mnie wiadomość, że Pani Redaktor Ana Popek otrzymała taką prestiżową nagrodę, to wspaniała kobieta i dziennikarka.

 4. Avatar
  Era

  W kwestii budowania kapitału ludzkiego przedsiębiorstwa mają do odrobienia jeszcze wiele lekcji. Cóż z dzikiego rynku pracy dopiero wychodzimy, głównie dzięki, nomen omen, minimalnej płacy, ale to dopiero początek!

  1. Avatar
   Z archiwum X

   Tak się zastanawiam czy firmy, w których księgowa robi za kadrową są zdolne do ogarnięcia pojęcia „kapitał ludzki”? – Pytanie retoryczne.

 5. Avatar
  Wernyhora

  Moim zdaniem dyskusja o zawodach podwyższonego ryzyka jest dzieleniem włosa na czworo. każdy zawód ma swoją specyfikę. Jednak to nie zawód określa, a zakres obowiązków. Mówiąc o wojskowych trudno porównać pracę komandosa, szeregowca i generała z kucharzem, a w przypadku górników górnika fedrującego z pracownikiem administracji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.