Zatory płatnicze to demon, który prowadzi do osłabienia polskiej gospodarki. Niepłacące za towary i usługi organizacje uruchamiają regułę domina, która destabilizuje nawet sytuację w zdrowych przedsiębiorstwach.

Zatory płatnicze rosną od 2017 roku. Około 85 proc. przedsiębiorstw deklaruje, że posiada problemy z przeterminowanymi płatnościami. Powody są różne. Czasem są to błędy w zarządzania czasem sytuacje niezależne. Często jednak jest to świadome wykorzystywanie przewagi negocjacyjnej i wymuszanie, odległych ponad miarę, terminów płatności. Przetrzymywane kilka miesięcy pieniądze służą jako nieformalny bezpłatny kredyt obrotowy. Są też przedsiębiorcy, którzy nie płacą zupełnie świadomie i konsekwentnie, albowiem mają taki „model biznesowy”…..

Przeciwdziałać takim praktykom ma ustawa z 19 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w ocelu ograniczenia zatorów płatniczych. Zacznie ona obowiązywać 1 stycznia 2020 roku. Tworzy ona nowe instrumenty pozwalające na dyscyplinowanie niesolidnych dłużników. Ustawa różnicuje podmioty gospodarcze, dzieli je na publiczne, lecznicze, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz duże. W zależności od typu podmiotu będą obowiązywać różne nieprzekraczalne terminy zapłaty. Jeśli w umowach pojawią się zapisy niezgodne z przepisami, będą z mocy prawa nieważne.

Przepisy nowej ustawy mają przede wszystkim uderzać w relacje w tzw. transakcjach „asymetrycznych”, gdzie jedna strona może wywierać presję, którą druga strona jeśli chce współpracować musi uznać. Dotyczyć to może np. wielkich sieci handlowych, które mogą stawiać warunki drobnym producentom. W tych kontraktach, co do zasady obowiązywać będzie maksymalnie 60 dniowy termin zapłaty. W przypadku podmiotów publicznych środki powinny być przekazane w ciągu 30 dni. Jeśli jednak będzie to dotyczyć podmiotu publicznego leczniczego to już termin zapłaty wydłuża się do 60 dni…..

Jak widać stosowanie nowych przepisów nie będzie proste. Z pewnością przedsiębiorcy będą się musieli dobrze zastanowić z jakimi kontrahentami chcą współpracować? Jednocześnie trzeba też wiedzieć, że część nie ma wyboru. Są tacy, którzy są „skazani” na współpracę z podmiotami publicznymi leczniczymi, albo z organizacjami, w przypadku których relacje są asymetryczne, bo to są ich jedyni kontrahenci.

Ciekaw jestem czy w efekcie będzie łatwiej czy trudniej? A może prostu będzie tak, że przepisy sobie, a relacje biznesowe sobie? Tak czy siak wszystkim życzę aby zatory płatnicze malały to lepiej dla wszystkich.

„Zyski i straty” – Juliusz Bolek – Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu

Komentarze (18):

 1. Avatar
  Lary

  „Przedsiębiorcy, którzy nie płacą zupełnie świadomie i konsekwentnie, albowiem mają taki „model biznesowy”…” – to najgorsza podłość w przedsiębiorczości. Niestety etyka nie jest mocną stroną biznesmenów….. 🙁

 2. Avatar
  Cynk

  Bardzo mi się podoba określenie „skazani”, przecież nikt ich nie zmusza to prowadzenia działalności, mogą sobie pójść do korporacji na etacik i niczym się nie przejmować.

  1. Avatar
   Slowly

   No to sobie wyobraź, że wszyscy tak postąpią, pal sześć małe przedsiębiorstwa, piekarnie, masarnie, warzywniaki, usługi, ale ponad milion ludzi, którzy zostali zmuszeni do założenia działalności gospodarczej, bo pracodawcy nie chcieli z nimi podpisać umowy o pracę, tak, tak takie praktyki dotyczą KORPORACJI, które tak zachwalasz!

 3. Avatar
  Szach Mat

  Najgorszą zarazą w biznesie są płatności do około 3.000 zł. Inwestycja w ich wyegzekwowanie wymaga bardzo dużo czasu, zaangażowania, a także stosunkowo sporo pieniędzy, przy braku pewności sukcesu. Dla mikroprzedsiębiorców wystarczy trzech takich kontrahentów, aby zabić biznes.

 4. Avatar
  Janusz

  Moim zdaniem nie wiele się zmieni. Nikt nie poświęci utrwalonych relacji biznesowych, nawet kulawych, ale jednak (!), w zamian za dochodzenie prawa, w wyniku, których straci kontrahentów, bo nie znajdą się inni!

 5. Avatar
  Bohdan

  Jakoś nikt nie zwraca uwagi na rolę urzędów skarbowych, które mają dużą „siłę przekonywania” w stosunku do podatników. Przecież nieuregulowana faktura pełni rolę składnika kosztów firmy , która ją otrzymała, wlicza więc sobie ją we wspomniane koszty, zmniejszające podatek. I co? Administracja skarbowa nie będzie sobie dodawała pracy. Wydawałoby się, że wystarczyłby „cynk” wysłany do urzędu skarbowego, a lekceważący obowiązek podatnik natychmiast uregulował by zaległość. Skoro niezapłacone mandaty urząd skarbowy szybko odlicza od sum, które ma zwrócić podatnikowi, to szybko może kazać oddać to co firma odliczyła sobie od podatku i dołożyć odsetki. Tylko to są marzenia o sprawnej administracji skarbowej.
  Na marginesie to nasuwa się pytanie o słuszność skojarzenia z rybą psującą się od głowy.

 6. Avatar
  Rumcajs

  Ta ustawa jest tak przemyślana, aby ochronić podmioty lecznice i zwiększyć wpływy do budżetu z tytułu podatków, bo trzeba widzieć te przepisy w szerszym kontekście czyli obowiązkowym split payment czyli przymusowej podzielonej płatności , z której należny podatek VAT musi trafić na oddzielne konto.

 7. Avatar
  Alexandra

  Ustawa uderzy w przedsiębiorstwa o słabej kondycji. wiele z ich nie będzie w stanie dostosować się do nowych przepisów i upadnie. Oczywiście będzie to dla zainteresowanych dramatyczne. Z drugiej jednak strony być może lepiej aby na rynku funkcjonowały tylko silne przedsiębiorstwa?

  1. Avatar
   Trzeźwy

   To bardzo dobra koncepcja pod warunkiem, że większość przedsiębiorstw jest silna, bo jak większość jest słaba to taka ustawą będzie końcem mistyfikacji i realnym, ostatnim gwoździem do trumny polskiej gospodarki.

 8. Avatar
  Highlander

  Nowa ustawa jest napisana przez urzędników teoretyków, który nie mają żadnego doświadczenia biznesowego i nie wiedzą jak w rzeczywistości są realizowane kontrakty. T wygląda tak jak się wydaje małemu naiwnemu Jasiowi, a tymczasem realia są dużo bardziej skomplikowane. Rozumek Kubusia Puchatka do tego nie wystarczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.