Społeczna odpowiedzialność koronawirusa

Kategorie: Bez kategorii

Tagi: , , , , , , ,

Gdyby nie miliony cierpiących pacjentów oraz setki tysięcy zmarłych i największa od 100 lat recesja gospodarcza uważałbym pandemię za błogosławieństwo.

Epidemia koronawirusu spowodowało to czego mimo nawoływać ekologów, wielu konferencji polityków i dyplomatów na całym świecie nie potrafiło uczynić. Otóż na naszych oczach konsumpcja energii, przede wszystkim ropy naftowej, gwałtownie się skurczyła co błyskawicznie korzystnie wpłynęło na środowisko. Przy okazji cena płynnej energii osiągnęła rekordowe niskie ceny.

Wyhamowała też bezmyślna konsumpcja. Ludzie przestali wydawać pieniądze na rzeczy, których nie potrzebują, bo zamknięto sklepy, restauracje i bary a także zabroniono się im przemieszczać. Wydało się jak wiele niepotrzebnych potrzeb zaspokajają konsumenci pod wpływem reklam.

Zaistniała sytuacja bardzo mi pasuje. Nie ma kolejek w sklepach. Nie ma korków na ulicach. Jest mnóstwo wolnych miejsc na parkingach. Już nikt nigdzie się nie spieszy. Naprawdę to mi się bardzo podoba!

Odżyła przyroda. Jak tylko zamarł ruch zwierzęta ciekawie zajrzały do miast. Okazało się, że to teraz ludzie siedzą w klatkach, a zwiedzającymi są czworonogi. To bardzo pouczające. Inny przykład to niespodziewane oczyszczenie wody w Wenecji, ale jak należy się domyślać nie tylko tam. To tylko symptomy tego co się dzieje, kiedy największy szkodnik na Ziemi został sparaliżowany.

Świat zwolnił i okazało się, że był to szaleńczy pęd bez sensu, oczywiście w imię rosnącej konsumpcji ponieważ ona napędzała zysk, skrywany pod maską źle rozumianego postępu. Ten zysk był jednak stratą. Dobrze by było, żeby cywilizacja potrafiła się opamiętać i wyciągnąć wnioski z lekcji jaką dostała od pandemii.

„Zyski i straty” – Juliusz Bolek – Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu

Komentarze (12):

 1. Avatar
  Highlander

  Podobno od 19 kwietnia wracamy do „normalności” czyli hiperkonsupcjonizmu – przecież trzeba nadgonić stracony czas.

 2. Avatar
  Granda

  Dla wielu ludzi, zwłaszcza ekstrawertyków obecny czas prowadzi ich do obłędu, podobno u wielu pacjentów wzrosły też objawy depresji.

 3. Avatar
  Bohdan

  To wszystko prawda.Wyhamowaliśmy; szkoda jednak, że nie wyhamowała pogarda dla wiedzy, dla opinii naukowych, na przykład o stwarzaniu sytuacji zarażania się przy urządzaniu pseudo wyborów. Poczta dostarczy „bilety” do cyrku, oczywiście nie wszystkim i nie wszędzie. W narodowym przedsięwzięciu nie weźmie udziału Polonia, ale co tam, przecież Polska obejdzie się bez głosu kilku milionów Polaków.
  A co z wizją budowy lotniska imienia Baranów? Ruch pasażerski traci co tydzień miliardy dolarów i na odrobienie start potrzeba dziesięcioleci.
  Pierwszy mądry krok został zrobiony – „Lot” nie kupi upadłej niemieckiej firmy lotniczej. Czyli przy wysokiej, bardzo wysokiej, wręcz szczytowej na szczycie bezmyślności ktoś pomyślał. Czy doczekamy się powrotu do myślenia, narodowego myślenia?

 4. Avatar
  Pif paf

  Czy pandemia zweryfikuje na całym świecie rządy populistów, showmanów, judoków, hokeistów, pijarowców, fircyków bez kompetencji, nadpobudliwych narcyzów, ambicjonerów bez dorobku i dorobkiewiczów, awansowanych za noszenie teczek?
  Wyraźnie widać, że szukamy uznanych autorytetów, że oddychamy z ulgą, kiedy, w miejsce partyjnych harcowników, głos publicznie zabierają ludzie pełni rzetelnej wiedzy, w dodatku mówiący zwykłym, prostym językiem.
  A może żadnej zmiany nie będzie?
  Czy sensowniej ułożony świat jest możliwy?
  Pytając, raczej nie oczekuję „harcujących” odpowiedzi, lecz wzniesienia się ponad kurz codzienny i puszczenia wodzy wyobraź

 5. Avatar
  Oleander

  Mnie się wydaje, że po tym koronawirusie, wbrew opiniom wszelkiej maści, jasnowidzów, świat wróci do poprzedniego sposobu funkcjonowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.