Bardzo lubię i polecam portal www.raportcsr.pl . Często tam zaglądam, ponieważ jest tam mnóstwo aktualnych Informacji na temat społecznej odpowiedzialności biznesu w jednym miejscu. Być może większość czytelników będzie uważać, że temat jest marginalny, ale to właśnie społeczna odpowiedzialność biznesu wskazuje nowoczesne i zdrowe ekonomicznie przedsiębiorstwa i organizacje.

Raz na kwartał portal publikuje Raport CSR (skrót od ang. csr Corporate Social Responsibility– po polsku społeczna odpowiedzialność biznesu). Właśnie ukazała 45 edycja tego dokumentu. Nowy Raport CSR żyje tym czym żyje obecnie większość ludzi na całym świecie czyli pandemii COVID-19. W publikacji jest wiele interesujących informacji na temat kulisów walki polskiego biznesu z epidemią koronawirusa.

W 45 Raporcie CSR jest też mowa o wolontariacie, jako kluczowym działaniu CSR w czasach pandemii. Można także przeczytać o tym jak będzie wyglądała nasza rzeczywistość po ustąpieniu pandemii. 45 Raport CSR informuje również o wspólnych działaniach spółki Emitel i klubu Legia Warszawa, w ramach akcji #gotowidopomocy, a także o wsparciu, jakiego udzieliła Grupa Lux Med osobom, które w wyniku pandemii straciły pracę. W jednym z najbardziej poszkodowanych krajów Europy, we Włoszech, w pomoc mieszkańcom włączył się koncern Leonardo, użyczając m.in. swoje śmigłowce i samoloty. Cały 45 Raport CSR jest dostępny w wersji elektronicznej pod adresem www.raportcsr.pl/raport-csr/

45 Raportowi CSR towarzyszyła debata on-line, zorganizowana wspólnie z „Super Biznes”, dodatkiem ekonomicznym Super Expressu. W dyskusji udział wzięli udział: Anna Janiczek – prezes PZU Zdrowie; Artur Łakomiec – prezes Gemini Polska oraz prof. Piotr Skarżyński – członek zarządu Międzynarodowego Towarzystwa Telemedycyny i e-zdrowia oraz członek zarządu Centrum Mowy i Słuchu Medincus. Debatę można obejrzeć tutaj: https://superbiz.se.pl/wiadomosci/pandemia-koronawirusa-cyfrowa-rewolucja-dla-pacjentow-aa-7hEb-V6EC-7wwq.html

W każdej edycji portal RaportCSR wyróżnia przedsiębiorstwa, które wyróżniają się na polu społecznej odpowiedzialności biznesu. Laureatami 45 edycji zostały Gemini Polska za działania na rzecz pacjentów, wsparcie szpitali i domów opieki społecznej w czasie pandemii koronawirusa w Polsce i Związek Pracodawców Klastry Polskie za skuteczne wykorzystanie swojego potencjału naukowego, przemysłowego oraz badawczego w walce z skutkami kryzysu wywołanego przez COVID-19. W poprzedniej wydaniu doceniono Żabka Polska, Huawei oraz Caritas Polska. Wcześniej nagrodzono m. in.: PKN Orlen, Maspex, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, PKP Cargo, Fundacja OnkoCafe wraz z firmą Novartis, Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukaszewicza, KGHM Polska Miedź, PKP Energetyka, Grupa Ferrero oraz spółka Emitel.

„Zyski i straty” – Juliusz Bolek – Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu

Komentarze (12):

 1. Avatar
  Bodzio

  O społecznej odpowiedzialności biznesu wiedziałem nie wiele. Skorzystałem z zaproszenia autora i zajrzałem na portal http://www.raportcsr.pl i przyznam, że jestem pod wrażeniem wszystkiego z czym się tam zapoznałem. Szkoda, że duże media ignorują tę problematykę.

  1. Avatar
   Indigo

   Bez przesady, coś się czasem ukazuje na temat CSR, nawet z tekstu wynika, że temat społecznej odpowiedzialności biznesu nagłaśnia Super Express, a to już jest bardzo dużo, bo ta gazeta ma pół miliona nakładu!

 2. Avatar
  Trzeźwy

  To bardzo dobrze, że przedsiębiorcy tak jak ma to miejsce w przypadku Związku Pracodawców Klastry Polskie włączyli swój potencjał naukowy i przemysłowy oraz badawczy w walkę z skutkami kryzysu wywołanego przez COVID-19, bo już nie wiadomo, czy ten wirus jest groźniejszy czy spustoszenia społeczno-gospodarze, jakie wywołuje.

  1. Avatar
   Wernyhora

   Jak groźny jest koronawirus jeszcze nie wiemy, a w tym przypadku i skutków nie sposób jeszcze oszacować to walka z czyś czego nie znamy.

