Polska ma dobre zapisy antydyskryminacyjne i pod tym względem wypada nawet korzystnie tle innych państw europejskich. Jest to również jedna z fundamentalnych zasad, której przestrzegają organizacje praktykujące społeczną odpowiedzialność biznesu. Niemniej właśnie rozpoczęło się procedowanie nowelizacji kodeksu pracy, zainicjowanie przez Prawo i Sprawiedliwość zakładające bardziej restrykcyjną walkę z dyskryminacją kobiet na rynku pracy.

Art. 94 § 2 Kodeksu Pracy ma otrzymać brzmienie: „Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu albo różnicowaniu wysokości wynagrodzenia ze względu na płeć pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu pracowników.”

Potrzeba nowelizacji wskazuje, że dotychczasowe przepisy zapewne były niewystarczające. Statystycznie Polki zarabiają kilkanaście procent mniej niż Polacy. Jeszcze w marcu 2020 roku w Polsce rynkiem pracy rządzili pracownicy. Kryzys wywołany pandemią odwrócił tę sytuację i być może znów nadeszły czasy sprzyjające dyskryminacji, w tym również przejawiającą się w wynagradzaniu za pracę.

W relacjach pracodawca – pracownik zawsze zawiera się sprzeczność interesów również w ustalaniu wynagrodzenia. Jednak przedsiębiorcy, którzy z jakiejkolwiek przyczyny stosują jakikolwiek mobbing działają przeciwko sobie. Dyskryminowanie z jakiegokolwiek powodu sprawia, że pracodawcy ryzykują utratą najlepszych pracowników, tylko dlatego, że ci są poddawani mobbingowi. Ta refleksja powinna zawsze im towarzyszyć i być fundamentalnym imperatywem, który powinien ich powstrzymywać od takich praktyk. Przepisy, w tym kodeks pracy i zasady społecznej odpowiedzialności biznesu, powinny mieć w tym zakresie jedynie znaczenie dyscyplinujące i uświadamiające. Równe traktowanie pracowników jest w interesie wszystkich.

„Zyski i straty” – Juliusz Bolek – Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu

Komentarze (8):

 1. Avatar
  Bohdan

  Narzędzie, a raczej namiastka. Dobrze, że zrodziła się okazja do baczniejszego przeanalizowania kodeksu pracy. Istnieje konieczność zwrócenia uwagi na powiązania pracownik – ZUS, czyli zakład stanowiący państwo w państwie, przed którym pracownik nie obroni się, no chyba, że weźmie dobrego prawnika, który wyśmieje pretensje ZUS-u. Co więcej, w sporze pracownik – kontra ZUS, gdy zapadnie wyrok niekorzystny dla ZUS-u, zakład ten będzie się odwoływał, żądał kolejnych dokumentów, przeciągał sprawę przez kilka lat, tracąc niepotrzebnie pieniądze. Słynna sprawa oskarżania przez ZUS kobiet – właścicielek firm, że tylko po to zachodziły w ciąże, żeby otrzymać wypłatę za czas związany ze „stanem błogosławionym”. Kodek pracy nie chroni także przed sądami morskimi, przed orzeczeniami izb morskich.
  A gdzie ochrona pracownika cudzoziemca? Tu postępowanie władz to „Bareja w czystym wydaniu”. Dlaczego? Bo nikt się za takim pracownikiem nie ujmie. Kodeks pracy do przepracowania, byle nie przez osoby, które nie lubią poprawiać swoich błędów i nie lubią być krytykowane. A już na pewno nie przez ministra rodziny, pracy i wszystkiego najlepszego. Też na Nowogrodzkiej.

 2. Avatar
  Highlander

  Covid 19 dokonał dyskryminacji spłaszczającej, wielu pracodawców obniżyło wynagrodzenia o 20 proc. i podobno nie jet to ich ostatnie słowo w tej sprawie.

 3. Avatar
  Bodzio

  jak udowodnić różnicowanie wysokości wynagrodzenia ze względu na płeć pracownika, kiedy wszystkie wynagrodzenia są tajne?

 4. Avatar
  Monaliza

  Jak udowodnić różnicowanie wysokości wynagrodzenia ze względu na płeć pracownika, kiedy w przedsiębiorstwie pracują same kobiety. Wówczas brakuje punku odniesienia.

 5. Avatar
  Nihil novi

  Kiedy rynkiem pracy rządzą pracodawcy, a nie pracownicy wszelkie prawne zapisy antydyskryminacyjne mają słabą moc, bo każdemu zależy a robocie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.