Pandemia i wywołany nią kryzys w 2020 roku, zdaniem ekspertów od zarządzania zasobami ludzkim, zmienił układ sił na rynku pracy. Przeważa opinia, że znów pracodawcy zyskali przewagę negocjacyjną nad zatrudnionymi. Kiedy jednak rozmawia się z osobami, które zajmują się kapitałem ludzkim pojawiają się opinie, że trudno mówić kto dominuje na rynku pracy, w sytuacji kiedy brakuje pracowników o oczekiwanych kompetencjach i kwalifikacjach.

Potwierdza to ciekawy przypadek Grupy KGHM, która zatrudnia około 30.000 pracowników. Pozycjonuje to koncern w pierwszej dziesiątce największych polskich pracodawców. Średnie zarobki w KGHM to około 9.000 zł, grubo powyżej średniej krajowej. Sprawia to, że jest to jeden z najbardziej pożądanych pracodawców. Jednak koncernowi mimo wysokiej pozycji i dobrej opinii jako pracodawcy, stale brakuje kompetentnej i wykwalifikowanej kadry. Potrzebni są pracownicy o specjalnych o kompetencjach, a takich jest po prostu mało.

KGHM z niedoborami radzi sobie w ten sposób, że aktywnie działa na rzecz wdrażania gospodarki 4.0. Przede wszystkim roboty zastępują ludzi, w realizacji najbardziej niebezpiecznych zadań, oczywiście tak gdzie jest to możliwe. Trwają również prace nad realizacja gospodarki obiegu zamkniętego. Jednak nie wszytko mogą wykonywać roboty. Ciągle jeszcze w procesach produkcji i działalności człowiek stanowi konieczne ogniwo.

W KGHM brakuje m. in. mechatroników, automatyków i informatyków. Koncern działa na rzecz Rozwoju kapitału ludzkiego. KGHM sponsoruje na przykład w okolicznych szkołach atrakcyjne pracownie matematyczno-fizyczne, wierząc, że w ten sposób wśród młodych ludzi spopularyzuje zainteresowanie naukami ścisłymi, a w konsekwencji w przyszłości będzie mógł pozyskać utalentowanych pracowników, co oznacza, że jest to organizacja przygotowana na nadchodzące pokolenie alfa.

KGHM wspiera także Fundację Innowacje i Dziedzictwo Kulturowe REVIMIENE. Organizacja prowadzi obecnie drugą odsłonę programu „Przewodnicy KGHM”. Jest to inicjatywa skierowana do młodych osób. Po zakończonej rekrutacji wybrani studenci z całej Polski mogą wziąć udział w zjazdach szkoleniowych, które mają pomóc rozwinąć umiejętności w zakresie wystąpień publicznych, negocjacji, zarządzania. Oprócz praktyki biznesu uczestnicy będą mogli zyskać wiedzę z zakresu geopolityki. Bardzo ważnym elementem są sesje na temat ładu korporacyjnego, który ciężko jest poznać w warunkach akademickich.Zajęcia dla uczestników są prowadzone przez menadżerów KGHM oraz uznane autorytety ze Stanów Zjednoczonych oraz Polski.Wykładowcy zza oceanu Atlantyckiego mają dodatkowo za zadanie zaszczepić amerykańską wizję i optymistyczne podejście do dzisiejszych wyzwań.

KGHM podaje, że program przynosi konkretne efekty. Kilku uczestników programu już pracuje dla koncernu. Przedsiębiorstwo przygląda się poczynaniom pozostałych, by nawiązać współpracę w przyszłości. Prezes KGHM, Marcin Chludziński, słusznie zauważa, że „Dziś w błyskawicznie zmieniającym się otoczeniu coraz większe znaczenie zyskują umiejętności dostrzegania i przewidywania związków przyczynowo-skutkowych, rozumienia globalnych trendów ekonomicznych, kulturowych i politycznych oraz krytyczne myślenie. Takiego chłodnego, logicznego myślenia często brakuje współczesnym Polakom. Dzięki takim inicjatywom chcemy to zmienić. To jest nasza kuźnia kadr, z której będą wychodzić młodzi ludzie godni unieść ciężar wyzwań, które nam stawiają niespokojne czasy.”

W dzisiejszych czasach nie zasoby ludzkie, lecz kapitał ludzki ma znaczenie. Ktoś powie, że to tylko zmiana słownictwa. Otóż nie, różnica jest znacznie ważniejsza, prawie taka jak pomiędzy zyskiem i stratą, a w KGHM rozumieją to doskonale.

Juliusz Bolek – Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu

Komentarze (16):

  1. Avatar
   Trzeźwy

   Pojęcia „kadry”, „dział personalny”, „zasoby ludzie” i „kapitał ludzki” różni zupełnie inne podejście do pracy i pracowników, więc nie chodzi tylko o różne nazwy.

 1. Avatar
  Monaliza

  Jestem bardzo ciekawa tych uznanych autorytetów ze Stanów Zjednoczonych, którzy mają zaszczepić amerykańską wizję i optymistyczne podejście do dzisiejszych wyzwań. To neurotcznej polksiej naturze bardzo by się przydało.

 2. Avatar
  Indigo

  Rozumiem wyzwania stojące przed KGHM. Brak odpowiednich kompetencji polskich pracowników jest najpoważniejszą barierą rozwoju przedsiębiorstw.

 3. Avatar
  Bodzio

  Wydaje mi się, że to właśnie wielkie przedsiębiorstwa powinny nadawać ton zmianą na rynkom pracy i wydaje się, że KGHM rozumie swoją rolę.

 4. Avatar
  Pif paf

  Pokolenie Alfa to ludzie skomputeryzowani, a nawet smartfonowani, czy tacy ludzie nadają się w ogłe do pracy w kopalni?

  1. Avatar
   Highlander

   Oczywiście, że się nie nadają, stąd właśnie trudności KGHM w poszukiwaniu wykwalifikowanych pracowników.

 5. Avatar
  UKF

  Dzisiaj nie tylko trudno o wysoko wyspecjalizowanych pracowników, ale nawet o pracowników tzw. fizycznych. Nadmiar jest tylko wśród polityków, dziennikarzy i prawników.

 6. Avatar
  Bohdan

  Brawo KGHM. Jedno małe ALE. W firmie znajdującej się w Grupie KGHM brakuje kierowcy autobusu. Aż się nie chce wierzyć, że dziś, gdy cała rzesza zawodowych kierowców czeka na pracę, owa jednostka spod szyldu KGHM nie może wyszukać jednego kierowcy. Co musi mieć taki kandydat? Urodę do zdjęć w folderze firmy, może znajomość 3 języków, albo chód modelki? Nie, lista wymagań jest przeciętna. Chodzi o kierowanie autobusem do przewozu pracowników.
  Gdyby ktoś znał kierowcę szukającego pracy, to proszę podzielić się tą wiedzą i podpowiedzieć fachowcom od zasobów ludzkich, że zasoby wiedzy o rekrutacji też są ważne. Dział kadr w zakładach komunikacji miejskiej w Bydgoszczy w kilka dni przyjął do pracy 100 kierowców. Nie święci miedziane garnki lepią.

 7. Avatar
  Janusz

  Każda dojrzała organizacja, która planuje rozwój powinna myśleć o kuźni kadr, powszechny system edukacyjny nie jest w stanie zaspokoić specjalistycznych potrzeb KGHM.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.