Polskim pacjentom grozi bardzo utrudniony dostęp do opieki farmaceutycznej i leków. Wynika to z niezrozumiałej i ryzykownej polityki dla krajowego systemu opieki zdrowotnej prowadzonej przez Naczelną Izbę Aptekarską, której podstawowym zadaniem powinno być zapewnienie wszystkim polskim farmaceutom jak najlepszych warunków pracy. Tylko w takiej sytuacji pacjenci będą mogli czuć się bezpiecznie, a leków i opieki farmaceutycznej im nie zabraknie.

Negatywne skutki działalności samorządu aptekarskiego są już teraz bardzo widoczne. Sytuacja pogarsza się od lat. W Polsce spada liczba aptek. To zła tendencja w sytuacji starzejącego się społeczeństwa, które potrzebuje większej ochrony farmaceutycznej. Od października 2017 roku liczba aptek w całym kraju zmniejszyła się o około 1.200. Likwidacja placówek farmaceutycznych w największym stopniu dotknęła obszarów wiejskich, gdzie dostęp do usług medycznych zwykle i tak jest bardzo utrudniony.

Dla absolwentów szkół średnich farmacja przestaje być atrakcyjnym kierunkiem studiów. To kolejny zawód medyczny, obok lekarzy i pielęgniarek, w którym grożą poważne braki kadrowe. Powód jest bardzo prosty – w tej chwili możliwości rozwoju po uzyskaniu dyplomu farmaceuty i wykonywania zawodu są coraz bardziej ograniczane przez samorząd aptekarski i przede wszystkim sprowadzają rolę farmaceutów do funkcji sprzedawców w aptekach. W 2020 roku sytuacja na rynku aptek może stać się jeszcze trudniejsza, ponieważ podczas styczniowego Krajowego Zjazdu Aptekarzy została przyjęta kontrowersyjna uchwała, na mocy której farmaceuta nie daje rękojmi należytego prowadzenia apteki, jeżeli przystąpi do sieci franczyzowej.

Skoro liczba aptek się zmniejsza, a farmaceutów brakuje, to dlaczego samorząd pozbawia ich możliwości decydowania o przyszłości, tym bardziej, że niewielu młodych ludzi stać na otwarcie, tak zwanej niezależnej apteki, bez wsparcia finansowego – a takie dają właśnie sieci franczyzowe? Farmaceuci prowadzący niezależne apteki i te zrzeszone w sieci skończyli taki sam kierunek studiów – dlaczego tylko jeden z nich, według samorządu, wie jak rzetelnie wykonywać zawód?

Wojewódzki lub Główny Inspektorat Farmaceutyczny mogą z łatwością wstrzymać pozwolenie na prowadzenie pierwszej apteki, jeżeli farmaceuci współpracują z innym podmiotem, m.in. na podstawie wspominanej wcześniej umowy franczyzy. To jawna dyskryminacja farmaceutów, którzy chcą być również przedsiębiorcami, ale ich samorząd, który powinien działać w interesie wszystkich swoich członków, im tego zabrania i pozbawia ich możliwości decydowania o zawodowej przyszłości i wyborze rodzaju działalności.

Uchwała prowadzi do zmniejszenia konkurencji między aptekami w obszarze cen czy dostępności leków dla pacjentów. Z punktu widzenia pacjentów zdrowa konkurencja na rynku aptek jest konieczna do zachowania równowagi rynkowej różnorodności.

W polskim systemie opieki zdrowotnej brakuje lekarzy i pielęgniarki. Zamiast korzystać z wiedzy i doświadczenia farmaceutów i wzmocnić ich rolę w opiece medycznej nad pacjentem – samorząd ogranicza ich rolę.

Franczyza to jeden z podstawowych sposobów rozwijania działalności gospodarczej przez małych polskich przedsiębiorców, którzy w ten sposób zyskują dostęp do finansowania, nowoczesnych rozwiązań technologicznych wsparcie dużej organizacji, szkolenia i rozpoznawalną markę. Z tych powodów franczyza od lat cieszy się dużą popularnością także na bardzo konkurencyjnym rynku aptecznym.

„Zyski i straty” – Juliusz Bolek – Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu

Komentarze (18):

 1. Avatar
  Bodzio

  Malejąca ilość aptek to poważny problem zwłaszcza w na wsi i w małych miejscowościach. Brak aptek to często brak jakiejkolwiek pomocy zdorwotnej

 2. Avatar
  Cynk

  Naczelna Rada Aptekarska chce zmonopolizować rynek, na którym żaden aptekarz nic nie będzie miał nic do powiedzenia.

 3. Avatar
  Jacek

  Szczerze powiedziawszy, to częściej kupuję leki w aptekach sieciowych niż prywatnych ponieważ leki zazwyczaj są od reki, są też tańsze, a personel zdecydowanie milszy.

 4. Avatar
  bm

  Sprawa jest prosta. NRA została zdominowana przez właścicieli pojedynczych aptek którzy we własnym interesie dbają o ograniczanie konkurencji. Im mniej aptek, tym lepiej. Uchwała o franczyzy jest działaniem na wyrwał, ale co z tego? Otóż nic. BTW – poseł Buda który forsował interesy NRA i zamrożenie rynku aptekarskiego został wiceministrem.

 5. Avatar
  Indigo

  Franczyza ma złe i dobre strony, prawda jest jednak, że posiada również know how, bez którego wielu przedsiębiorców nie ruszyłoby z miejsca.

 6. Avatar
  Bohdan

  To że głupota lub krótkowzroczność dotarła do Naczelnej Izby Aptekarskiej wcale mnie nie dziwi. Widać, że aptekarze mają taki samorząd jaki sobie wybrali i na jaki zasłużyli, a że ze szkodą dla pacjentów, to już inna kwestia.
  Ale gorsza sprawa, że krótkowzroczność zapanowała w Głównym Inspektoracie Farmaceutycznym. Jedne wytłumaczenie jest takie, że im wyżej tym gorzej z rozumem. Na marginesie, jaki więc rozum mają żyrafy. Zresztą, zostawmy żyrafy, chyba bardziej pasuje powiedzonko, że nie każdej małpie udało się wyjść na ludzi, czy chociaż na człowieka.

 7. Pingback: Z aptekami coraz gorzej | PharmaNET

 8. Avatar
  marcin1404

  Po raz kolejny ta sama manipulacja. „Od października 2017 roku liczba aptek w całym kraju zmniejszyła się o około 1.200. Likwidacja placówek farmaceutycznych w największym stopniu dotknęła obszarów wiejskich, gdzie dostęp do usług medycznych zwykle i tak jest bardzo utrudniony.” Znowu zręcznie mieszacie pojęciami, żeby nikt Wam nie zarzucił wprost kłamstwa, ale też, żeby niezorientowany odbiorca przeczytał coś innego, niż napisaliście. Ciekawe ile osób spoza branży wie, że owe „placówki farmaceutyczne” na obszarach wiejskich to w zdecydowanej większości nie są apteki, tylko punkty apteczne, których krytykowana przez Was ustawa wcale nie dotyczy?

 9. Avatar
  Szach Mat

  To jest bezpardonowa walka farmaceutów z sieciami farmaceutycznymi, szkoda, że jej ofiarami padają pacjenci, a więc z deficji grupa słabsza, która nie ma jak się bronić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.