Wszyscy żyją  najnowszym chińskim wynalazkiem ukrytym pod nazwą COVID-19, z którego „atrakcji” skorzystało już kilkaset tysięcy pacjentów. W tym samym czasie niepostrzeżenie na popularności zyskuje inna nowinka z Państwa Środka o wdzięcznej nazwie TikTok, który „zainfekował” już półtora miliarda ludzi na całym świecie.

TikTok to aplikacja mobilna umożliwiająca tworzenie i udostępnianie bardzo krótkich materiałów wideo. Zdecydowana większość treści jest co najmniej durna i polega na robieniu, jak to się mówi „beki”. Co do zasady portal społeczności owy lansuje głupotę, a w zasadzie organizuje światową rywalizację w wulgarności i prymitywizmie. Najwięcej użytkowników jest w wieku 13-25 lat. Przerażające jest to, że to właśnie TikTok obecnie wyznacza trendy lansu i kształtuje gusta młodych ludzi.

Filozofia TikTok polega „tl;dr” – „too long; didn’t read” co po polsku oznacza “za długie, nie przeczytałem”. Filmiki, które można zamieszczać na portalu trwają przeważnie od 15 sekund do minuty. Większościowym właścicielem jest ByteDance, chińskie przedsiębiorstwo praktycznie nie znane poza granicami Państwa Środka, ale wyceniane na 75 miliardów dolarów, co sprawia, ze jest warte tyle co inne światowe organizacje internetowe takie jak Google, Apple czy Facebook.

Ciekawostką jest, że TikTok w samych Chinach znany jest jako Douyin. Jednak to tylko pozór, bo zupełnie inne zasady obowiązują użytkowników w Państwie Środka, a inne w innych krajach. W debacie publicznej prowadzonej w niektórych krajach (m. in. Chinach i Indiach) wyrażane są opinie, wedle których aplikacja przyczynia się do upowszechniania treści bezprawnych, jak np. pornografia. Dostęp do TikTok został zablokowany w Indonezji (w lipcu 2018), Bangladeszu (w listopadzie 2018) oraz Indiach (w kwietniu 2019). Amerykańscy i Australijscy żołnierze mają zakaz używania aplikacji na swoich telefonach służbowych.

Z jednej strony TikTOk jest krytykowany za nieprzestrzeganie praw autorskich. Jednak z drugiej strony portal ma podpisane umowy z wielkimi wytwórniami fonograficznymi i dzięki temu może wykorzystywać fragmenty piosenek, które w ten sposób bardzo zyskują na popularności. To ostatecznie przekłada się na zyski koncernów muzycznych. Wiemy już kto zyskuje na TikToku, a kto traci? Młodzi ludzie, których system wartości się degeneruje.

„Zyski i straty” – Juliusz Bolek – Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu

Komentarze (14):

  1. Avatar
   Wernyhora

   Portale społecznościowe mają większy zasięg, działają dłużej, a skutki można odczuwać latami, kiedy zmieniają system wartości i zachowania społeczne.

 1. Avatar
  Trzeźwy

  PÓŁTORA MILIARDA UŻYTKOWNIKÓW pozyskał TIKTOK z Chin, widać jak to imperium zaczyna zdobywać przewagę na firmami ze starego świata.

 2. Avatar
  Janusz

  Ciekawe, że Indzie, Indonezja i Bangladesz poczuły się zagrożone, a cywilizacja zachodnia nie wykazuje się żadną czujnością.

 3. Avatar
  Paweł

  To nie TikTok a szkoły domy rodzinne, rządy, instytucje i my wszyscy odpowiedzialni jesteśmy za deprawacje młodzieży, która da temu upust jak nie na mediach społecznościowych to np. grając w „słoneczko”.
  Na TikTok patrzę zupełnie inaczej i nie sądziłam nawet iż ma aż tak wysoką kapitalizację
  W dobie gdy wydawać by się mogło iż wszystko już wymyślono (FB, LiNkedin, Youtube, Wtitter etc.) pojawia się nowy gracz i zabiera całkiem spory kawałek tortu Czyż nie jest to fenomenalne?

 4. Avatar
  Bohdan

  Łagodniejszą formę TikTok znamy z tzw. „pasków”. Ich autorzy nie znają chińskiego, za to znają przekazy partyjne. Na odwrócenie zjawiska ogłupiania odbiorców ww „pasków” trzeba będzie czekać latami. Smutne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.