 3. Avatar
  Janusz

  Cieszę się, że komercyjna spółka Emitel wpadła na pomysł współpracy z klubem Legia Warszawa, w ramach akcji #gotowidopomocy, to piękny przykład jak biznes może robić coś pożytecznego poza swoją podstawową działalnością.

 4. Avatar
  Monaliza

  W czasie tej szalonej pandemii najbardziej bałam się o pacjentów w szpitalach i pensjonariuszy domów opieki społecznej. Dobrze się dzieje, że Gemini Polska też się o nich troszczy w tych trudnych czasach.

 5. Avatar
  Bohdan

  Pożyteczny CSR i wielce pożyteczna publikacja. Przy okazji posłuchanie debaty on-line pokazało ile jeszcze złego kryje się w organizacji służby zdrowia. Wyszły na jaw złe rozwiązania w e-receptach – przywiązanie do jednej apteki, gdy leku zabrakło w aptece. Nowa aplikacja Gemini rozwiązuje ten problem, bo można zamówić przepisane leki. Ale już Naczelna Izba Lekarska kopie dołki pod Gemini i nie chce dobrych rozwiązań. Jakieś pozostałości homo sovieticus tkwią w tej izbie.
  Podobnie w PZU Zdrowie. To powinna być lecznica biorąca do siebie rannych w wypadkach klientów PZU. A co powstało? Zwykła sieć dorabiająca do głównego zajęcia czyli wystawiania polis w PZU – realizowanych wciąż fatalnie. Ubezpieczyć się w PZU to założyć sobie kaganiec na głowę. Zresztą, czy można się czegoś dobrego spodziewać po firmie, która zawłaszczyła sobie przedwojenną nazwę i chlubi się długą – przecież nie swoją – tradycją?
  Prof. Piotr Skarżyński wspomniał o obcinaniu wycen teleporad. Czy głupota opuści w końcu NFZ?

 6. Avatar
  Bogusław

  Walka firm z pandemią już jest niemal koniecznością i bardzo dobrze, że polskie w ten sposób tak aktywnie realizują swój CSR. Wszyscy bowiem jedziemy na jednym wózku, cały świat na nim jedzie. Ten wirus zachowuje się bowiem dziwnie, krzywa zachorowań rośnie, choć w lecie miała maleć, a nawet ci którzy przeszli chorobę bezobjawowo mogą mieć uszkodzone narządy wewnętrzne. Jeżeli nie uda się wynaleźć skutecznej szczepionki, może nas czekać gigantyczny kryzys cywilizacyjny.

  Dlatego prezentacja takich firm czy takich organizacji jak niezwykle skuteczne klastry jest bardzo pożyteczna. Jeszcze trochę a będzie czymś wstydliwym dla większych firm jeśli nie włączą się do walki.

  Ważne też aby nie tracić z pola widzenia innych ważnych obszarów, np. walki z suszą.

 7. Avatar
  bm

  Walka firm z pandemią już jest niemal koniecznością i bardzo dobrze, że polskie w ten sposób tak aktywnie realizują swój CSR. Wszyscy bowiem jedziemy na jednym wózku, cały świat na nim jedzie. Ten wirus zachowuje się bowiem dziwnie, krzywa zachorowań rośnie, choć w lecie miała maleć, a nawet ci którzy przeszli chorobę bezobjawowo mogą mieć uszkodzone narządy wewnętrzne. Jeżeli nie uda się wynaleźć skutecznej szczepionki, może nas czekać gigantyczny kryzys cywilizacyjny.

  Dlatego prezentacja takich firm czy takich organizacji jak niezwykle skuteczne klastry jest bardzo pożyteczna. Jeszcze trochę a będzie czymś wstydliwym dla większych firm jeśli nie włączą się do walki.

  Ważne też aby nie tracić z pola widzenia innych ważnych obszarów, np. walki z suszą.

 8. Avatar
  Pawel

  Przyznam, iż mam pewien problem z interpretacją niektórych działań, jakie są realizowane pod tą dumną nazwą Odpowiedzialności Społecznej Biznesu. Chodzi mi o sytuacje gdzie podstawowe zadania Państwa w zakresie ochrony zdrowia, które wynikają z zapisów Konstytucji, podkreślam podstawowe, są realizowane i to z wielką pompą … czytajmy dodatkowymi, nieuzasadnionymi kosztami przez Spółki Skarbu Państwa. Rozumiem kiedy Spółka się angażuje w projekty B+R mające na celu wynalezienie szczepionki czy też leku wspomagającego leczenie , rozumiem także gdy robią to w pełni prywatne podmioty za zgodą wszystkich ich właścicieli. Nieco inaczej mają się pewne rzeczy w przypadku Spółek Skarbu Państwa a w szczególności tych publicznych. Pochyle czoła gdy ktoś z Zarządu przeznaczy część swojego wynagrodzenia ale to co się robi czy nie jest przymusowym opodatkowaniem co możemy czytać okradaniem mniejszościowych akcjonariuszy ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.